Jak probíhá těhotenství – týden po týdnu

Možná, že jste dosud měla každý měsíc nekonečné minuty testování, možná jste otěhotněla hned při svém poprvé. V současné době je však těhotenský test pozitivní a vy se začínáte těšit na své miminko. Doba těhotenství se nepočítá od ovulace nebo od data, kdy jste měla interrupci. Přesné datum, kdy bylo vajíčko připraveno, nelze určit, proto se těhotenství počítá od prvního dne vaší poslední menstruace. Jak probíhají jednotlivé týdny a co při nich můžete očekávat?

První den poslední menstruace je pro vašeho gynekologa datem, podle kterého se rozhoduje o termínu porodu, proto si vedete obvyklý menstruační nebo ovulační kalendář. První a druhý týden těhotenství nejste ve skutečnosti vůbec těhotná. Vaše tělo se v této době připravuje na myslitelné těhotenství. K oplodnění vajíčka dochází až ve třetím týdnu těhotenství a primární příznaky na sobě uvidíte až po čtvrtém týdnu těhotenství. 

Obsah článku

Co se děje s vaším tělem v prvním trimestru?

Primární trimestr je pro některé maminky jako na houpačce, jiné ani nevědí, že jsou již v desátém týdnu těhotenství. Neberte v úvahu, že těhotenství každé z nás je nepatrně odlišné a to, co trápí vaši kamarádku, nemusí vadit vám. 

TIP: Jak probíhá těhotenství: trimestry

Příznaky těhotenství na začátku 

Může se stát, že na samém začátku těhotenství nemusíte pozorovat velké změny. Nebudete na sobě skutečně pozorovat žádné příznaky, ale mezi ty nejběžnější patří: 

  • ranní nevolnost 
  • bolest prsou 
  • nechutenství 
  • časté močení 
  • změny nálad 

Někdy vás může vyděsit i mírné krvácení nebo špinění v těhotenství, které zpravidla neznamená nic hrozného, ale určitě je lepší myslet na to, abyste se kolem jakýchkoli problémů obrátila na svého gynekologa. V některých případech se od těchto problémů vydáte na cestu rizikového těhotenství.

TIP: Příznaky těhotenství – jak poznat že jsem těhotná

Před otěhotněním dbejte na:

  • dostatečný odpočinek a duševní pohodu (nevyplácí se vytvářet problémy s partnerem v těhotenství) 
  • pestrý jídelníček, omezit přísun kalorické stravy a nahradit je stravou bohatou na bílkoviny a vitamíny 
  • snažte se rozvíjet fyzické zdraví, těhotenství budete snadněji snášet. V případě, že máte nadváhu nebo podváhu, budete mít problémy s otěhotněním.
  • Měli byste přestat kouřit a přestat pít alkohol. Požádejte o to i svého partnera. 
  • Vyvarujte se přípravy nebo konzumace syrového nebo nedovařeného masa, špatně omyté zeleniny nebo ovoce, zrajících sýrů. 
  • Pokud užíváte nějaké léky nebo v případě, že máte chronické onemocnění, je vhodné svěřit se svému lékaři ohledně vašeho těhotenství. Pokud se ve vaší rodině nebo v rodině vašeho partnera vyskytuje závažné onemocnění nebo formativní vada, je vhodné obrátit se na genetika.

Těhotenství týden po týdnu

1. týden těhotenství

Vaše poslední měsíčky před začátkem těhotenství – menstruace je ve skutečnosti vylučování děložní sliznice spolu s krví v případě, že v uplynulém měsíci nedošlo k otěhotnění. Poté, co je slizniční vrstva odloučena a odplavena, rychle se opět vyvíjí a připravuje dělohu pro další možné těhotenství.

Růst miminka v prvním měsíci:

Kolem 6. dne cyklu se ve vaječníku začne vyvíjet folikul (dutina naplněná tekutinou, která obsahuje vajíčko). Takových folikulů je v obou vaječnících mnoho a běžně se každý měsíc vyvíjí a uvolňuje jedno vajíčko, které se zpravidla střídá z levého a pravého vaječníku. V případě, že se vyvine více folikulů s více vajíčky, může se jednat o vícečetné těhotenství. 

2. týden těhotenství

Cítíte se dobře, menstruace skončila. V tomto týdnu se v děloze začíná vytvářet nový prokrvený hlenový film. Děloha se připravuje na získání oplodněného vajíčka, které se stále vyvíjí ve vaječníku. Dávejte si pozor na všechna cvičení, snažte se být ve skvělém psychickém rozpoložení, nepřepínejte své tělo.

