Pěnová nebo nafukovací kola na kočárku

Tak jaká kola vybrat u toho našeho vysněného kočárku? Na co se koukat a proč? Také se vám honí tyhle otázky hlavou? No, nejste sami. Kočárků je na trhu hodně a každý má něco svého, co jiný zaručeně nemá a pak se v tom můžeme snadno ztratit. Proto jsme pro vás s naším týmem Kočárkem.cz vytvořili tento jednoduchý návod, jak si ujasnit, co od kol chtít a na co se přednostně koukat.

Obsah článku

Kola podle toho, kde bydlíte

Jako první je potřeba, abyste zhodnotili, do jakého terénu budete s kočárkem nejčastěji jezdit. 

Budete jezdit po vesnici a zajíždět za humna, popojíždět po kamených cestách, jezdit do lesa nebo na nezpevněné cesty?

Nebo budete jezdit ve městě? Na chodnících a silnicíh?

To, kde bydlíte a kde budete nejčastěji jezdit, ovlivní váš výběr kol. Podle toho budou optimální buď kola nafukovací nebo kola pěnová.

Abyste mohli opravdu posoudit, co potřebujete, nejprve se podívejte, jaké vlastnosti kola mají a co přesně od nich čekat.

Co přesně jsou nafukovací kola a jaké mají vlastnosti?

Nafukovacími koly se rozumí kola s gumovým povrchem a s tzv. duší – což je gumový profil plněný vzduchem. Vzduch se plní ventilkem, který má uzávěr proti ucházení vzduchu.

Kola se plní vzduchem pod tlakem pumpičkou. Stejně jako kola u auta. Okolo „duše“ je pevný a odolný gumový obal, který chrání měkkou duši proti proražení – například kameny na cestě. Ale není vyjímkou, že se potkáte na cestě i s drobnými střepy, které mohou právě obal duše poškodit, proříznout a duše se vyprázdní,

Pokud píchnete – třeba o ten ostrý kámen – je potřeba vyměnit duši. No a to už není žádná sranda. Součástí kočárků (těch lepších a dražších) bývá někdy i pumpička. Ale není to pravidlem. Takže pokud čekáte, že defekt rychle opravíte a že někde v kočárku přeci musí náhradní duše být, bude lepší tohle zjistit dopředu a případně se připravit.

Samotná výměna duše je náročnější. Je to práce spíše pro muže. Je třeba vyvinout určitou sílu pro vtlačení nafouknuté duše do ochranného obalu z gumy. Používají se k tomu jednoduché „lžíce“, kterými si pomůžete. Ale přesto je to náročné…

Které kočárky mají nafukovací kola?

Nejčastěji je najdete součástí sportovních – běžeckých kočárků. Třeba u kočárku Bumbleride, u kočárku Thule nebo dalších podobných modelů určených do terénu.

Co přesně jsou pěnová kola a jaké mají vlastnosti?

Pěnová kola – někdy nazývána jako EVA kola nebo latexová kola, jsou vyrobeny primárně z pevné, ale pružící pěny, která se podobá spíše pryži nebo gumě. Rozdíl je v tom, že kolo je celistvé a nemá žádnou duši ani ventilek, který by šel nafukovat.

Oproti pevným gumovým kolům, které mají vytlačený vzorek z výroby, nemají vzorek a jsou měkčí.

Měkkost způsobuje některé jevy, které se nemusí každému hned líbit a mohou působit otravně. Například nachytávání kamínků a písku. Ty se vtlačují do pěny a při jízdě dělají hluk nebo nelibé zvuky. Nejdou až tak dobře vyndat a zanechávají po sobě dírky.

Výhodou je oproti tomu fakt, že pěnovou gumu nikde nepíchnete a nebudete potřebovat vyměnit duši na místě (protože obyčejně s píchlým kolem domů nedojedete).

Je to tedy alternativa vhodnější do města? Kde je větší riziko píchnutí? A je to lepší alternativa pro ženy, které obyčejně při výměně gumy musí vynaložit větší sílu?

Jak se rozhodnout? 

Pěnová kola

Pěnová kola zvolte v případě, že:

  • bydlíte ve městě.
  • budete jezdit sama bez chlapa.
  • žijete v rušných místech, kde bývají i střepy.
  • chcete bezúdržbový kočárek.
  • neumíte vyměnit duši.

Nafukovací kola

Nafukovací kola zvolte v případě, že:

  • bydlíte na vesnici a budete jezdit v terénu.
  • nemáte v okolí bydliště zpevněné cesty.
  • chcete s kočárkem sportovat a běhat.
  • nemáte problém s výměnou duše a umíte to.
  • chcete dobře průjezdný kočár.

TIP: Nejlepší kočárek do terénu a jak jej vybrat?


Přečtěte si také

Od Petr Krauz

Amatérský sportovec se skromnými výsledky, milovník zdravé výživy a kroket s tatarkou. Mimo jiné také SEO konzultant na volné noze, majitel webu Krauzovinacestách.cz a zakladatel projektu Marketingová-Plzeň.cz // Instagram | LinkedIn | Facebook