Jak podpořit přirozeně imunitu Vašeho děťátka?

S nástupem podzimu se zvyšuje frekvence respiračních onemocnění, která si jako každý rok velice rychle najdou cestu k dětem. Mělo by být známo, že pokud budete dbát na imunitu dětí od narození, můžete si být jistí, že naprostá většina respiračních onemocnění bude později zvládnuta díky imunitě dítěte. Imunitní systém je souborem buněčných nástrojů, které jsou základem našeho přežití! Zajišťuje nás před mikroskopickými organismy, infekcemi a jinými organismy a působí jako prevence proti nákazám. 

Představte si imunitu jako štít, který vás nepřetržitě zabezpečuje před útoky různých organismů, infekcí a parazitů. Každý den proplouváme doslova oceánem patogenů a bez imunity bychom byli snadnou kořistí mikrobů, infekcí a parazitů. Náš imunitní systém se skládá z řady buněk, tkání a orgánů, které nás chrání před napadením patogeny po celý život a udržují nás zdravé a schopné čelit mnoha kontaminacím. Jedna část imunity slouží jako úložiště vzpomínek, protože si pamatuje vše, s čím během svého života bojoval. Jakmile se však dítě narodí, musí jeho imunita rychle reagovat na svět plný infekcí a mikrobů.

Obsah článku

Co je to imunita a v jaké fázi přichází její vývoj?

Imunita jedince se začíná vytvářet již během porodu. Způsob, jakým se dítě narodí, zásadně ovlivňuje budoucí vývoj imunity. Ve srovnání s dětmi, které přišly na svět císařským řezem, mohou mít děti, které se narodily klasickým způsobem, mnohem silnější odolnost, protože se setkávají s různými patogeny, které si imunita zapamatuje při průchodu porodními cestami. Zároveň je mikrobiom dítěte nejprve kolonizován při průchodu porodními cestami. Mikrobiom v tomto okamžiku vytváří předpoklad pro imunitní systém. Mikrobiom představuje společenství mikroorganismů, které se usídlily v našem těle. 

Jedná se o soubor mikroskopických organismů, kvasinek, organismů, infekcí a prvoků, kteří dohromady čítají asi 100 bilionů forem života se 150krát větším množstvím dědičných údajů než lidé. Skládá se z bílých krvinek neboli leukocytů. Ty jsou uloženy na různých místech v těle zvaných lymfoidní orgány, které zahrnují brzlík, slezinu, kostní dřeň a lymfatické uzly. Bílé krvinky se předem dělí na fagocyty a lymfocyty. Fagocyty se vydají za patogenem, zaplaví ho a zničí mimořádnými chemickými látkami. Lymfocyty pak nabízejí tělu pomoc, aby nezapomnělo na vetřelce a rozpoznalo je v případě, že se vrátí.

Imunitu máme vrozenou, ale spoustu jí musíme získat

Imunitu můžeme rozdělit na vrozenou a získanou, která vzniká působením patogenů během života. Během získané imunity jsou připraveny miliony vytvořených bojovníků zvaných T-buňky. Tyto buňky rozpoznávají každý patogen a nabízejí pomoc při budování naší imunity. V každém případě se počet T-buněk začne v průběhu života snižovat. V průběhu těhotenství získávají děti imunitní buňky od matky prostřednictvím placenty a po porodu prostřednictvím mateřského mléka. Tímto způsobem je kojení pravděpodobně jedním z nejlepších způsobů, jak lze podpořit vznik imunity dítěte. Postupem času se imunita dítěte vyvíjí a ta následně může bojovat s nemocemi podle svého.

Jak funguje imunita?

Imunita na začátku vytváří silnou reakci na jakékoli nové kontaminace. To může být zvláště důležité v našem nejbezbrannějším časném období. Látky, které vyvolávají reakci, se nazývají antigeny. Jakmile je protilátka vytvořena, zůstává v těle její duplikát, aby se při náhodě, že se stejný antigen vrátí, s ním mohlo rychleji vypořádat. V tu chvíli si vytváří „vzpomínky“ (paměťové buňky), na všechny patogeny v našem prostředí, takže jsme schopni se v budoucnu ochránit. Pokud se prostředí během našeho života příliš nemění, měli bychom být v dospělosti dokonale přizpůsobeni, abychom zůstali zdraví a dokázali se chránit. V dospělosti můžeme rozpoznat oslabenou imunitu zejména v případě, že se nám opakovaně vyskytují různá nachlazení.