Vývoj miminka:

Během 2. týdne se jeden z vyvíjejících se folikulů s vajíčkem ve vaječníku začne odlišovat od ostatních, vyvíjí se rychleji a neustále se vyklenuje po povrchu vaječníku. Folikul má až 2 cm v průměru, uvnitř je prohlubeň vyplněná tekutinou a vajíčko má obrovské jádro. Je to největší buňka v lidském těle. Kolem 14. dne cyklu folikul praskne a vajíčko je vyplaveno do vejcovodu – ovulace.

Jde ovlivnit pohlaví dítěte?

Vajíčko a spermie mají poloviční počet chromozomů než ostatní buňky lidského těla. Vajíčko má nepřetržitě 22 chromozomů + jeden pohlavní chromozom X (tj. 23X), spermie má 22 chromozomů + jeden pohlavní chromozom X nebo Y (tj. 23X nebo 23Y). Spojením vajíčka a spermie vznikne oplozené vajíčko (zygota) s plným počtem chromozomů 46, tedy buď 46XX, nebo 46XY. Tím je dáno dědičné pohlaví člověka 46 XY – muž, 46XX – žena. Spermie nesoucí chromozom X a spermie nesoucí chromozom Y mají poněkud odlišné vlastnosti. 

Ta, která nese pohlavní chromozom Y, je menší a rychlejší, spermie nesoucí chromozom X je větší a pomalejší. Naštěstí ovlivnění pohlaví není v podstatě reálné a všechny řeči jsou založeny spíše na pověrách, přestože některá jsou založena na logických informacích o velikosti spermií. Jednou z nejčastějších rad je, že pokud se pár chystá na dítě, potřebují spíše chlapce, měl by se akt uskutečnit v den ovulace. V případě, že potřebují dívku, je třeba intercut provést 2-3 dny po ovulaci (spermie nesoucí). 

3. týden těhotenství

Během 3. týdne těhotenství se kolem 14. dne menstruačního cyklu se uvolní z vaječníku jedno zralé vajíčko. Několik dam může pociťovat píchání v podbřišku na straně, kde došlo k ovulaci. Vajíčko je spláchnuto do vejcovodu. Takto vypuštěné vajíčko je schopné oplodnění v případě, že se setká se spermií. Spermie po ejakulaci mohou být ve vejcovodu již za 5 minut a jejich schopnost oplodnit vydrží 24-72 hodin. Vajíčko je schopno oplodnění po ovulaci přibližně 24 hodin. Pravděpodobnost otěhotnění je nejvíce zvýšena, pokud k interrupci dojde v období očekávané ovulace.

Vývoj pokračuje:

Spojením vajíčka a spermie ve vejcovodu (přibližně 14. den cyklu) vznikne oplozené vajíčko (zygota), čímž je příprava na oplodnění dokončena, stejně jako pohlaví dítěte. Připravené vajíčko průběžně putuje vejcovodem do děložní prohlubně a několikrát se dělí (stadium moruly). Kolem 6. dne po ovulaci se dostane do děložní dutiny. Devátý den po oplození rozpoznáme pod obalem vrstvu vnějších buněk, která obaluje vnitřní buňky. Mezi buňkami se začínají vytvářet mezibuněčná spojení. Uspořádání spojení zásadně ovlivňuje podporu vývoje raného plodu (blastocytů).

4. týden těhotenství

Závěr 4. týdne je období, kdy očekáváte ženský cyklus. Nevíte však, zda došlo k oplodnění. Příznaky raného těhotenství se obvykle shodují se změnami, kterým říkáme premenstruační syndrom. V této době však již děložní sliznice prodělala vlivem hormonů několik změn – je připravená přijmout oplodněné vajíčko a poskytnout mu výživu. Pokud bylo uvolněné vajíčko oplodněno ve vejcovodu a dostalo se do dělohy při silném dělení, za dobrých podmínek se usadí v kypré děložní sliznici. V tomto případě k menstruaci nedojde. To je prvotním příznakem vašeho těhotenství.

V několika případech může dojít k lehkému krvácení, které je důsledkem narušení cév děložní sliznice kolem blastocysty. Několik dam toto krvácení zaměňuje za menstruační krvácení. Na druhou stranu ne každé neobjevení se měsíčního cyklu je v zásadě známkou těhotenství, zejména v případě, že má dáma přerušovaný menstruační cyklus, je nemocná nebo je pod velkým psychickým či fyzickým tlakem.

Růst miminka:

Blastocysta se nyní dostala do dělohy, kde se zpočátku pohybuje volně, ale během 4. týdne se zahnízdí.  Zavrtá se do vyhloubeného otvoru v děložní sliznici. Tento proces se nazývá nidace. Žena je nyní skutečně těhotná. Vnitřní buňky blastocytu postupně vytvoří 2 vrstvy: 

  • entoderm (vnitřní zárodečný list – vyvíjí se v plíce a trávicí soustavu) 
  • ektoderm (vnější zárodečný list – vyvíjí se v kůži, nervovou soustavu a smyslové orgány).

