Jak se po porodu co nejrychleji dostat zpět do formy

Po devítiměsíčním těhotenství a následném porodu není divu, že tělo maminky není v nejlepší kondici. Jde o neuvěřitelnou zátěž, při níž je v těle ženy stvořen nový život. Trendy jsou ale jasné a maminky se po porodu chtějí rychle dostat do ztracené formy. Jak na to?

Bude to chtít trpělivost

Pozor na to, že s intenzivním cvičením nemůžete začít ihned. Naopak by maminka měla minimálně během šestinedělí zůstat v klidu. Ono to ale bude tak těžké, protože po porodu přijde velké vyčerpání, se kterým příliš nepomůže ani miminko. To bude vyžadovat pravidelnou péči ve formě kojení, přebalování, převlékání a podobně.

Vyplývá z toho ale, že vaše původní forma, ať už byla jakákoliv, se hned tak nevrátí. Půjde o práci na dlouhé měsíce. Není ale kam spěchat – dočkáte se. S miminkem se brzy sžijete, spánku bude více a najdete si i čas na sebe. Zejména pokud vám s péčí vypomůže partner a širší rodina.

Začněte pomalu, nepřetěžujte se

Pamatujte na to, že vaše tělo bylo po několik měsíců ve zcela jiném režimu. A tak i když jste před otěhotněním byla zdatnou sportovkyní se skvělou figurou, nyní je pravděpodobně všechno jinak. Sportovkyně sice mají výhodu – do kondice se skutečně mohou vrátit relativně rychle, nebude to ale přes noc. Proto začněte opatrně. Zvolte mírné a zcela bezpečné tempo a otestujte, co vám vaše současné tělo dovolí. Nemyslíme tím jen při sportovní aktivitě jako takové, ale i to, jak se po první fyzické zátěži budete cítit další dny. Zkrátka své tělo poslouchejte a zjistěte, jakou vám dává zpětnou vazbu.

Ulehčete si začátky

Není chybou si zejména v začátcích trochu ulevit a přistoupit na určité „ulehčováky“. Do formy se tak můžete dostávat na elektrokole, krevnímu oběhu zase mohou pomoci kompresní punčochy. Místo klusu v náročném terénu můžete zamířit na běhací pás do fitness centra a podobně. Zkrátka hledejte cestu nejmenšího odporu, na intenzitě můžete v budoucnu postupně přidávat.

Důležitá je i strava

Pamatujte na to, že vaše tělo je stále pod extrémním tlakem. Úplná regenerace může po porodu trvat dlouhé týdny i měsíce. I když už se cítíte skvěle, stále může probíhat hojení drobných ranek, probíhají hormonální změny a další. Kromě toho pravděpodobně kojíte, což je samo o sobě pro tělo velká zátěž. Připočteme-li k tomu nedostatek spánku a náročnou péči o miminko, zjistíte, jak velkou zátěž vlastně maminka podstupuje.

Proto je důležitá i zdravá strava s dostatkem všech živin. Chybou není ani užívání doplňků stravy, jen pozor na to, aby byly vhodné pro kojící ženy.

Zaměřte se na problémové partie

Když vám to tělo dovolí, při cvičení se koncentrujte na ty nejproblémovější partie. K těm patří především oblast bříška. Svaly i vazy zde budou povolené a nějakou dobu potrvá, než si vše opět sedne na své místo. Posilováním této oblasti můžete vše urychlit. Podobně tomu je i u svalů pánevního dna.


Přečtěte si také

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.