Prořezávání zoubků – vše, co potřebujete vědět

Vývoj zubů je jedním z méně okouzlujících období prvního roku života, které může trápit nejen samotné děti, ale také mnoho opatrovníků, kteří si nyní nevědí rady se svým plačícím dítětem. Zuby se vyvíjejí kolem šestého měsíce věku, což je obvykle doprovázeno trápením a dalšími příznaky. Znáte dokonalý způsob, jak trápení svého dítěte co nejvíce potlačit?

Extra panenský kokosový olej, který je vyrobený z čerstvých organických kokosů. Díky tomu, že byl lisován za studena při velmi nízkých teplotách, si zachoval všechny důležité živiny.

Ústní masážní gel na dásně uleví miminku od bolesti při prořezávání zoubků. Obsahuje přírodní složky, které zklidňují, tlumí bolest, zmírňují zánět a desinfikují dásně. Použít se může i na afty a ranky.

Chladící kousátko je určeno pro nejmenší děti. Díky možnosti chlazení dokáže kousátko dítěti ulevit od bolesti při růstu zoubků. Je vyrobeno z velmi kvalitních a zdravotně nezávadných materiálů.

Jaké procesy se dějí při růstu zoubků

Proces s prořezáváním zubů u dětí je děj, při němž se zuby dostávají z čelistní kosti a dásní do ústní dutiny, přičemž se jejich poloha vyrovnává až do konečného uspořádání. Po nějaké době se zuby skutečně začnou vysouvat, korunka zubu se vytvaruje, zatímco kořen je otevřený a zub postupně roste do délky.

A přestože se kořen zcela vytvoří až několik měsíců po získání zubů, primární zárodky chrupu se formují již na počátku těhotenství. Ještě předtím, než se zuby dostanou přes dáseň, kde se zub vyklube, je rudá, oteklá a palčivě bolestivá. Potom se objeví bílý hrot korunky. Po vysunutí zubu zmizí perikoronální váček a vytvaruje se zubní cement a dentin. Zpočátku má zub spíše podobu jakéhosi varhánkovitého tvaru, který se posléze upraví. Důvodem je obvykle rychlejší vyražení.

Jaké jsou příznaky při růstu zubů?

Dětské rostoucí zuby se mohou projevovat v různé podobě nebo běžnými vedlejšími účinky. Ať je to jakkoli, dítě je v tomto období bezbrannější vůči nejrůznějším onemocněním, protože se vyčerpávají zásoby protilátek od matky. To, že dítěti rostou zuby, poznáte pravděpodobně podle toho, že je neklidné, častěji pláče a navíc slintá. Tyto příznaky jsou v některých případech doprovázeny zvýšenou teplotou nebo změnou stolice. Nejčastějšími příznaky prořezávání zubů jsou následující:

 1. Častější pláč
 2. Podrážděnost
 3. Zvýšené slinění
 4. Vkládání prstů do úst
 5. Ztráta chuti k jídlu
 6. Nateklé dásně
 7. Zarudlý obličej
 8. Zvýšená teplota
 9. Může se také objevit průjem nebo nadýmání

Dejte si pozor na syndrom prořezávání zubů

Syndrom by mohlo být klinicky diagnostikované onemocnění, která má více významnější indikace související s prořezáváním zubů než je přijatelné. V tomto případě může dítě několik dní trpět vysokými teplotami, odpírat si výživu a trpět žaludečními potížemi. Pokud teplota přesáhne 38 stupňů nebo dítě odmítá veškeré tekutiny a stravu, je třeba vyhledat odborníka!

TIP: Jak odnaučit dítě od dudlíku

Vývoj zubů

Přemýšlíte, kdy se dětem začínají vyvíjet zuby? Primární dětské zuby se začínají objevovat přibližně v 6 měsících věku, ale období růstu zubů je u každého novorozence individuální. Proto není neobvyklé, že jednomu dítěti začnou růst zuby o něco dříve a jinému až ve 12 měsících. Doba do vyražení všech zubů se odhaduje na zhruba 2 a půl roku a do tří let věku by dítě mělo mít všech 20 mléčných zubů, což by mohla být celková sada dětských zubů. Pokud přemýšlíte, jak dlouho trvá růstu jednoho zubu, je to běžně 8 dní.

Jak se vyvíjejí zuby?

Nejprve se prořezávají řezáky, které slouží k odlamování potravy, a poté se prořezávají stoličky, které umožňují žvýkání a rozmělňování potravy. Následují špičáky, které jsou výjimečně pevné a slouží k trhání potravy. Druhé stoličky jsou poslední, které se vysunují.

Kdy rostou zuby?

 • Řezáky (celkem 8): 6.-16. měsíc
 • První stoličky (celkem 4): 13.-24. měsíc
 • Špičáky (celkem 4): 16.-23. měsíc
 • Druhé stoličky (celkem 4): 23.-33. měsíc

Co je dobré pro růst zoubků

U prvních zubů je rozumné třít dáseň prstem ponořeným do přírodního kokosového oleje, aby se vytvořil kluzký povrch. Olivový olej může být také vhodnou volbou, ale je třeba řešit, zda bude váš drobeček jeho chuť tolerovat. Potírání se provádí z toho důvodu, že to napomáhá pro snadnější a rychlejší prořezávání zubů přes dásně. Trápení způsobené získáváním zubů lze naštěstí uklidnit různými prostředky, jako jsou žvýkací pomůcky nebo studené obklady. Dětem starším 6 měsíců lze při prořezávání dávat ke žvýkání mrkev, která je navíc výhodná pro vývoj zubů a vývoj kostí.

