Jak se zbavit dudlíku?

Každá matka potřebuje důrazné vedení pro své dítě. V některých případech však vyvstávají otázky, zda při výchově dítěte postupuje správně. Různé chytré rady z vašeho okolí vás jen mohou doplést a vyvolat pocity neschopnosti. Nicméně, každé dítě je jiné a ani dospělí se nechovají stejně, proto, mějte trpělivost a používejte selský rozum.

Pro četné maminky může být dudlík obrovským strašákem, jsou ve stresu z toho, zda dudlat, nebo ne, kdy dudlík povolit, co dudlík a kojení, jak dudlík vyvařit, zda dudlík ničí zuby atd. Kolem dudlíku je spousta otázek i mýtů. Pojďme se společně podívat na vše, co byste měli vědět o dudlíku, a odpovězme si na nejčastější otázky.

Obsah článku

Proč se některé matky přiklánějí k dudlíku?

 • Na začátku dokáže částečně nahradit sání – sací reflex přináší dítěti uspokojení a je tak šťastnější,
 • Kojenec získává pocit bezpečí a slastný pocit při cucání dudlíku. K tomu dochází zejména v období, kdy sací reflex již není úplně žádoucí,
 • Dudlík je vnímán jako menší zlo v případě, že si dítě chce cucat palec nebo kouše. Dudlík je sterilní a ve srovnání s palcem se to v budoucnu snadněji odnaučí,
 • Dudlíky snižují pravděpodobnost syndromu náhlého úmrtí novorozence. Cucání udržuje dítě bdělé a jeho dýchání během spánku je bezpečnější. Obvykle to platí zejména pro novorozence.

Proč některé maminky raději nedávají dudlík?

Vyšší pravděpodobnost vzniku zubního kazu. Ať je to jakkoli, obvykle je to nejčastěji kvůli tomu, že maminka si dudlík také vkládá do úst, čímž podporuje výměnu mikroskopických organismů, které zvyšují pravděpodobnost vzniku dětského zubního kazu. S růstem dětských zubů a tvarováním čelisti může docházet k problémům při růstu horní a dolní čelisti. Předcházení ortodontickým zákrokům spočívá ve vytvoření pravidel, kdy dítě může a kdy nemůže mít dudlík. U dětí starších dvou let může být tento postup nutností. A je nejlepší nechat zuby pravidelně kontrolovat zubním lékařem.

Děti starší šesti měsíců mají větší šanci na onemocnění středního ucha. To je často způsobeno tím, že s využitím dudlíku se tlak uvnitř uší nečekaným způsobem mění a může docházet k nedostatečnému prosakování tekutin. A právě hromadění tekutin může vést k onemocnění. Ve vzácných případech dochází ke zpomalení vývoje řeči a znemožňuje správnou artikulaci!

TIP na článek: Jak odnaučit dítě od dudlíku

Dá se kombinovat dudlík s kojením?

Dudlíky a kojení jsou předmětem diskuse matek i odborníků. Nejčastějším závěrem je, že dudlík má negativní vliv na způsob kojení, dítě si díky dudlíku zvykne na jednoduché sání a poté si odmítá zapamatovat sání z prsu, protože je pro něj obtížnější. Věřte svému dítěti, že kvůli dudlíku mu nebude odepřeno mléko a nebude hladové. V každém případě, že je kojenec po kojení klidný a nevyžaduje dudlání naprázdno, neměl by být dudlík vůbec nabízen.  

Pokud jsou všechny potřeby dítěte uspokojeny a kojenec je stále neklidný a měl by sát, i když nemá hlad, je na vás, zda se rozhodnete sáhnout po dudlíku, nebo mu nabídnete prs k sání. Nejvhodnějším způsobem se zdá být kompromis, takže nabídněte dítěti dudlík, pokud je v kočárku. Ale pokud máte soukromí, dejte mu na sání svůj prs.

Čeho se držet při odnaučování používání dudlíku?

 • Buďte pevní a důslední ve všem, co realizujete,
 • Zachovejte klid a naučte se být maximálně trpěliví. Je to čas od času běh na dlouhou trať, ale pozitivní výsledek se opravdu výrazně projevuje,
 • Každé dítě je osobnost a jako s takovou je třeba s ním zacházet. Sami uvidíte v případě, že je dítě dostatečně psychicky vyspělé, aby bylo připraveno fungovat bez dudlíku,
 • Ideální doba je, když se v okolí dítěte neděje nic neobvyklého nebo nepříjemného,
 • Chvalte každou snahu dítěte podniknout cokoli bez dudlíku. I v případě, že to bude zpočátku jen krátká chvíle. Pokud je dítě dostatečně a zdravě motivováno, bude se lépe dudlíku zbavovat.

Jak své dítě odnaučit sání z dudlíku

Odborníci se shodují, že nejvhodnější věk pro odnaučení dítěte od dudlíku je kolem 1 roku věku. Skutečnost se však zaměřuje na ukončení používání dudlíku ve věku 3 let, což je horní hranice pro ukončení používání dudlíku. V případě, že se vám nepodaří dítě odnaučit cucání dudlíku do tohoto věku, riskujete trvalé deformace v dutině ústní a problémy s pokřivenými zuby. Jak se zbavit dudlíku co nejsnadněji, bez pláče a bez následků?

 • V případě, že jej dítě používá stále méně, rozloučí se s ní mnohem lépe a rychleji,
 • Připravte dítě od začátku na to, že dudlík je pouze na určitou dobu, a ne na pořád,
 • Stanovte dobu, kdy ho smí používat, a poté se s ním rozloučí. Stále opakujte, jak dlouho si s dudlíkem ještě může hrát. Tato metoda není ideální pro děti, které nejsou duševně připravené a nemíní se s dudlíkem rozloučit,
 • Dudlík předejte čertovi, anděli a Mikulášovi, až přijdou v prosinci na návštěvu,
 • Budete moci dudlík namočit do něčeho, co dítěti nebude chutnat, a proto jej bude chtít zahodit,
 • Pokuste se ho nahradit nějakou kuriózní hračkou. Nejvhodnější volbou je cokoli, co si dítě může vzít s sebou do postele. Aby se neustále cítilo bezpečně, zatímco odpočívá,
 • Zredukujte počet dudlíků na jeden,
 • Nehrajte si před ním s dudlíkem, když jej právě nepoužívá a nedrážděte ho. Možná se samo na něj zapomene a nebude ho chtít používat,
 • Pokud máte mladší miminko, předejte mu dudlíky od staršího sourozence.

Vyzkoušejte metodu s odstřihnutím dudlíku

Pokud plánujete dudlík odstřihnout, je důležité, aby vás při tom dítě nevidělo. Koneckonců by vás za to pravděpodobně nesnášelo a jen tak by vám to neprominulo, že jste mu dudlík ustřihli. V případě, že to děláte tajně a jen se objeví ustřižený dudlík, dítě se nebude cítit zaprodané a podvedené a zanedlouho uzná, že dudlík je ustřižený, a nebude už jej vyžadovat. V případě, že jste na rozpacích, zda dudlík odříznout celý hned, budete moci zkusit odříznout jen jeho část, dát jej dítěti a pak odříznout další kousek, pak další kousek a další a další, dokud nedojdete ke konci. Dítěti samotnému se dudlík prostě nebude líbit a nebude chtít ani odstřižený dudlík. Ať už to tedy děláte nárazově, nebo soustavně, je dobré vědět, že tato strategie bude dobře fungovat i u vás. Takže v případě, že si nevíte rady, zkuste dudlík odstřihnout a uvidíte.


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.