Kočárek na cestách: Jak ho vybrat a jak si cestování zpříjemnit?

Víte, že v roce 2023 bylo v Česku registrováno přes 100 tisíc novorozenců? To znamená, že spousta rodičů se vydala na cestu plnou radosti, lásky, ale i starostí a výzev. Jednou z nich je i cestování s dítětem v kočárku. Jak si užít výlet s miminkem, aniž byste se museli vzdát svého oblíbeného způsobu dopravy? Ať už preferujete vlak, autobus nebo auto, v tomto článku vám poradíme, jak si usnadnit cestování s kočárkem a na co si dát pozor.

Jak vybrat vhodný kočárek pro snadné cestování

Každý kočárek je trochu jiný, a ne všechny se hodí do menšího kufru nebo do MHD. Pokud plánujete s kočárkem cestovat často, je dobré při jeho koupi promyslet i tyto aspekty. Jak snadné bude jeho skládání a rozkládání, kolik místa zabere, jak je těžký – zvládnete ho sama vyndávat z auta? Zkuste se řídit těmito tipy:

Cestovatelský tip: Než složíte kočárek do kufru a vašeho drobečka připoutáte do autosedačky, nezapomeňte si také naplánovat cestu. Obzvlášť, pokud vyrážíte do zahraničí. Víte, kolik stojí dálniční známky v okolních zemích a kde je koupit?

1. Vyhněte se kočárkům, které jsou příliš velké a těžké. 

Robustní kočárek sice vypadá bezpečně pro miminko, ale manipulace s ním by mohla o zdraví připravit vás. Ne všechny autobusy, tramvaje a vlaky mají bezbariérový přístup a spoléhat se na hodné spolucestující se také nemusí vyplatit.

2. Vybírejte takový kočárek, který snadno zajistíte proti jízdě, je stabilní a kvalitní. 

Není nic horšího, než když se vám kočárek rozjede po nakloněné ploše během rychlého manévru řidiče. Pokud vybíráte kočárek z druhé ruky, zkontrolujte si, jak dobře funguje brzda a zda nejsou kolečka příliš ošoupaná. Kolečka by se měla také snadno pohybovat a otáčet což vám umožní snadno manévrovat v davu, na schodech nebo v úzkých uličkách.

3. Mějte na prvním místě nejen bezpečnost, ale také pohodlí pro miminko i pro vás.

Kočárek by měl mít dostatek prostoru pro nožičky, zajistitelnou stříšku a kvalitní polstrování. Pro pohodlné cestování se hodí různé kapsy z vnější strany korbičky a také dostatečně velký prostor pod kočárkem, kam si můžete uložit přebalovací tašku, vodu nebo nákup. A pro pohodlí vás obou vybírejte takový kočárek, který má nastavitelnou výšku madla a odpružení.

Jak s kočárkem v MHD cestovat co nejbezpečněji

Cestování s kočárkem může být o to náročnější, pokud se na cestu vydáváte ve špičce, kdy je všude spousta nemotorných kolemjdoucích, nebo když budete muset přestupovat mezi různými typy dopravy.

Pomoci vám může naplánovat si vše dopředu. Nebudete tak muset sledovat jízdní řády vyvěšené na zastávkách a budete předem vědět, v kolik hodin a kde máte stát, aby bylo nastupování co možná nejrychlejší a nejméně chaotické. 

Pokud bude potřeba využít podchod nebo schodiště, zkuste si zjistit, zda v místě není výtah. To vám usnadní přesun s kočárkem a ušetří čas i námahu. Jakmile bude autobus přijíždět, nezapomeňte mu pokynout rukou aby řidič věděl, že budete nastupovat, a dal vám dostatek času.

V autobusech, tramvajích a trolejbusech pro přepravu kočárku využívejte místa, která jsou k tomu zvlášť vyhrazená a jsou označena piktogramem kočárku. Váš kočárek by měl být rovně po směru jízdy, nikoliv bokem, to by hrozilo riziko úrazu dítěte při rychlém zabrzdění vozidla. Během jízdy nezapomeňte vždy kočárek zajistit proti jízdě brzdou.

Kolik stojí cestování s kočárkem

Ve vlacích Českých Drah je přeprava kočárku s dítětem vždy zdarma. Nastoupit můžete do jakéhokoliv oddílu, doporučené jsou oddíly s obrázkem kola, kde je pro kočárky nejvíce prostoru.

