Tipy a triky, jak prožít těhotenství v klidu

Těhotenství může být velmi subjektivní záležitostí a to, co vyhovuje jedné ženě, nemusí vyhovovat jiné. Vaše první těhotenství a druhé těhotenství mohou být vnímána odlišným způsobem. Proto vám přinášíme různé tipy a triky, které vám pomohou v klidu prožít těhotenství. Trápí vás strie? Nemůžete odpočívat? Tíží vás strach z porodu? Na to vše, a ještě více existují odpovědi. Pouze objevte tu, která vám nejlépe vyhovuje.

Obsah článku

Jděte do poradny

Nyní nechodíte ke svému gynekologovi pouze jednou ročně na preventivní prohlídku nebo poté, co si přijdete pro recepty. V současné době vás v těhotenské poradně přivítá opravdu často a poté vám vystaví těhotenskou průkazku, která vás bude provázet až do doby, než porodíte. Budou do ní zaznamenány všechny důležité údaje o vašem zdravotním stavu (aktuální váha, krevní obraz, případné problémy, výsledky ultrazvukových vyšetření, laboratorní vyšetření atd.). Specialista vám také objasní, která vyšetření je třeba podstoupit a kdy. V současné době je na to spousta času, ale při některé z budoucích návštěv s ním prozkoumejte, na které klinice byste mohla porodit.

Zařiďte si porodné, mateřský či rodičovský příspěvek

Přebíhání po úřadech není v žádném stavu příliš zábavné, ale v současné době potřebujete peněžitou podporu. Ať už jste zaměstnaní, nebo máte živnost (samostatně výdělečně činní), nade vší pochybnost si včas zjistěte, jaké máte právo na mateřskou, mateřský a rodičovský příspěvek nebo jiné dávky. Všechny údaje vám poskytne váš šéf, jinak se můžete obrátit na správu sociálního zabezpečení. Mít zajištěný peněžní základ v době mateřství je mimořádně důležité. Je to jedna z proměnných pro klidné těhotenství. Nebojte se sjednat si práci na částečný úvazek. Významnou výhodou pro vás bude, že budete v kontaktu s kolegy a s osobami, které se nezajímají o pleny, kojení a výživu. Práce na pár hodin týdně je ideální.

TIP: Rodičovský příspěvek — vše co potřebujete vědět

Vyhánějte obavy a myslete pozitivně

Mít dítě pokaždé změní část věcí ve vašem životě. Je normální, že se cítíte nejistě. Zprvu jste zaskočené a nemáte slov – najednou se vám vybaví spousta věcí, které jste chtěly dělat. Naštěstí vás lékař vždy rychle utěší, že všechno bude v pořádku. Mluvte o tom, co vás trápí, ale s lékaři a kamarády, nikoli na různých diskusních setkáních. Obavy jsou součástí těhotenství. Postupně měníte nezbytnou součást svého života. Stane se z vás novopečená matka. Musíte si vytvořit tzv. šestý smysl, který maminkám umožňuje komunikovat s dítětem a vnímat jeho potřeby.

Budete se cítit nejistě, budete mít obavy, zda to zvládnete, zda budete skvělou matkou, jak budete vycházet se svou tchyní a s penězi. Maminky, které musely dlouho čekat na dítě, mohou prožívat těhotenství úzkostlivěji. Tyto dámy by měly urychleně vyhledat odbornou duševní podporu a objevit tak cestu ke klidnému a spokojenému těhotenství.

Těhotenství neberte jako nemoc

Pokud se cítíte dobře a nemáte žádné problémy, pokračujte v práci a prožívejte své zájmy a kamarády. To samozřejmě neznamená, že se budete zbytečně unavovat, chodit z večírku na večírek a v osmém měsíci podniknete vysokohorskou túru.

Musíte změnit svůj způsob života

o   Nekouřit – Nepít – Neponocovat

o   Místo body stylingu si dopřejte delší procházku a místo kávy si uvařte čaj, který máte rádi. Obvyklý rozvrh a mírná aktivita vám dodají tolik potřebnou sebedůvěru, takže to v závěru opravdu všechno zvládnete!

o   Navíc, každá žena ví, co je pro ni snesitelné a co ne. Srovnatelné je to např. se stresem. Každá žena musí vycházet z osobních zkušeností.