Zárodečný základ se odděluje a vzdaluje od vnějšího obalu blastocytu. Nakonec tyto útvary zůstanou k původnímu obalu připojeny pouze provazcem jemné tkáně – tzv. zárodečným stvolem, který tak tvoří základ budoucího pupečního provazce. Buňky obalu blastocysty vstupují do mateřských cév děložní výstelky, narušují jejich přepážku a vytvářejí dutiny, které se plynule spojují ve větší prostory naplněné mateřskou krví, izolované tzv. choriovými klky (předpoklad dlouhodobé placenty). Mateřská krev omývá choriové klky a látky v ní obsažené poskytují embryu výživu a kyslík. 

5. týden těhotenství

V 5. týdnu jste si udělala těhotenský test a viděla na něm 2 proužky! V tuto chvíli vás jistě zaplavila vlna pocitů. Je typické, že vás přemáhá radost a stres z toho, že vše dobře dopadne a vy v pořádku porodíte. Několik žen může hůře reagovat na hormonální změny a těhotenství, jiné ženy nemusí v tomto období pociťovat žádné změny. Budete cítit těsnost v prsou a dolní části středu těla, ale obvykle je to navíc známka blížící se menstruace. V důsledku hormonálních změn jste citlivá, často budete mít pocit výpadku vědomí, únavy a kovovou chuť v ústech nebo nevolnost a zvracení.

Růst miminka:

Dvouvrstvý zárodečný terčík se začíná prodlužovat. Mezi vnějším a vnitřním zárodečným terčem se formuje střední zárodečný terč – mezoderm. Vytvoří se všechny 3 zárodečné schránky – třívrstevný plod. Všechny tělesné tkáně a orgány se následně formují ze zárodečných listů. Vnitřní vrstva (entoderm) vytváří základ pro plíce, játra, žaludek a slinivku břišní. Z mezodermu (střední vrstvy) se vytvoří kostra, svaly, ledviny, cévy a srdce. Vnější vrstva (ektoderm) je předpokladem pro nervový systém, kůži, oční čočky a zubní sklovinu. Mozek a míchu se na začátku utvářejí přeměnou vnější části plodu v nervovou ploténku.

Z toho vzniká základ neurální trubice. Její horní část se rozšiřuje v mozek a spodní štíhlá část tvoří základ páteře. Po stranách začínají vznikat základy obratlů. Časné založení vlastního krevního oběhu je základem pro zajištění výživy vyvíjejícího se plodu. Jeho počáteční založení se skládá z krevních ostrůvků uvnitř žloutkového váčku, z nichž se vytvářejí základní cévy obsahující krevní buňky. Také se utváří základní trubice jako základ srdce a primitivní ústa jako jamka.

6. týden těhotenství

Během několika prvních týdnů se zakládají všechny orgány dítěte. Proto je důležité, aby se dámy v tomto bohatém období snažily o zdravý způsob života. Zatím nezaznamenáte žádné změny na váze, ale začnete trpět nevolností, špiněním nebo nadměrným sliněním. Několik žen jimi netrpí vůbec, jiné chvíli, ale v některých případech mohou trvat až do konce 4. měsíce.

V tomto období jsou navíc nejčastější předčasné porody. Oplodněné vajíčko je vyplaveno s menstruační krví, žena skutečně nemusí vědět, že je těhotná. Pokud však začnete špinit, stále není důvod ke strachu (může dojít ke krvácení při usazování vajíčka).

Další vývoj dítěte:

Vývoj v následující době je velmi důležitý pro vznik všech hlavních vnitřních orgánů, ale také pro změnu vnějšího vzhledu embrya. Embryo se během prvních týdnů vyvíjí neuvěřitelně rychle

Všimnete si: 

  • Na zadní straně embrya, ve střední rovině je uzavřená nervová trubice. Na obou stranách se počet budoucích obratlů (primordií) rozšířil na 30 sad. Obrysy obratlů jsou na povrchu těla nezaměnitelná. Spodní část plodu tvoří ocasní konec (hrbol). 
  • Na přední stěně je velký, dopředu ohnutý základ mozku. Pod vyklenutím mozku je patrné mělké jamkovité vklesnutí. Na jeho bázi se nachází hltanová membrána. Tato je zanedlouho proražena a dochází ke spojení s primitivním trávicím traktem. Pod primitivními ústy se v oblasti konce krku pomalu objevují tři obloukovité pahorky – žaberní oblouky. Pod nimi se přední stěna zárodku zakřivuje do ohnutého srdečního hrbolku, který odpovídá základu srdce. 
  • V přední části ocasního hrbolku objevíme základ pro řitní otvor. Při pohledu z boku se v oblasti předního mozku objeví malá, tmavěji zbarvená destička ve tvaru knoflíku jako primární základ oka a vnitřního ucha. Na úrovni srdečního hrbolku se začínají vytvářet horní končetiny, nejprve ve tvaru jednoduché ploutve.

