Náušnice u dětí — kdy můžeme uši propíchnout?

Tento problém na vás bude čekat ve chvíli, kdy vám lékař řekne, že v břiše nosíte malou slečnu. Nebudete možná vědět, jak se bude nakonec jmenovat, ale je jasné, že ji budete čančat a promenádovat se s ní. Stylové sukýnky, vázané ponožky, čelenky, mašle… a nepochybně i náušnice! Ty malé krásné a vzácné vzpomínkové balení s náušnicemi, které dostala vaše maminka, když byla dítě. Nebo ty, které si vaše malá slečna pořídí jako suvenýr, aby si je mohla předávat po další generace.

Až do nedávné doby bylo propíchnutí ucha nepříjemnou a mučivou zkouškou. Obrovská změna přišla s novým zařízením v podobě nastřelovací pistole, které rychle a téměř snadno propíchne ucho při nasazování náušnic a zároveň ji uzavře. Tato inovace navíc zamezuje vzniku nerovných okrajů ve srovnání s píchnutím kanylou nebo jehlou. Neobjeví se ani kapka krve a k hnisání v ouškách dochází pouze ve výjimečných případech. Náušnice jsou častěji, než jindy baleny v kazetách a celá kazeta se nasadí na nastřelovací pistoli. Strategie je zcela aseptická, takže piercer není schopen se náušnice dotknout a znečistit je. Kartuše se po propíchnutí vyhodí, takže jsou klasifikovány jako spotřební materiál.

Dochází k devastaci tradice

V minulosti bylo propíchávání dívčích uší v porodnicích běžné, ale na západ od našich hranic je tento zákrok už zařazen jako výjimečný. Ke změně došlo postupem času i v našem národě. Propíchnutí uší čerstvě narozených dětí začíná být postupně neobvyklé. Svou roli v tom sehrál pozdější dotaz, který zdiskreditoval pověru o tom, že novorozenci necítí bolest při zákroku. Objevily se úvahy, že malé dítě nedokáže dostatečně vyjádřit stupňující se bolest.

Na základě těchto objevů a jejich tvrzení instinktu začaly maminky odkládat vystavení dětských slečen tomuto zbytečnému stresu. Dalším tvrzením proti je počet míst pro akupunkturní body, které se nacházejí na boltci. Pokud se propíchnou špatně, mohou dítěti ublížit. V každém případě je váha prostředí velmi silná, zejména babičky rády vybírají dárkové náušnice, žehnají dětem, a přitom jim je darují. Výběr je však na opatrovnících. Oni si vybírají, zda propíchnout, a když už, tak kdy a čím — zda klasickou jehlou, nebo nastřelením.

TIP: Jak uspat miminko

Kdy se kojenci podávají náušnice — šest měsíců a očkování

Náušnice nebo respektive propíchávání se provádělo dětem hned v porodnici. V dnešní době se píchají po šesti měsících věku, ale obvykle se vyčkává na primární očkování hexavakcínou. To je často povinné očkování, které zahrnuje mimo jiné protilátky proti zánětu kloubů a žloutence typu B. Ale ve sterilovaných pracovištích se samozřejmě nikdo nemusí stresovat zánětem kloubů nebo žloutenkou — nástroje, které používají k píchání uší, jsou sterilní a jednorázové. V každém případě předepisujeme vydržet alespoň týden po hexavakcíně, abychom dítěti hned po očkování zbytečně nestresovali tělo.

Péče o ucho dítěte po propíchnutí

Doporučuje se, aby se čerstvě propíchnuté uši, nechaly v klidu. Jakýkoli kontakt s ránou vysoce zvyšuje pravděpodobnost onemocnění, takže je rozumné nepřehánět to s nadměrným používáním léčebných prostředků, krému, lihu nebo dokonce framykoinu, který by měl být používán na zánětlivé kožní onemocnění.

TIP: Jak naučit dítě spát v postýlce

Jak správně vybrat způsob k propíchnutí uší

Jakmile se rozhodnete uši své malé holčičky propíchnout, pečlivě zvažte, kam se vydat za zákrokem. Zvažte také, kde se zeptat (u svých známých) na různé zkušenosti, protože je mnohem lepší nespoléhat se na průzkumy na webu. Ujistěte se nade vší pochybnost, že pracovník má vhodné schopnosti, certifikaci a sejděte se s ním ještě před zákrokem. Šokující je, že na webu lžou všichni a falešné recenze se jen hrnou. Měli byste také věnovat pozornost podezřele nízké ceně aplikace. Běžně se náklady na nastavení náušnice pohybují kolem šesti set až tisíce korun, někdy skutečně více. Nicméně skutečně vysoká cena není zárukou kvalitní práce!

Jednou z možností, která se postupně využívá na pracovištích pediatrů a mnoha dalších profesionálů, je měření akupunkturních ohnisek v uchu. Závěry odborníků se v tomto ohledu značně liší, přičemž někteří poukazují na potenciální nebezpečí jejich propíchnutí, zatímco jiní tvrdí, že v případě propíchnutí akupunkturního terapeutického bodu je tělo dítěte schopno jej v daném místě obnovit.

Tímto způsobem, navzdory tomu, že hrozba propíchnutí terapeutických ohnisek nebyla potvrzena, nelze měřením uchu nijak ublížit, ba právě naopak. Ucho je jedinečné, takže není přesně dáno, kde by se měla náušnice nacházet. Ať tak či onak, častěji se nasazují do středu ušní chrupavky. Důležité je, aby byla zachována symetrie. Dětské náušnice je vhodné neumisťovat blízko okraje ušní chrupavky, zejména té spodní.

