Rodičovský příspěvek — vše co potřebujete vědět

Rodičovské volno není dovolená v pravém slova smyslu. Jedná se totiž o období, kdy rodič pečuje o dítě a následně pokračuje mateřskou dovolenou. A v dnešní době není automatické, že o děti pečují maminky, rodičovské volno je v roce 2022 i pro otce. Jaká je délka rodičovské dovolené, jak se rodičovské volno počítá a kdy vám končí?

Obsah článku

Rodičovská dovolená

Rodičovské volno v podstatě slouží k péči o dítě v rámci začátku období života (první roky dítěte). Tento čas volně navazuje po mateřském volnu a budete během ní moci získat rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek byl rozšířen v roce 2020. Výše rodičovského příspěvku v roce 2022, tj. celkový rozpočet, ze kterého budete moci stabilně čerpat, je od 1. ledna 2020 stanoven na 300 000 Kč.

Rodičovské volno je navíc spojeno s rodičovským příspěvkem. Díky online kalkulačce se dozvíte, výši možného rodičovského příspěvku za rok 2022.

Jaká je délka rodičovské dovolené?

Rodičovská dovolená začíná po uplynutí 28 nebo 37 týdnů mateřské dovolené. Nejčastěji trvá do 3 let věku dítěte. Po uplynutí této doby závazky zaměstnavatele vůči vám jako zaměstnanci končí. V rámci rodičovského volna budete moci pobírat rodičovský příspěvek. Délka rodičovského volna se pro rok 2022 zatím nezměnila.

Kdo může uplatnit nárok? 

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek? Pro získání rodičovského příspěvku nemusíte splňovat žádné mimořádné podmínky. Na rodičovský příspěvek má podle zákona nárok každý rodič, který pečuje o dítě mladší 4 let. V každém případě může rodičovský příspěvek získat jeden z pečujících osob, tj. buď matka, nebo otec.

TIP: Otcovská dovolená

Příspěvky pro rok 2022

Výše rodičovského příspěvku zůstává pro rok 2022 nezměněna. Rodič může i nadále čerpat nejvíce 300 000 Kč, resp. 450 000 Kč v případě vícerčat. Podmínky pro čerpání onoho příspěvku navíc zůstávají nezměněny. Stále je na rozhodnutí rodiče, zda zůstane s dítětem doma 2, 3 nebo 4 roky.

Každopádně nikdy nepřehlížejte důležitý údaj:

·        Tato změna od roku 2021 se vztahuje na všechny nové opatrovníky, ale navíc i na ty, kteří jsou nyní na rodičovské dovolené.

·        Tímto způsobem je možné požádat o navýšení rodičovského příspěvku ze současných 7 600 Kč na 10 000 Kč a v případě dvojčat a sourozenců až na 15 000 Kč. V každém případě se tyto částky vztahují na osoby bez doložených příjmů.

Nastaly nějaké změny pro rok 2022?

Od roku 2020 je možné stanovit částku rodičovského příspěvku samostatně až do výše 70 % 30násobku každodenního vyměřovacího základu. Obvykle se vypočítává z průměrné mzdy žadatele za posledních 12 měsíců.

Koho se tato změna bude týkat:

·        Výhodu z ní mohou mít opatrovníci, kteří se musí předčasně vrátit do práce. V případě, že měli dostatečně vysoký plat, mohou vybrat celkový rodičovský příspěvek v nejkratší možné době, která činí šest měsíců.

·        Zde se často přichází ke slovu změna pro rok 2022. Nejkrajnější výše rodičovského příspěvku je ovlivněna zvýšením v rámci každodenního vyměřovacího základu. Pro rok 2022 by mohla činit plných 47 770 Kč měsíčně. V tomto případě platí, že čím vyšší mzda, tím vyšší rodičovský příspěvek. Výši rodičovského příspěvku si můžete spočítat v online kalkulačce.

Jak je to s dočerpáváním rodičovského příspěvku

Budete mít další dítě, zatímco stále pobíráte rodičovský příspěvek? Máme pro vás skvělou zprávu. Od 28. července 2021 je možné vyčerpat zbývající část rodičovského příspěvku najednou. V každém případě musí být splněna jedna nutná podmínka — alespoň jeden ze zákonných zástupců musí být schopen v době narození současného dítěte pobírat 70 % z třicetinásobku denního vyměřovacího základu v částce přesahující 7 600 Kč. Jinými slovy, alespoň jeden ze zákonných zástupců musí řádně vydělávat.

