Plavání s miminky – jaké jsou výhody a nevýhody?

Už jste se stali rodiči a zvažujete, co všechno můžete pro své dítě udělat? Nezapomínejme však, že každodenní péče se očekává nejen od milující matky, ale i od otce. Ale co víc dopřát svému dítěti, aby si opravdu užilo své dětství? Nepřemýšleli jste nad plaváním se svým dítětem? Kurzy plavání jsou v dnešní době opravdu populární. Co tedy plavání s kojenci obnáší a nese s sebou rizika?

Jste rodičem poprvé, nebo už máte doma nějakého potomka? V případě, že už máte děti, museli jste i ledacos nastudovat. Jste-li opatrovníky prvorozeného dítěte, je pro vás vše nové a je dobré dát na rady těch zkušenějších. Někteří lékaři plavání dětí podporují, zatímco jiní odborníci vás od plavání dětí odradí. Musíte se tedy sami rozhodnout, zda to chcete vyzkoušet a podpořit pohybový aparát dítěte či nikoliv.

Obsah článku

Kdy můžete začít s dítětem plavat a jak na to?

Budete moci začít hned, jakmile se dítěti zahojí pupík. Budete se moci obrátit na zkušeného instruktora, aby vám ukázal, co můžete s dítětem cvičit u vás doma ve vaně. Od tří měsíců lze chodit do speciálního centra, které je na koupání s miminky vybavené. To zahrnuje koupání dítěte ve speciální vaně. Voda musí mít teplotu 30 až 36 °C.

Pro děti starší šesti měsíců se mohou lekce konat v bazénku, kdy se rodič zapojí více. Voda musí mít teplotu 28 až 32 °C a její kvalita musí splňovat podmínky čistoty podle vyhlášky č. 238/2011 Sb. Kvalita vody pro plavání novorozenců je zásadní, ale navíc je nutné mít vyhovující zázemí pro maminky a děti. Převlékárny, sprchy a toalety musí mít dostatečnou kapacitu a měl by zde být prostor pro bezpečné odložení a přebalování dětí. Výhodou je také koutek, kde se mohou děti po plavání upravit a kde je mohou maminky kojit nebo nakrmit.

Nezaspíte dobu, když necháte děti plavat až v předškolním věku?

Zde se nabízí jediná odpověď – nikdy není tak moc pozdě. Snažte si vybavit, kolik vám bylo let, když jste se učili plavat. V dnešní době se totiž řada dětí učí plavat v kurzech plavání, které jsou součástí povinné výuky na základních školách. A nedá se říci, že by to bylo něco hrozného. Několik jedinců se naučí plavat třeba až v dospělosti.

Hlavně si nemyslete, že malé děti začnou ihned plavat prsa. Jde o to, že se snaží naučit plavat, zdokonalovat své pohyby, učí se ovládat své tělo. Aby si dítě zapamatovalo plavání, musí se mu dostat do rukou základní plavecké dovednosti a naučilo se vnímat své rodiče a učitele. Proto je možné naučit dítě pořádně plavat přibližně od tří let. V každém případě se většina dětí učí plavat mezi 4. a 5. rokem života.

TIP na článek: Jak naučit dítě plavat

Čemu byste se měli vyvarovat?

Plavání kojenců s sebou nese několik nebezpečí, o kterých by měli rodiče vědět, než vezmou své děti plavat!

Vyšší bezbrannost vůči onemocnění

Pobyt ve vodě může způsobit podchlazení a stejně tak se mohou lehce u miminka projevit onemocnění trávicího traktu a kůže nebo zánět vnějšího zvukovodu či spojivek. Dítě, které plave od nejútlejšího věku, je navíc bezbrannější vůči nákazám dýchacích cest. Malé dítě si lehce z bazénu odnese bradavice či plíseň.

TIP na článek: Jak podpořit přirozeně imunitu Vašeho děťátka?

Pozor na známého strašáka – chlór!

Další hrozbou, která na děti při plavání číhá, je chlór, který se používá k čištění vody. Pohybuje se i nad vodou bazénu a poškozuje dýchací cesty a kůži dětí. U dětí může vyvolat astma nebo dermatitidu v případě, že k tomu mají dědičné sklony. Pro plavání s dětmi je proto dobré zvolit bazén, který využívá jiné technologie k dekontaminaci vody a chlór jako takový v zanedbatelném množství. Ideální je bazén s mořskou vodou.

Co plavání přinese vašemu dítěti?

  • Motorický vývoj – dítěti nebrání pleny ani šaty a může se ve vodě pohybovat mnohem více než na vodě, takže je i mnohem šťastnější.
  • Sociální rozvoj dítěte – dítě je od raného věku mezi ostatními dětmi, což může později pomoci se začleňováním dítěte do kolektivu.
  • Zlepšení schopností tělíčka – plavání vede k mnohem lepší koordinaci pohybu, koncentraci, mnohem větší kvalitě a vytrvalosti a plavání zvyšuje kapacitu plic dítěte.
  • Kvalitnější odpočinek – řada maminek vám na základě plavání řekne, že jejich děti mnohem lépe odpočívají a skutečně lépe jedí. S pohybem přichází i lepší trávení.
  • Lepší odolnost a otužilost – nezapomínejte, že byste měli zůstat v prostředí bazénu spolu s dítětem přibližně půl hodiny po plavání, abyste předešli tomu, že dítěti bude zima v chladnějším podnebí.
  • Dítě se později nebude vyhýbat vodě – téměř každé dítě, které začne plavat před 12 měsícem, nebude mít strach z vody. Dítě tak bude s vodou lépe obeznámeno, a bude se v ní cítit bezpečně kdykoliv, kdy do ní vejde. Naučí se potápět a vy nemusíte mít strach z utonutí.

Plavání může pomoci při rehabilitování miminek

Plavání novorozenců je navíc možnou formou rehabilitace pro děti se svalovými problémy. Ve skutečnosti jim voda může vhodným začleněním a zařazováním jednotlivých prvků poskytnout pomoc při zlepšování svalových odchylek. Vztlak umožňuje dětem provádět ve vodě řadu pohybů snadněji než na suchu. Výběrem vhodných úchopů pro dítě a vhodné teploty vody lze postupně zlepšovat pohybový aparát. Teplejší voda je navíc skvělá při kolikových bolestech bříška. Zároveň vlhčí prostředí bazénu přispívá k tomu, že se dětem s astmatem lépe dýchá!


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.