7. týden těhotenství

Nyní sledujete malé změny tělesné hmotnosti, tělo se mění. Váhový přírůstek je přibližně 0,5 – 1 kg. Pomalu se vám začnou zvětšovat prsa. Začínají být napjatá, prosáklá a zvětšují se podkožní žíly. Jedním z nejčastějších problémů v těhotenství je nevolnost a nadýmání. Objevují se na konci 1. měsíce a obvykle zmizí během 4. měsíce. Je to způsobeno hormonálními změnami v těle.

Růst miminka:

Zárodek se vznáší v plodové vodě. Rychle roste hlavička plodu. Její vývoj souvisí s rychlým růstem mozku. I obličej vašeho dítěte se začíná vytvářet. Základna dolní a horní čelisti se tvaruje. Základy očí jsou posazeny vzdáleně od sebe po stranách. Základy rukou se vyvíjejí do délky. Původně maličkaté ploutvičky mají tvar malého pádla. Horní část lopatky se vytvaruje do tvaru válce. Od spodní, širší, kratší části je oddělena budoucím zápěstím.

Už vznikly i základy obratlů – 42-44 sad. Několik horních a dolních sad se rozpadne a v dlouhodobém horizontu se oddělí 34 sad, což se dá přirovnat k počtu obratlů v páteři člověka. Pupeční šňůra se utváří na přední straně plodu. V této linii probíhají pupečníkové cévy. Pupeční žíla přenáší okysličenou a na živiny bohatou krev z těla matky do embrya. 

8. týden těhotenství

Přibírání je malé nebo nemusí žádné (přibližně 1-1,5 kg). Děloha se však začíná rozšiřovat, je jemnější a průchodnější. Jedním z nejčastějších problémů v těhotenství jsou žaludeční potíže a výtoky. Jsou zpravidla mírné a neohrožují matku ani dítě. Nejzávažnějším projevem je vyměšování mnohokrát denně, zpravidla žaludečních šťáv, což může vést k nedostatku hydratace, poruchám metabolismu a může ohrozit matku i plod.

Růst miminka:

Hlava dítěte je obvykle vzhledem k jeho tělu rozlehlá a skloněná dopředu. Vývoj obličeje je velmi komplikovaný – srůstají výběžky (základů pro dolní a horní čelist). V případě horní čelisti je postup složitější, protože základna nosu vstupuje do základny horní čelisti z nadhledu. Nosní kanálky a nosní dírky jsou pomalu tvarovány. Výběžky se vyvíjejí společně, aby ohraničily ústní otvor, který se neustále zmenšuje.

Základy očí stále leží po stranách hlavy. Základna vnějšího zvukovodu je v této době již vybudována. V tomto týdnu dochází k velmi rozpoznatelným změnám, zejména na horních končetinách – vytvoří se loket, paže, předloktí a prstové paprsky. Vaše dítě má od této chvíle na rukou základnu pěti malých prstů. Na dolní končetině se dají rozpoznat kolenní ohnutí, stehno a bérec.

9. týden těhotenství

V 9. týdnu těhotenství je hlavová část plodu veliká s trupem. Navíc se drží její vyklenutí až k srdečnímu hrbolku. Trup a krk se naopak napřimují. V obličeji se výčnělky plynule spojují. Vývoj nosu je dokončen. Oči se posunou z horizontální polohy dopředu a přiblíží se k sobě. Základna brady je široká, stejně jako ústa. Kolem vnějšího zvukovodu se objevují hrbolky, které jsou základem boltce. 

V břichu se malá trávicí soustava vyvíjí do délky a skládá se do klků. Základna jater, která leží nad trávicím traktem, dosahuje impozantní velikosti. Změny uvnitř přídatných orgánů jsou rozpoznatelné. Na horních z nich se rýhy mezi paprsky prstů vyklánějí, takže základy prstů jsou spojeny blánami. Ocas téměř zmizel, zbytek ocasu zůstává stejně dlouhý jako kostrč.

10. týden těhotenství

Obličej dítěte je již jednoznačně lidský – nerovnosti se vyhlazují. Hrbolky kolem zevního zvukovodu se vyvinou společně a vytvoří malý ušní lalůček. Oblast krku se zeštíhluje, takže oddělení hlavy od trupu je v zřetelné. Tělo se stává kompaktnějším. Bříško se zplošťuje. Prvosegmenty plodu jsou nezaměnitelné – v bederní, křížové a kostrční oblasti. Z rozpadlých protosegmentů poté vznikají obratle páteře, několik svalů a hlubší vrstvy kůže. Prsty se vyvíjejí do délky, plovací blány mizí. Základy palců jsou silnější než ostatní prsty. Vznikají chrupavčité základy budoucích kostí. Postupně se začínají vytvářet svaly. 

