Jak vyvolat opožděnou menstruaci?

Zpoždění menstruace může mít mnoho příčin, od těch banálních až po závažné. Jak přivolat menstruaci, když nedorazí v obvyklý čas?

Foto: Clayton Webb, Unsplash

Babské rady mohou fungovat, ale…

U jednorázových zpoždění menstruace vám mohou pomoci babské rady: bylinkové čaje, posilování či fitness aktivity nebo sklenka červeného vína. Důležité je však zjistit, proč si tento měsíc daly měsíčky na čas, vyloučit vážnější zdravotní důvody a odhalit kontraindikace.

Příčiny opoždění menstruace

Mezi hlavní příčiny, proč se menstruace opozdí, patří hormonální nerovnováha způsobená stresem, extrémně nízká nebo vysoká hmotnost, nadměrná fyzická zátěž, radikální diety, užívání hormonální a postkoitální antikoncepce, akutní infekce či chronická onemocnění (např. celiakie, cukrovka, syndrom polycystických vaječníků, problémy s funkcí štítné žlázy, poruchy příjmu potravy), menopauza nebo těhotenství.

Rady pro vyvolání menstruace

Pokud jste si jista, že neexistuje možnost těhotenství, a nemáte žádná zdravotní omezení, můžete zkusit některé jednoduché rady k vyvolání menstruace (po konzultaci s lékařem či lékárníkem). V ostatních případech doporučujeme návštěvu gynekologa, který může příchod menstruace vyvolat medicínskou cestou, nejčastěji injekcí s hormonálním přípravkem.

K osvědčeným metodám patří:

  • relax ve vaně plné velmi teplé vody či teplý obklad na břicho,
  • sklenka červeného vína,
  • masáž šalvějovým olejem,
  • popíjení jednodruhových bylinkových nálevů (z kontryhelu, řepíku, máty, mateřídoušky, kozlíku, třezalky, pelyňku, hlohu či heřmánku),
  • využití stimulačních potravin a doplňků stravy (ananas, zázvor, kurkuma, chilli, skořice, tonik, zvýšený příjem vitaminu C, olej z pupalky dvouleté),
  • cvičení zaměřené na břišní a pánevní svalstvo (sedy lehy, vytáčení trupu, dřepy, cviky na gymnastickém míči, hormonální jóga, aerobik, plavání, rychlá chůze, běh, ale i milování a orgasmus).

TIP: Mrkněte na knížky, které si při relaxu můžete přečíst

Porozumět svému tělu

Každá žena má jedinečné tělo, proto to, co funguje u jedné, nemusí nutně pomoci jiné. Důležité je porozumět vlastnímu cyklu a přistupovat s opatrností k pokusům o jeho úpravu. Při opakované nepravidelnosti nebo vynechání menstruace byste měla navštívit lékaře.

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.