U přepravy městskou hromadnou dopravou záleží na podmínkách jednotlivých měst, zda budou vyžadovat za přepravu kočárku poplatek, nebo bude zdarma. V Praze a dalších velkých městech se za kočárek nepřiplácí.

Jak cestovat s kočárkem autem

Cestování s miminkem autem vám poskytuje větší svobodu a flexibilitu, můžete si naplánovat vlastní trasu se zastávkami přesně tak, jak potřebujete vy, nebo miminko. Jedete vlastním tempem tak, jak vám to vyhovuje, a vyhnete se mačkání v přeplněných dopravních prostředcích. 

Nevýhodou ale může být, že nejste s miminkem v přímém kontaktu a cestování s dítětem v autě si také žádá nezbytné vybavení. Pokud cestujete v autě s dětmi, nezapomeňte na tyto věci.

Základem je vybavit auto tak, aby vás dovezlo do cílové stanice – tedy mít v pořádku pneumatiky, světla, pojištění a dálniční známku, pokud je potřeba. A když vyrážíte do zahraničí, je lepší raději vše zkontrolovat hned dvakrát. Pak už stačí jen sbalit vše potřebné pro miminko a rodiče, složit kočárek do kufru a vyrazit na cestu.

Přestávky byste měli mít naplánované maximálně po 1,5 až 2 hodinách, vaše dítě nebo děti se budou potřebovat protáhnout, nasvačit, vyndat si z kufru nové hračky nebo se alespoň nadýchat čerstvého vzduchu. Miminko bude možná potřeba přebalit a nakrmit. 

Jestli nikam nespěcháte, můžete se cestou zastavit na nějakém pěkném místě, to pomůže dětem od nudy a možná se také trochu unaví, aby byly během jízdy klidnější. 

Cestování do zahraničí s miminkem

Když máte chuť na změnu prostředí, není nic lepšího, než si vybrat krásnou destinaci a naplánovat si v ní dovolenou. Váš nejmenší člen rodiny nemusí být překážkou, stačí se dobře připravit. Víte, jak si užít rodinnou dovolenou s miminkem?

Ještě než zarezervujete ubytování nebo koupíte letenky, zjistěte si, jaké doklady budete pro své miminko potřebovat. Může to být jen očkovací průkaz, někde ale požadují i pro batolata cestovní pas. 

V samotném ubytování by měli být také na malého člena rodiny připravení, k dispozici by měla být postýlka, jídelní židlička, podle věku dítěte by mohlo přijít vhod i dětské menu nebo hřiště. Podle toho je vhodné ubytování vybírat.

Dále je potřeba vše pečlivě sbalit a zkontrolovat, aby se vám nestalo, že v půlce dovolené už vaše dítě nebude mít žádné čisté oblečení, nezapomeňte ani na potřeby ke koupání, vlhčené ubrousky nebo lahvičky na pití. Možná budete potřebovat i nějaké léky a opalovací krém.

A v neposlední řadě opět ten kočárek a vše, co k němu patří. Hodit se vám k němu bude určitě pláštěnka, moskytiéra, slunečník, deka a hračky pro miminko. Pokud budete cestovat letadlem, zjistěte si, zda můžete vzít kočárek do kabiny nebo ho musíte odevzdat jako zavazadlo. Při cestě autem zkontrolujte, jestli se vám do kufru kočárek vejde i společně se všemi ostatními věcmi, které na dovolenou potřebujete.

Závěr

Tak tedy, na co si dát pozor při cestování s dětmi a kočárkem k tomu? Cestování s miminkem v kočárku může být zábavné i náročné zároveň. Je třeba myslet na spoustu věcí, od výběru vhodného kočárku, přes bezpečnost v MHD, až po doklady a ubytování v zahraničí. 

Ale pokud se dobře připravíte, můžete si užít krásný výlet nebo dovolenou společně s vaším malým pokladem. Ať už cestujete k moři, do hor nebo do města, nezapomeňte si vzít s sebou dobrou náladu, trpělivost a smysl pro humor. A hodit by se vám mohl ještě jeden pomocník – mobil nebo foťák pro uložení všech krásných vzpomínek. 

Přejeme vám krásné cestování s kočárkem bez stresu a bezpečně.

Článek jsme pro vás připravili ve spolupráci s:

Hana Kryzánková, Obsahový specialista na optimalizaci webů z PoctiveSEO: Pomůžeme vám s viditelností webu, marketingem, PPC reklamou.https://happymag.cz/cestovani/dovolena-miminkem-zahranici-uzijete-si/

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.