Co může miminku ulevit

Gely pro masáže dásní

V nabídce je jich celá řada, a to jak se znecitlivující složkou, tak bez ní. Doporučujeme, abyste hnětací gely v chladničce nějakou dobu chladili, než je použijete. Na dětské dásně existuje spousta gelů bez znecitlivující fixace, ale navíc bez cukru a alkoholu. Gel je navíc stavěn na masáž dásní pro celou rodinu a pro další drobné ústní problémy, jako jsou afty apod.

Kousátko

Známá hračka není pouhou hračkou na usnadnění kousání. V době růstu zubů mohou dítěti přinést mimořádnou úlevu. Dítě v sobě probouzí potřebu kousat, je zásadní na to brát ohled a nechat ho kousat. Vhodné jsou kousátka z bezpečné látky nebo chladné kousátka, protože chlad z velké části snižuje otok dásní. Neustále pamatujte na to, aby kousátko bylo chlazené v lednici, nikoliv v chladničce!

Čípky proti bolesti

Pokud se příznaky vývoje zubů začnou projevovat bouřlivěji, dítě si přiměřeně neodpočine, je čas sáhnout po radě od pediatra a navštívit jednu z lékáren. I maminky využívají homeopatické čípky s účinkem a pro přetrvávající plačtivé večery je možné podat lék proti bolesti, stejně jako běžný lék proti bolesti. Pro děti o hmotnosti 6-8 kg lze pro ilustraci zvolit čípky pro děti od 3 měsíců, pro větší děti od 9 kg silnější čípky.

Alternativy, co dítěti můžete a nemůžete podat

Některé matky se obracejí na volitelné strategie, aby uklidnily trápení svých dětí se zuby, ale některé z nich nejsou předepsány odborníky. Často vidíme zlaté kuličky u dětí — nemyslím si, že jsou bezpečné, mohou se při péči o něco zachytit, přetrhnout se, dítě je může spolknout nebo vdechnout. Může to být hezká ozdoba, ale není prokázán jejich zmírňující vliv a nebezpečí pro dítě je vysoké.

Složitější je to se strategií, kdy matky dávají dětem kousky ovoce nebo koláče, aby je žvýkaly, místo aby dostávaly hračky na prořezávání. To závisí na věku dítěte. Do 6 měsíců věku hrozí nebezpečí vdechnutí, ale například 10 měsíční novorozenec může jíst větší kousky a polykat, aniž by je pokousalo. To, co je pro žvýkání větších kousků důležité, není ani tak to, zda má dítě zuby, ale jeho věk. To znamená, zda je dostatečně vyvinuté, aby dokázalo udržet koordinaci kousání a polykání. To může být normální kolem 10. měsíce života.

Dítě začíná s prořezávání — máte na starosti nové povinnosti

Jaká radost, když se objeví primární zub! S ním však přichází i povinnost — začít dítěti zuby náležitě čistit. S čištěním začněte hned v okamžiku, kdy se první zoubek začne prořezávat. Pečlivým čištěním od první chvilky vytvoříte sobě i děťátku pravidelný návyk a žádný kaz nebude mít šanci. Dětské zubní kartáčky mohou mít více různých podob. K tomuto účelu se používají různé druhy zubních kartáčků, zpočátku nejčastěji takzvaný zubní kartáček na zoubky nebo malý prstový návlek se štětinami, který rodič používá k čištění dětských zoubků pro začátek. Lze jej také použít k potírání dásní, které ještě nebyly prořezány — to dítěti pomůže od brnění dásní a může skutečně předejít trápení.

TIP: Jak naučit dítě pravidlům

Jak si poradit s kojením, když se dítěti prořezávají zoubky

Pokud matka kojí dítě, kterému se dosud vyvinulo několik mléčných zubů, může se snadno stát, že ji dítě při kojení stále znovu a znovu žvýká. Jak by na to měla reagovat? Přestat kojit? Vydržet? Pokud matka kojí dítě, kterému rostou zuby, může si sama pomoci tím, že použije klobouček, aby zajistila areolu. Je rozumné nechat kojence sát 15 minut, protože strategie sání zakazuje používání zubů. Ať je to jakkoli, jakmile se dítě cítí nasycené, začne si hrát s areolou a v tu chvíli ji může náhodně okusovat. Existují i děti, které pijí lačně 5-8 minut a jsou spokojené. V tu chvíli je čas kojení zastavit!

Mohlo by se Vám hodit

Extra panenský kokosový olej, který je vyrobený z čerstvých organických kokosů. Díky tomu, že byl lisován za studena při velmi nízkých teplotách, si zachoval všechny důležité živiny.

Ústní masážní gel na dásně uleví miminku od bolesti při prořezávání zoubků. Obsahuje přírodní složky, které zklidňují, tlumí bolest, zmírňují zánět a desinfikují dásně. Použít se může i na afty a ranky.

Chladící kousátko je určeno pro nejmenší děti. Díky možnosti chlazení dokáže kousátko dítěti ulevit od bolesti při růstu zoubků. Je vyrobeno z velmi kvalitních a zdravotně nezávadných materiálů.

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.