  • Mezi spodními končetinami se objeví mezery
  • Přední otvor je společným vývodem močového a pohlavního ústrojí
  • Kolem něj se formují základy vnějších pohlavních orgánů
  • Druhý zadní otvor je vnější vývod trávicí trubice.

11. týden těhotenství

Plod začíná být dlouhý a vyvíjejí se vnitřní orgány. Jednotlivé části se postupně mění až do termínu porodu. Na začátku třetího lunárního měsíce je hlava plodu ještě veliká. Kolem mozku a v hlubších vrstvách obličeje se formují hustší chrupavčité a tvrdé útvary lebky. Vytvářející se víčka, oči ale nejsou kompletní. Všechny vnitřní orgány pokračují v tvorbě, jejich základny se výrazně rozšiřují. Játra už tvoří krevní buňky. Páteř utváří vzpěru těla – jednotlivé obratle jsou ještě chrupavčité, ale zanedlouho se začnou přeměňovat na kost. Žebra, která utvářejí hrudní koš, jsou ze stejného materiálu jako obratle páteře. Vývoj kostí probíhá až do narození.

12. týden těhotenství

Ve 12. týdnu těhotenství se vnější pohlavní orgány začínají průběžně oddělovat. U chlapců se ve srovnání s dívkami vyvíjí pohlavní hrbol (budoucí penis) do délky rychleji. V každém případě jsou rozdíly stále malé.

13. týden těhotenství

Probíhá rychlý vývoj tělíčka – hlava se zvětšuje, horní a dolní víčka jsou stále spojena, pod dásněmi se objevují základy mléčných zubů. Pokračuje vývoj ušního boltce. Mění se vzhled přední dělící části trupu. Žaludeční prohlubeň se rozšiřuje a pupeční kýla mizí. Krvetvorba v játrech se do určité míry zmenšuje a ve slezině se v současnosti začínají vytvářet krvinky. Ledviny začnou vytvářet moč, která se vylučuje do plodové vody.

14. týden těhotenství

Horní končetiny se vyvíjejí nejrychleji. Na konci měsíce dosáhnou správné relativní délky vzhledem k celému tělu. Dolní končetiny ve vývoji zaostávají a jsou stále krátké. Horní i dolní končetiny jsou výjimečně tenké. Vývoj vnějších pohlavních orgánů je stále v předstihu a začíná růst jemné ochlupení, které se nazývá lanugo. Zahrnuje obrannou činnost, zachycuje maz, který dodávají kožní buňky. Na konci třetího měsíce se vytvoří několik svalů. Miminko se volně pohybuje v plodové vodě, jejíž objem je v této době přibližně 30 ml. 

15. týden těhotenství

Probíhá rychlý vývoj těla plodu na délku. Na konci 4. měsíce tvoří hlava přibližně třetinu celé délky embrya. Mozek pokračuje ve svém vývoji. Na jeho povrchu je chudá vrstva tmavé hmoty. Na povrchu hlavy se objevují vlasy. Na okrajích očních víček se objevují jemné řasy. Oční víčka jsou stále srostlá. I boltec je úplný a tělo je obaleno jemnou pokožkou. Celý povrch těla je pokryt mimořádně jemnými kožními chloupky (lanugo).

16. týden těhotenství

Povrch dítěte je zajištěn opravdu štíhlou a průsvitnou kůží. Vnější genitálie jsou od této chvíle jasně rozpoznatelné jak mužské, tak ženské. Ve většině případů je možné pohlaví dítěte určit pomocí ultrazvuku. Plod se rychle pohybuje. Tento pohyb však matka nevidí, protože embryo je obklopeno plodovou vodou a samotný pohyb je slabý. 

17. týden těhotenství

V tomto období se plod rychle vyvíjí, spodní končetiny se výrazně zvětšují, takže rozměry těla jsou již nyní velmi vyrovnané a v podstatě odpovídají rozměrům mezi různými částmi těla při narození. Plod rychle pohybuje končetinami. Při ultrazvukovém vyšetření se pravidelně zachycuje, jak si dítě cucá malíček nebo dokonce nožičku. Puls plodu je přibližně dvakrát rychlejší než puls matky.

18. týden těhotenství

Miminko se rychle vyvíjí a je mimořádně dynamické, protože má v děloze dostatek prostoru. Vývoj je jasně viditelný na ultrazvuku, ale prvorodičky ho zpravidla ještě necítí. Kůže je výjimečně štíhlá, zajištěná lanugem, a není na ní žádná tuková vrstva. Mozek se vytváří – tvoří se mozková kůra. Klouby se formují a kosti se zpevňují. S tím jde ruku v ruce tvorba sluchových kůstek, které začínají přenášet zvuk do vnitřního ucha. Vnímá zvuk matčina tepu, její hlas, hudbu… 

19. týden těhotenství

V této době hlava tvoří asi třetinu délky celého těla. Základy mléčných zubů se nacházejí pod dásněmi a primární základy trvalých zubů se objevují skutečně předem pod nimi. Pod kůží čelní kosti jsou již vytvořeny svaly, které se dostatečně stahují. Plod může pohybovat rty a otevírat a zavírat ústa. Tento vývoj se v některých případech odvíjí od reflexů hledacích sání. Kůže na povrchu těla je stále chudá, ale kůže si již vytvořila všechny běžné základní vrstvy. 

