Jak naučit dítě plavat

Děti všech věkových kategorií zpravidla zbožňují vodu. Proto není tak těžké naučit je plavat. Je dobré mít dostatek tolerance a času. Za pár dní se z neplavce může stát talentovaný plavec. Jak naučit dítě plavat? Čím dříve začne vaše dítě přicházet do kontaktu s vodou, tím rychleji si na ni zvykne a nebude si k ní vytvářet strach nebo překážky. Bude to pro něj skvělá a neobyčejně zábavná akce. Proto se nade vší pochybnost snažte o to, abyste je přesně naučili základy plavání.

Obsah článku

Jak s tím začít? 

Nejprve se pozvolna vydejte do mělké vody a projděte se s dětmi za ruku. Poté mohou běhat, skákat a cákat nebo lézt po čtyřech. V případě, že vaše dítě neustále padá a vstává, zatímco si hraje ve vodě s úsměvem na tváři, a ne se šíleným křikem, jste v polovině cesty, vodu už miluje. Následuje ponoření hlavy do vody. To nemusí být vůbec snadné, ale je to také velmi důležité. Dokonalý způsob, jak to provést – je určitá forma zábavy. Dítě se může ponořit například za oblíbenou hračkou apod. Navíc vám nabídne pomoc v případě, že se ponoříte spolu s dítětem i vy. Rozhodně však neberte ohled na to, že byste dítě poučovali nebo dokonce odsuzovali, když mu to úplně nejde.

Po ponoření se zdokonalte v plavání na zádech. Pro začátek mu nařiďte, aby leželo na povrchu ve vaší náruči, a průběžně přejděte k ležení na hladině bez opory. Musí plavat přesně, tj. vystrkovat boky nahoru a vystrkovat břicho nad hladinu. Jakmile toto zvládne, může začít pohybovat rukama a nohama. V té chvíli ho v této poloze vozte po vodě, dokud ho to bude bavit. Děti si tuto činnost zpravidla pochvalují. Dalším důležitým krokem je šlapání vody. Jakmile začnete s výukou, držte se v blízkosti mělké strany bazénu, ale dítě by nemělo dosáhnout na dno, v tu chvíli se voda šlape velmi obtížně. Nohy a chodidla musí být natažené. 

Kupte si vhodné pomůcky 

Velkou pomocí mohou být pomůcky, které dítěti usnadní zapamatování si plavání. Primární pomůcka, kterou určitě využijete, může být plovoucí deska, která pomůže udržet tělo ve správné poloze. Pro menší děti vyberte takovou, která má mezeru na prsty. Při výběru vhodného materiálu volte pěnu namísto plastu, který často praská ve spoji a voda do něj zatéká.

K desce připojte pásek s plováky, křídlový pás nebo vestu. Se všemi těmito pomůckami lze častěji než jindy postupně odepínat plováky a dítě se naučí plavat, aniž by o tom skutečně vědělo. Nafukovací rukávy je nejlepší vyřadit, protože se mohou lehce poškodit a odfouknout. Nejsou bezpečné. V případě, že se jedná o rukávky, jsou lepší polyethylenové rukávky. Úžasná je tzv. žížala. Tu lze ohýbat a spojit vhodnými díly. Děti si ji mohou dát do podpaží, když plavou prsa, a na záda za krk. Na žížale se navíc dá sedět a užít si balík zábavy. 

Vyzkoušejte klasické plavání 

Dítě bude ve vodě a zachytí se rukama o okraj bazénu nebo třeba o molo. Zkusí plavat jen nohama a zůstat nad vodou. Mělo by napodobovat budoucí pohyb nohou ve vodě. Určitě bude vyžadovat vaši oporu a pomoc při startu. Držte ho za břicho na hladině, držte ho za ruce nebo mu ukazujte, co má dělat, dokud to nezvládne.

Jak začít s plaváním 

Jakmile vaše dítě zvládne již zmíněné kopání ve vodě (je důležité, aby mělo natažené nohy a nakloněné tělo dopředu), může se pokusit potopit a nadechnout jednou na jednu a jednou na druhou stranu. V tu chvíli může zapojit ruce jako prsa nebo ještě lépe kraul. Při tom se může stále držet desky jednou rukou. Prsty by měly být stále spojené a pod hladinou by dítě mělo vrátit tvář ve stejnou dobu, kdy ruka jde pod vodu palcem napřed. Jakmile se to naučí přesně, plaveckou desku dejte bokem a dítě se může zafixovat oběma rukama. Pro znak leží dítě ve vodě na zádech s prknem na hrudi. Dokud ji potřebuje, nechte ji tam.

Jak dítěti ukázat, aby se nebálo potápění 

Některé děti, zejména ty starší, mají strach ze skákání. Je velmi důležité na jejich strachu pracovat a pokusit se ho efektivně zlikvidovat. Začněte s přípravou v bazénu, kde pod vodou vidí kolem sebe. V rybníku před vaším domem to bude o něco těžší. Dokonalý způsob je házet věci na dno bazénu a vylovit je. Děti tuto zábavu ocení, nestresujte se tím, že z nich tak trochu uděláte lovecké pejsky. Pro začátek začněte házet věci v mělčím bazénu, a jakmile strach opadne, jděte hlouběji a hlouběji. V případě, že potřebujete více zábavy a chcete zaručit, že vaše dítě nebude opravdu zmatené, hoňte se s ním a hrajte zábavnou hru, kdo dokáže rychleji plavat nebo vytáhnout více kroužků. 

Před skokem do vody 

Než začnete s jakýmkoliv zdokonalováním plavání ve vodě, vysvětlete dítěti, jak je nezbytné, aby skákalo jen do známých vod. Pokaždé, než skočí do nějaké vodní oblasti, průběžně kontrolujte, zda je všude bezpečno, zda je v ní dostatečná hloubka a zda v ní nikdo neplave. Při skákání do vody se děti musí naučit, aby do ní nepadaly jako kameny. Primární je pád ze sedu, následně z dřepu, ze stoje, z desek a z bloku. Průběžně mohou děti padat obráceně, ze strany a na hlavu. Tento nácvik je nejlépe ponechat kvalifikovaným pedagogům, kteří dítě poučí, jak to dělat správně. 

Zkuste se obrátit na profesionály

Pokud nejste ideálním plavcem nebo si nejste úplně jistí, že je váš způsob plavání opravdu správný, odveďte dítě na výuku plavání ke zkušenému instruktorovi. Kvalifikovaní trenéři vědí, jak učit dítě, aby to mohlo ocenit, znají mnoho triků a strategií. V partě se děti navíc rychleji otrkají a naučí. Profesionální trenér navíc zná přesnou strategii výuky plavání a řídí se jí. Dítě se pomalu učí různorodé plavecké způsoby podle potřeby.


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.