Sex v těhotenství a po porodu

Víte, co očekávat od milování v těhotenství a jaká pravidla platí během těhotenském sexu? Těhotenské libido a sexualita ženy se v průběhu těhotenství u mnoha dychtivých maminek zcela zvýší. A tak rozšířená chuť na sex není vůbec neobvyklá.

Obsah článku

Těhotenství kombinované se sexem

Těhotné ženy pravidelně nemají potřebu provozovat sex, protože si myslí, že by to mohlo poškodit dítě uvnitř dělohy. Sex však může být běžnou součástí těhotenství. Neexistuje žádný důvod, proč byste měla omezovat nebo dokonce vynechávat sexuální život během probíhajícího těhotenství – pokud vám to nedovolí váš zdravotní stav a pokud vám lékař sex nevyloučí. Děloha je v dostatečné, a tedy bezpečné vzdálenosti od pochvy. Bezpečnost však zvyšují svaly v hloubce dělohy, plodová voda a také vrstvy plodu.

Několik odborníků každopádně předepisuje vyhýbání se sexu jako pojistku v posledních týdnech před porodem. Tvrdí, že hormony obsažené ve spermatu mohou povzbudit kontrakce.

Libido ženy v průběhu těhotenství

Těhotenství není pro každou dámu stejné, některé dámy mají kvůli hormonálním změnám nižší sexuální apetit, zatímco některé jsou na sex citlivější a zapojují se do něj mnohem více. Několik prvních měsíců těhotenství může být pro některé ženy výjimečně problematických – na vině může být únava, podrážděný žaludek, hormonální výkyvy. Ve většině případů se touha po sexu vrátí v druhém trimestru, kdy se tyto příznaky ztlumí a novopečené maminky se opět cítí více nakloněné k těmto praktikám.

Bezpečné polohy při sexu

Některé z poloh mohou být pro vás nepříjemné a pro dítě nebezpečné. Jak se bříško vyvíjí, existuje možnost, že se na něj partner přilepí, což by se nemělo stát. Měla byste si proto vyzkoušet jiné polohy, které jsou pohodlné a bezpečné.

Orální sex?

Stimulace ženského a mužského pohlavního ústrojí ústy je bezpečné i v těhotenství a u mnoha párů nahrazuje styk tam, kde to nenavrhuje odborník. Těmto praktikám se vyhýbejte tehdy, když máte orální herpes či jiné onemocnění dutiny ústní.

Jak je to s libidem otce

Protože váš partner může ve vzácných případech být úzkostlivý, opatrný a nechce ohrozit vás ani embryo, může být pro něj styk v těhotenství často nepříjemný. Promluvte si se svým protějškem a řekněte mu o svých pocitech a objasněte mu, že plod je dostatečně zajištěn a nic se nemůže stát, –především, když zaujmete vhodné sexuální polohy.

Pozor na pohlavně přenosné choroby v těhotenství

Pozor na nákazy a pohlavně přenosné nemoci – chtíč se v těhotenství nepochybně nehodí. Sexuálně přenosné nemoci mohou v těhotenství způsobit skutečné komplikace. V případě styku s jiným partnerem trvejte na použití kondomu!

Je tedy bezpečné mít sex v těhotenství?

Ženy s klasickým těhotenstvím mohou mít sex se svým partnerem i nadále – dítěti to nijak neublíží. Plodový vak i silné děložní svalstvo zaručí, že vaše dítě bude v bezpečí. Sex si můžete užívat bez stresu až do konce těhotenství – pokud nebudete mít žádné komplikace. Orgasmus může způsobit jemné stlačení dělohy, ale ty jsou skutečně bezpečné.

Jsou chvíle, kdy je třeba se sexu vyhnout?

Sexuální styk není vhodný, jakmile krvácíte, je vám diagnostikována možnost předčasného porodu, máte opakovaný výtok. To jsou však obecná pravidla a musíte neustále brát v úvahu svůj aktuální stav. Křeče jsou normální po pohlavním styku nebo po orgasmu. Ale v případě, že nezmizí po několika minutách nebo pokud si všimnete, že krvácíte, okamžitě kontaktujte svého lékaře.

Krvácení po sexu v těhotenství

Ke špinění může dojít i po interrupci, kdy se protrhne céva v poševní sliznici, která je v těhotenství zduřelá, a jakékoli dráždění může způsobit špinění. Existují dámy, které špiní po celou dobu těhotenství a mají nakonec zdravé dítě.

Co dělat v případě, že nepotřebuji mít sex?

Mnoho žen nemá na sex v těhotenství náladu nebo chuť. Příčinou jsou například nevolnosti nebo pocity nadýmání, změny nálady, a to zejména v prvním trimestru. To je opravdu velmi časté. Je nezbytné, aby váš partner věděl, jak se cítíte a jak si můžete pomoc, aby nenabyl dojmu, že vaše nezaujatost sexem je ve skutečnosti nezaujatost o něj.

Kdy mohu mít sex po porodu?

Měla byste vydržet přibližně do tří týdnů po porodu. Běžně se však doporučuje začít se sexem až po 6. nedělí, tedy poté, co se vydáte ke svému lékaři na prohlídku. Při této prohlídce specialista zkontroluje zacelení poporodních ran, stav perinea, vaginálních stěn, děložního čípku a uložení vnitřních pohlavních orgánů. Takže v případě, že na přelomu 6. a 7. týdne stále jemně krvácíte a cítíte se unavená, měla byste vydržet s dalším milováním tak dlouho, dokud nebudete zcela v pořádku. Na druhou stranu je možné mít sex bez penetrace v jakémkoli okamžiku, kdy prostě potřebujete. Klíčové je, zda se oba cítíte na tyto hrátky.

  • K milování by mělo dojít, když si to oba přejete. Je možné využít „jednosměrný“ sex nebo autoerotiku. Dáma by však rozhodně neměla vynechat doteky a objetí – je to neuvěřitelný způsob, jak projevit svou lásku.
  • V případě, že máte nějaké problémy, je dobré si o nich včas promluvit, aby krátká roztržka nenarušila dosud dobře fungující vztah.

Pokud je přirážení bolestivé, hledejte jiné způsoby

Pokud bylo vaše perineum nastřihnuto při porodu, může to při milování vyvolávat velké bolesti. V takovém případě se držte něžného verbálního nebo manuálního sexu. V některých případech trvá měsíce, než se vstupní bod spraví – pokud se tak obvykle stane, buďte upřímná a řekněte svému partnerovi, že sex je nepříjemný nebo opravdu mimořádně trýznivý. Kromě toho budete potřebovat dodatečné promazání, k dispozici je řada maziv. Potřeba vlhkosti může trvat, dokud se hladina hormonů nevrátí do normálu.

Nedostatek chuti nebo snad potřeba sebevědomí?

Po porodu je pro řadu žen běžné, že ztratí chuť na další milování. Jednak jsou na vině poporodní poranění, ale také pocit, že nejsou dostatečně přitažlivé. Začněte cvičit, abyste si dodala více sebevědomí. Také buďte nade vší pochybnost pamětliva vhodné antikoncepce – nepochybně neuvažujte o kojení! V každém případě buďte vytrvalá, nepřehánějte to na začátku a postupně zvyšujte koncentraci sexuální akce.

Šest týdnů po císařském řezu

Zvláště zásadní je sledovat období šestinedělí po porodu císařským řezem. V případě, že období nedodržíte, snadno si můžete způsobit silné krvácení, kontaminaci a další nepříjemné poporodní komplikace.


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.