Kromě toho existují buňky, které utvářejí barvu, a tím ovlivňují barvu kůže. Povrchové buňky se odlupují a stávají se součástí kožního mozolu. Tato bělavá a mazlavá látka pokrývá celý povrch těla. Mázek má obrannou funkci – ochraňuje dosud křehkou a štíhlou kůži před působením plodové vody. 

20. týden těhotenství

Dolní končetiny se vyvíjejí do délky. Na povrchu těla se objevují jemné chloupky. Jemné chloupky lanugo se zpočátku nacházejí na dlaních a chodidlech, ale po ukončení těhotenství mizí. Na povrchu kůže dlaní a chodidel jsou zřetelně vykreslené vzory kožních vrásek. Jejich průběh je charakteristický pro každého jedince, genetický a stálý po celý život. Malé nožičky nadšeně kopou.

  • Volný vývoj ve všech směrech je zaručen pupeční šňůrou, která je dlouhá přibližně 50 cm. 
  • V pupeční šňůře se vinou cévy, které embryo zásobují kyslíkem, potravními doplňky a dalšími nezbytnými látkami. 
  • V plodovém vaku je přibližně 350 ml plodové vody, protože se plod vyvíjí rychleji než se děloha roztahuje, začíná vytvářet kontakt s děložní stěnou.

21. týden těhotenství

Dítě je stále dynamické, protože má dostatek prostoru a má určitý rytmus odpočinku a bdění. Pocítíte, že kope především poté, co se usadíte k odpočinku. V tomto období se miminko stále rychle vyvíjí, všechny vnitřní orgány se rozrůstají a průběžně přebírají svou funkci, dokončuje se vývoj slizničních vrstev, buněk různých orgánů začínají mít konečné uspořádání. Mozek prodělává obrovský vývoj, zřetelně se izoluje šedá a bílá hmota mozku, ale povrch mozku stále postrádá mozkové záhyby – je téměř hladký. Postupně se vytvářejí nervová uskupení. Pohlavní orgány jsou od této chvíle jasně diferencované. U dívek se v tomto týdnu ve vaječnících formuje celoživotní zásoba vajíček.

22. týden těhotenství

V případě, že je dítě bdělé, již od této chvíle vnímá zvuky svého okolí. Přestávky mezi probuzením se začínají prodlužovat. Mozek se zvětšuje, stále více se vytvářejí nervové uskupení. Jednou z primárních schopností, která se podílí na jeho rozvoji, je hmat. Obličej dítěte je od této chvíle jasně tvarovaný. Oční víčka jsou stále spojená, ale během následujících týdnů se začnou oddělovat. Obočí a řasy jsou již vytvarované a pod spojenými víčky se začíná vybarvovat duhovka. Nehty na rukou a nohou jsou vytvarované.

23. týden těhotenství

Plod přibírá na váze a pod štíhlou kůží se ukládá vrstva tuku, která se neustále pigmentuje. Dítě polyká plodovou vodu, která se zadržuje v oběhovém systému a poté je znovu odstraněna ledvinami, které už pracují. Čas od času spolkne další plodovou vodu a poté škytá. Matka může v tu chvíli cítit škytavku v oblasti svého středu jako standardní škubání nebo lechtání. Ve vnitřnostech dítěte se začne tvořit smolka – je to první stolice dítěte a má matně zelenou až tmavou barvu. Skládá se z pozřených částeček plodové vody, žlučových barviv a střevních buněk.

24. týden těhotenství

Od 24. týdne těhotenství lze embryo považovat za životaschopné. Vývoj obličeje je téměř úplný. Oči jsou stále zavřené. Oční víčka jsou zajištěna řasami, hlavička je obklopena vlásky. Na jazyku se formují chuťové pohárky. Dítě v současné době rychle přibírá na váze. Mozek dítěte se nepřetržitě formuje. Kůže je stále tenká, ukládá pigment, a formuje se vrstva tuku.

25. týden těhotenství

V průběhu vývoje se pomalu vyrovnávají disproporce mezi mozkem a obličejovou částí hlavy. S růstem kostí, zejména horní a dolní čelisti, základů zubních bází a dutin, se obličej zvětšuje. Oči zaujímají definitivní postavení a jsou téměř vytvarované. Na dolním konci ušního boltce se vyvíjí ušní chrupavka, která se jako poslední usazuje na ušním boltci. 