TIP: Co jíst a nejíst v těhotenství

Vydejte se na klidnou dovolenou

S kojencem bude vše jiné, a proto se domluvte na nějaké dovolené hned. Nezáleží na tom, jestli je zrovna podzim, můžete vyrazit na hory a chodit na procházky nebo kratší výlety. Ale pozor cestování je bezpečné pouze do určitého období těhotenství.

Nevyhýbejte se hrátkám v posteli

V důsledku bouřlivých hormonálních změn jste vyloženě zkrásněly, vaše pleť a vlasy se zlepšily, vaše prsa se stala většími. Vyzařuje z vás radost a ženskost. A váš partner to všechno samozřejmě bere na vědomí. Proto se nevyhýbejte důvěrnostem, zejména v případě, že chcete a můžete. To dítě jste stvořili společně… V některých případech žena potřebuje sex, ale její partner to odmítá. Ve většině případů může jít o strach z toho, že ublíží dítěti nebo ženě, nebo dokonce z předčasného porodu. Komunikujte spolu se svým partnerem ohledně nových okolnosti a řekněte si navzájem, jak se oba cítíte kolem toho všeho. Nepochybujeme o tom, že objevíte společnou řeč a porozumění.

TIP: Sex v těhotenství a po porodu

Dejte svému dítěti milou přezdívku

Požadujete, aby to byl Pavlík nebo Šimon, váš partner zase preferuje, aby se potomek jmenoval Pepa po dědečkovi nebo Jana po matce. Nebo vás však ještě nic nenapadlo a skutečně nevíte, zda čekáte chlapce nebo holčičku. Nikdy se nerozmýšlejte. Pohlaďte miminko po bříšku a něžně na něj promluvte. Prenatální komunikace s dítětem je navíc úžasnou příležitostí k budování vztahu k dítěti.

Začněte se pomalu připravovat

Během pár týdnů, které vám zbývají do porodu, se začněte připravovat na novou roli. Dopředu si nakupte pár věcí a začněte čerpat informace a praktické rady.

Pozorujte postupný vývoj dítěte

Na začátku bude těžké přijmout, že se uvnitř vás vyvíjí nový život – těhotenská kalkulačka vám usnadní zjistit, jak se vaše dítě vyvíjí – budete moci se zájmem pozorovat každý týden, protože se vytváří a vyvíjí. Často se po prostudování údajů budete cítit klidněji, protože zjistíte, že příznaky, které sledujete, jsou běžné.

TIP: Jak probíhá těhotenství – týden po týdnu

Sem tam si udělejte menší radost

Cítíte se unavení nebo máte problémy s nevolností? Těhotenství a porod jsou v životě ženy náročným obdobím, takže si bezpochyby naplánujte rozumné radosti, které si budete užívat – jezte vybrané pokrmy, odpočívejte, zajděte do kina nebo si kupte šaty. Oblíbené jsou například těhotenská trička od českých výrobců, ve kterých si budete moci své těhotenství užívat o to více.

Nechte se masírovat

Objednejte si masáž s odborníkem nebo ve specializovaném salonu, v případě, že je vám v těhotenství masáž dělá dobře – nemůže vám to nijak uškodit. Rozhodně se však nalaďte na své tělo. Několik žen před porodem navštěvuje chiropraktika, aby srovnal jejich tělo do správných bodů, uvolnil zatuhlá místa a připravil ho pro klidnější porod. Masírování nohou, které jsou během těhotenství více zatěžované, vaše tělo ocení také.

Jak přežít druhé těhotenství?

Od prvního těhotenství se vám toho moc nezmění. Jen vám nezbude tolik času řešit tolik „hloupostí“, jako s prvním těhotenstvím. Váš prvorozený bude zkoušet vaše nervy a vyžadovat pozornost, zatímco vy se budete sotva belhat. A ani ohledně spánku se situace nezlepší – spíše naopak. Pokud máte někoho, kdo vám pomůže na chvíli malého prcka pohlídat, udělejte si nějakou radost – třeba běžte na masáž. Musíte využít každé příležitosti.

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.