TIP: Jak vybrat kočárek – aneb návod pro prvorodiče

Mateřská a rodičovská dovolená 2022

Na rozdíl od rodičovské dovolené, výsada mateřského volna vzniká pouze maminkám, které využívaly nemocenské pojištění po dobu nejméně 270 dní během 2 let před nástupem na mateřské volno. Délka mateřské dovolené je 28 nebo 37 týdnů v případě různých porodů. Obvykle se po ní čerpá rodičovské volno, které trvá až 4 roky. Ale ochrana na zaměstnance je zajištěna pouze po dobu 3 let (do té doby vás musí váš nadřízený udržovat na pozici uvedené ve vaší smlouvě).

Kromě toho mohou rodičovské volno rychle čerpat oba opatrovníci. V případě otcovského volna již není otcovské volno tak neobvyklé a stále častěji ho využívají otcové, často napůl s matkou. Kromě toho je možné získat další peníze nebo práci právě během rodičovské dovolené.

Co když vám nevznikl nárok na mateřskou dovolenou?

V případě, že matka nemá nárok na mateřskou, může si vzít rodičovskou dovolenou rovnou. To platí například pro nezaměstnané nebo osoby samostatně výdělečně činné. Osoby samostatně výdělečně činné tedy mohou pobírat rodičovský příspěvek namísto mateřské v případě, že si samy neplatily nemocenskou (v případě, že ano, mají nárok na mateřskou). Narození dítěte má na rodinný rozpočet výrazný dopad. Částečně s ním pomůžou daňová zvýhodnění pro pracujícího rodiče. Jaká to jsou? A je možné si v případě potřeby během rodičovské dovolené vzít půjčku? Dozvíte se v článku Narození dítěte a dopad na rodinné finance na sebe srovnávače půjček do5minut.cz

TIP: 3 způsoby, jak spořit dětem

Jak si můžu sama vypočítat rodičovský příspěvek?

Kolik činí rodičovský příspěvek 2022? V roce 2022 je stanoven na 300 000 Kč, což je celá částka, kterou budete pobírat po dobu 4 let života vašeho dítěte. V rámci dvojčat je maximální rodičovský příspěvek 450 000 Kč. Způsob využití rodičovského příspěvku si volíte sami, takže splátka příspěvku závisí na vašich potřebách.

Je tu však jedna podmínka:

·        Rodičovský příspěvek nesmí být vyšší než mateřská, která činí 70 % vašeho minulého čistého zisku.

·        Nejkrajnější měsíční příspěvek rodičovské dovolené stanovíte na 47 770 Kč měsíčně. Výši poukazované částky si budete moci vypočítat s využitím kalkulačky rodičovského příspěvku na rok 2022.

* Příklad:

V roce 2015 se na rodičovské dovolené v ČR vyplatí rodičovský příspěvek ve výši 1,5 mil. Částka mateřské činí 17 280 Kč (70 % z čisté náhrady 25 000 Kč). Rodičovský příspěvek má stejný strop jako mateřský příspěvek, proto nemůže být vyšší než 17 280 Kč měsíčně. Kalkulačka rodičovského příspěvku 2022 vám řekne, na jakou částku měsíčně dosáhnete.

Žádost o příspěvek v roce 2022 — podejte si formulář

O rodičovský příspěvek je třeba požádat na úřadu práce, pod které žadatel spadá a které je zároveň jeho domovem. K vyplněnému formuláři můžete potřebovat rodný list dítěte, občanský průkaz a potvrzení vydané ČSSZ o tom, že máte nárok na rodičovský příspěvek. Vyřízení žádosti obvykle trvá přibližně jeden měsíc, takže musíte podat žádost s dostatečným předstihem, abyste nezůstali bez finančních prostředků.

Proč využít rodičovský příspěvek a práci zároveň

Výhodou rodičovského volna je, že můžete pracovat bez omezení. Kolik můžete získat na rodičovské dovolené? Neexistuje žádné omezení toho, co můžete na rodičovské dovolené získat. Řada opatrovníků na rodičovské dovolené má zaměstnání a v péči o dítě se střídají. Zisk na rodičovské dovolené může být i v rámci podnikání.

Navíc nepřehlédněme, že rodičovské volno může čerpat jak matka, tak otec dítěte. Mohou se v péči o dítě v domácnosti střídat nebo mohou být v domácnosti současně. Koncept rodičovského volna takříkajíc vyjednává se vztahem rodiče k šéfovi. Tímto způsobem je hypoteticky možné, aby byli oba opatrovníci v domácnosti současně. V každém případě má jeden z poručníků nárok na rodičovský příspěvek.

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.