  • Probíhá vývoj vnitřních orgánů, přičemž průdušky se v plicích větví v tzv. bronchiální strom 
  • K tomu, aby dítě mohlo po narození volně dýchat, je zapotřebí dostatek buněk uvnitř plicních komor, které dodávají tzv. surfaktant
  • Tyto buňky se v plicních komorách teprve začínají tvořit. Dítě by v této fázi vývoje ještě nebylo schopno samo dýchat.

26. týden těhotenství

Sluch je citlivější v důsledku postupného zlepšování ušních nervů. Dítě se navíc stává obratnějším díky novým nervovým spojením v mozku. Dominantní hemisféra je dotvořena, polovina mozku rozhoduje o tom, zda bude dítě v budoucnu pravák, nebo levák. Oči dítěte jsou v tomto týdnu zcela zformované a kojenec je postupně otevírá. Duhovka je zbarvena do modra, ke konečnému zbarvení dojde po narození. Pohlavní diferenciace je dokončena.

27. týden těhotenství

Dítě se rychle vyvíjí a přibírá na váze a během následujících týdnů začne mít v děloze méně místa a jeho poloha se postupně stabilizuje. Tvrdé nehtové ploténky jsou jasně patrné na koncích malých prstů. Nedosahují však volných okrajů konečných článků prstů. Na jeho tvorbě se podílejí nejen odloupané kožní buňky, ale i mazové žlázy. Kůže je stále vrásčitá, ale průběžně se vytváří vrstva podkožního tuku. Kojenec nejen polyká, ale také vdechuje a vydechuje plodovou vodu. Procvičuje si vývoj dýchání. 

28. týden těhotenství

Oční víčka jsou zcela oddělena. Embryo je schopno reagovat mrkáním. Na konci tohoto období ztrácí pokožka embrya průsvitnost a pomalu získává růžovou barvu. Tyto změny vzhledu embrya souvisejí s kožním vazivem a podkožním tukem. Uvnitř kůže probíhá vývoj kožních orgánů. Kromě toho se již nyní vytvářejí mléčné žlázy. Kosti se dále vyvíjejí a zesilují. Dítě začíná mít v děloze méně místa.

29. týden těhotenství

Ukládá se tuk, aby si dítě po narození udrželo stálou tělesnou teplotu. V šedé hmotě mozkové kůry se začínají vytvářet mozkové závity. Stále novější nervové svazky také doplňují mozkový obal a nervové obaly pro zajištění a funkci. Hmatové orgány jsou dále utvářeny, oči jsou dokončeny, kojenec má skvělý sluch, rozvíjí se hmat a chuť. 

30. týden těhotenství

Plod si procvičuje základní reflexy. Neustále šermuje rukama, kope nohama. Veškerý vývoj má velkou sílu a souhra mezi nervovými podněty a svaly se zlepšují. Na druhou stranu je vývoj celého těla a tím i otáčení výjimečně omezený, takže u většiny plodů je hlava po celou dobu usazena nad děložním hrdlem, zadeček a nožičky v horní třetině dělohy. Nehty na rukou začínají dosahovat volných okrajů prstů, zatímco na nohou jsou poněkud opožděné. Postupně začíná ustávat i tvorba krvinek ve slezině. 

31. týden těhotenství

Dítě začne v poslední fázi rychle přibírat na váze. Do termínu porodu dítě přibere asi 2 kg, tj. normálně více než 200 g týdně. Vrásčitá kůže se začne vyhlazovat díky tuku a dítě se zakulatí a zplstnatí. Nejčastější poloha v děloze v tomto týdnu je hlavou dolů. Množství plodové vody dosahuje přibližně 800-1000 ml, poté se začne postupně zmenšovat. Dítě plodovou vodu polyká a znovu se do ní vymočí. V každém případě se plodová voda vždy znovu obnoví.

32. týden těhotenství

Pokračuje vývoj těla, přibývá podkožního tuku. Kostra plodu se vytváří rychleji než předtím. Na hrudníku se objevují mělké jamky v místech, kde budou areoly. Základy prsních orgánů se již vytvořily. K množství plodové vody přispívají rostoucí ledviny dítěte. Pohyb ledvin nijak nenarušuje složení plodové vody, protože moč je v drtivé většině tvořena vodou. Metabolické zbytky plodu jsou vylučovány placentou.

33. týden těhotenství

V případě, že je vaše miminko stále hlavičkou nahoru, stále existuje možnost, že se samo otočí. O poloze embrya rozhoduje osa plodu a dělohy. Nejčastější polohou je podélná – hlavička je nad pánevním vchodem, nebo pánevní konec embrya, což je podélná poloha pánevního konce. Nezřídka leží dítě příčně nebo šikmo. Většina plodů je ke konci těhotenství uložena hlavičkou dolů. Část děložního hrdla, která přiléhá k pánevnímu konci dítěte, se rodí jako první. V případě, že poloha pánevního konce plodu trvá i ve 36. týdnu, může vám lékař nabídnout pokus o dálkové otočení dítěte do správné polohy. 