1. Nastřelovací pistole

Náušnice se nejčastěji střílejí nastřelovací zbraní ve vydezinfikovaném studiu nebo přímo v kosmetickém obchodě nebo i ve zlatnictví, kde si vyberete vhodné kousky. Obecně se odborníkům příčí tyto nastřelovací pistole z těchto důvodů:

1.  Není možné sterilizovat nastřelovací pistole. Je pouze osprchována dezinfekčním prostředkem, takže je dezinfikovaná, nikoli sterilní.

2.  Mezera pro očko je proražena přímo závěrem náušnice. Je zašpičatělá, ale mohla by mít trychtýřovitý hrot, který tkáň roztrhne, místo aby ji čistě propíchl jako řez jehlou.

3.  Je také třeba vzít v úvahu, jak pravidelně střílejí náušnice ve studiu nebo ve zlatnictví, tj. kolik mají praxe a jak rychle, přesně a symetricky jsou schopni šperky aplikovat.

4.  Nejčastějším tvrzením pro nastřelování bývá, že může jít o rychlý zákrok. Je pravdou, že proniknutí do uší kanylou trvá o něco déle než píchání. Po proniknutí jehlou (skutečné propíchnutí je opravdu rychlé jako nastřelení) se drahokamy vloží do kanyly a prostrčí mezerou a je hotovo. To prodlužuje z velké části celkový proces o téměř 30 sekund ve srovnání s přípravou.

2. Kanyla

Rodiče si často vybírají, zda nechají propíchnout uši odborníkem. Léčitel je přece jen spolehlivější než kosmetička nebo prodavačka v obchodě s ozdobami. Zákrok u lékaře se zpravidla provádí důležitou sterilní kanylou nebo jehlou, přestože existuje několik lékařů, kteří používají nastřelovací pistolí. Ve srovnání s propíchnutím ucha tupým koncem drahokamu je jehla výjimečně ostrá a při propíchnutí ucha má zkosený tvar, takže pronikne ušní tkání rychle a čistě, bez zbytečného trhání. Náušnice si vždy berete k odborníkovi s sebou. To znamená, že je do rány vložíte jako nesterilizované.

Tvar náušnic, které si přinesete, často není vhodný pro následné hojení. Lalůčky po zákroku otečou a aplikační šperk, který je nepatrně delší než ten, který se nosí v nateklém uchu, nabídne pomocnou část v období hojení. Ani materiály náušnic, které jste si přinesli nebo draze koupili, nejsou pravidelně vhodné pro vložení do citlivého ucha. Zlato (ano, skutečně ne zlato), stříbro a chirurgická ocel (která obsahuje 4 % niklu, což je běžný alergen) mohou zhoršit nové dírky a zkomplikovat zotavování.

Ideální je titan nebo bioplast. Stejně jako v obchodě s drahými kameny nebo v korekčním studiu zvažte, jak pravidelně lékař náušnice propichuje. Jeho nedostatek zkušeností mu nelze vyčítat, jeho práce spočívá prostě v jiném oboru nebo se teprve začal učit, jak na to! Z různých zkušeností vyplývá, že vpichy lékařů nejsou často symetrické nebo kanálek neprobíhá uchem příliš rovně, přestože samozřejmě existují zvláštní případy.

TIP: Inspirujte se a vyberte první dětské náušnice.

3.  Vpich provedený v piercingovém studiu

Chápeme, že opatrovníci nemusí vyžadovat, aby dítě bylo mezi lidmi s tetováním a piercingem. Ale na závěr je to to nejlepší, co mohou pro jeho uši udělat. Zákrok se provádí pomocí jednorázové sterilní kanyly. Jehla je výjimečně ostrá a obsahuje zkosený tvar, takže proniká do tkáně ušní chrupavky rychle a čistě, bez zbytečného trhání. Dostanete aplikační sterilní náušnici vyrobenou z titanu nebo bioplastu ve tvaru činky. Bioplast je tyč, která prochází uchem, a titanové hroty jsou na ni našroubovány. Dítě tak má náušnice ve tvaru koule. Tyto aplikační hroty byly vyčištěny za tepla v autoklávu s využitím vysoké teploty a tlaku, stejným způsobem, jakým se například na klinice dezinfikují chirurgické operační nástroje.

Náušnice jsou sterilně balené a po otevření svazku se jich dotýkají pouze sterilními rukavicemi a sterilními nástroji. Tvar, délka a tkanina náušnice se volí tak, aby se uši co nejrychleji spravili. Aplikační kousky jsou poněkud delší, aby umožnily dostatečnou pohodu a vůli při hojení. Jakmile se uši zcela zotaví, tj. když je celá délka řezu podložena novou kůží (tj. nejdéle za 2 měsíce), se odstraní aplikační náušnice z bioplastu a nahradí se poté krásnými a parádními náušnicemi.

V případě, že už nebudete chtít znovu navštívit studio, nic se neděje, výměnu čepů si budete moci bez námahy provést doma. Můžete se spolehnout na dostatečnou zdatnost piercera nebo piercerky. Denně propíchnou kolem deseti piercingů, takže mají opravdu hodně praxe a pracují velmi rychle a precizně.

TIP: Jak naučit dítě na dudlík

Závěr

Každopádně platí, že před návštěvou lékaře nebo piercera se zamyslete nad tím, zda dcerce necháte propíchnout uši. V mnoha kulturách se propíchnutí uší považuje za určité gesto a u nás se dělá jen proto, aby si starší slečny mohly ozdobit uši náušnicemi různých velikostí. Kvůli tomu pak hrozí i různá zranění (natržení ucha nebo i utržení lalůčku). Propíchnutí uší by mělo proběhnout, dokud nejsou chrupavky v uchu pevné! V případě, že se rozhodnete uši své malé princezny nepropíchávat, můžete jí místo náušnic pořídit třeba elegantní čelenku.

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.