34. týden těhotenství

Kostra se vytváří středně rychle. Lebka je tvořena štíhlými kostními šupinami, které se čas od času velmi rychle oddělí širokými otvory. Tyto prostory jsou překlenuty vazivovými vrstvami, které spojují přilehlé kosti dohromady. Místa, kde jsou šlachy širší, se nazývají fontanely. V součtu jich je šest. Tam, kde jsou přilehlé kosti blízko u sebe, se tvoří lebeční švy. Tyto švy slouží k tomu, aby se lebeční kosti mohly při průchodu porodním kanálem pohybovat a většinou i zakrývat. K plnému rozvoji švů dochází až v pubertě. Na konečcích prstů se nehty zesilují až k okrajům prstů.

35. týden těhotenství

Po celé toto období probíhá vývoj těla dítěte a jednotlivých částí. Vyvíjejí se vnitřní orgány, které se připravují na činnost po narození. Pohyb dítěte je omezený a v děloze zaujímá běžnou polohu se zakloněnou hlavou a bradou dotýkající se hrudníku. Záda a končetiny jsou zakloněné. Ruce jsou pokrčené v loktech a zkřížené přes přední část hrudníku. Dolní končetiny jsou pokrčené v kyčlích a kolenou a holeně jsou zkřížené na přední straně břicha. I nadále pokračuje ukládání tukových zásob.

36. týden těhotenství

Dítě opravdu rychle přibývá na váze. Příčinou přibývání na váze není vývoj dítěte, ale přírůstek podkožní tukové tkáně. V tomto období také na většině povrchu těla dítěte vypadává jemné ochlupení. Pomocné chloupky (vlásky, řasy, obočí) naopak houstnou a vyvíjejí se do délky. Několik dětí má po narození hřívu. Dítě má kolem sebe asi 1 litr plodové vody a denně jí spolyká asi 400 ml.

37. týden těhotenství

Miminko si stále vytváří tukovou tkáň a po porodu přibere na váze kolem 500 g. Povrch kůže je zajištěn kožním mazem, který nejenže zajišťuje kojence, ale také činí malé tělíčko mazlavým. Díky tomu je pro kojence jednodušší projít porodními cestami. Na hrudníku se areoly prsou poněkud vyklenou. Mléčné orgány dívek se vytvářejí přibližně stejným způsobem. 

38. týden těhotenství

Kojenec je zralý a připraven k porodu. U chlapců jsou varlata již zasunuta v šourku, u dívek překrývají velké stydké pysky malé stydké pysky – obojí je známkou zralosti plodu. Kromě myelinizace (obalování) nervových vláken probíhá i dozrávání nervových buněk, které však bude pokračovat ještě dlouho po narození.

39. týden těhotenství

Dítě je donošené, v případě, že by se narodilo, jeho orgány by fungovaly samostatně. Hlava je jednou z největších částí těla. Její vstup do porodních cest je nejproblematičtějším způsobem porodu. Díky plastičnosti lebky je do značné míry méně náročný. Kosti lebky se mohou díky vazivovým spojením pohybovat nebo zakrývat. Mozek je dostatečně vyvinutý, aby mohl řídit klíčové schopnosti, které zaručují přežití dítěte. Jsou dobře vytvořeny sací a uchopovací reflexy. Ruka dokáže již nyní uchopit prst silou. 

40. týden těhotenství

Stav dítěte po porodu se zjišťuje pomocí tzv. Apgar skóre. Obvykle se hodnotí stav novorozence v 1., 5. a 10. minutě po porodu, přičemž se sčítají body mezi 0 a 10 body: 

  • srdeční frekvence 
  • dechová aktivita 
  • barva kůže 
  • svalový tonus 
  • reakce na podráždění 

Každá ze schopností se hodnotí 0-2 body, přičemž nejextrémnější je 10 bodů. Skóre 7 a více je běžné, přičemž skóre při hodnotě 5 je kritické. Pokud je skóre nižší, je třeba provést předběžné vyšetření nebo zajistit péči o kojence.

Jak si spočítat, ve které fázi těhotenství jste?

Těhotenská kalkulačka vypočítá aktuální měsíc těhotenství, počet dní do porodu, trimestr, týden těhotenství a datum nástupu na mateřskou. Zadejte datum prvního dne poslední periody. Výsledek je ovšem orientační.

Kalkulačka, výpočet termínu: Datum porodu a týden těhotenství? od MedicSpark.cz – zobrazit vysvětlivky a podrobnosti

TIP: 1. trimestr – týden po týdnu, 2. trimestr – týden po týdnu, 3. trimestr – týden po týdnu

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.