Imunita je skutečně nejdůležitější ochrana našeho těla. Když se do těla dostane nebezpečná látka, imunita se aktivuje a zaútočí. Děti nemají úplně vytvořený imunitní systém přibližně do 7-8 let věku. Vzhledem k tomu, že nastartuje tělo v boji proti nemocem a kontaminaci, mají děti ve srovnání s dospělými zvýšené riziko vzniku nemocí, jako jsou průjem, ušní infekce, plané neštovice a alergií.

Co je to vrozená a získaná imunita

Všichni se rodíme s vrozenou imunitou. Například kůže funguje jako hranice, která brání vniknutí patogenů do těla. Imunita rozpozná, kteří narušitelé jsou cizí a kteří mohou být případně nebezpeční. Fyzické překážky tvoří kůže, oční rohovka a sliznice, které lemují dýchací, trávicí a močové cesty. To vše tvoří fyzické hranice, které poskytují pomoc při zajištění dětského organismu. Zajišťují ochranu proti toxickým zárodkům, parazitům atd. 

Získaná imunita se vytváří po celý náš život a my ji budujeme, když jsme vystaveni různým infekcím. Jak je dítě postupně vystavováno různým infekcím a mikrobům prostřednictvím kontaktu s ostatními, zvyšuje se pravděpodobnost, že se nachladí, ale tělo dostává možnost pro vybudování neprůstřelné ochrany.

Jak tedy podpořit imunitu vašeho dítěte?

Snažte se dítě kojit

Přijde vám to banální? Mléko obsahuje protilátky posilující imunitu. Bílé krvinky jsou zdrojem protilátek pro novorozence v období do šesti měsíců života. Mléko tak chrání tělíčko před ušními infekcemi, alergiemi, záněty plic, meningitidou a onemocněními močových cest. Mlezivo, první mléko dodané po narození, je obzvláště bohaté na protilátky proti nemocem, takže se doporučuje kojení po dobu nejméně 6 měsíců.

Mikronutrienty – vitamíny, minerály …

Imunita funguje odhodlaně 24 hodin denně. U dětí je to o něco složitější, protože se jejich organismus poprvé setkává se vším, proti čemu si musí vytvořit protilátky. Platí zde totéž, co u dospělých, a to že posílání mikroživin do těla v přiměřeném množství umožňuje imunitě bojovat. V případě, že potravu nemáme bohatou na základní živiny, nebudeme dostatečně chráněni a budeme trpět opakujícími se nemocemi. 

Je šokující, že kvalita ovoce a zeleniny a s nimi spojených vitaminových a minerálních látek klesá z několika důvodů. Z tohoto důvodu se nemůžeme spoléhat jen na jídlo! Je třeba říci, že je nezbytné mít pochopení pro vitamíny a minerály, které dětem dáváme. Často trvá déle, než si vybudujeme silnou odolnost, ale v budoucnu je to mimořádně důležité.

Nedávejte dětem tolik cukru!

Pravděpodobně víme, že cukr je pro nás skoro jako jed. Západní medicína mluví o cukru v souvislosti s nadváhou a špatným způsobem života. Cukr může být pro naší, imunitu mnohem větším problémem. Potraviny s rafinovaným cukrem může zasahovat do přijímání některých vitamínů a minerálů. Cukr bere hlavní pozici nezpracovaným potravinám, které poskytují tělu vlákninu a tím i vitamíny a minerály.

Dopřejte dítěti dostatečný spánek

Odpočinek je stejně tak zásadní, jako jakékoliv jiné rady pro posílení imunity. Nastavení spánkového režimu, který je každý den stejný a nemá časové výkyvy, je pro imunitu dětí nejdůležitější. Termín odpočinku se mění v závislosti na věku. Psychické potíže, stres ze školy nebo nového prostředí a strach mají negativní vliv na imunitní systém dítěte. Děti mohou být z těchto důvodů častěji nemocné, jakmile začnou chodit do školy, ale samozřejmě to tak nemusí být neustále. Stres a psychická ochablost je v současné době jednou ze složek, které mohou bránit práci imunity!

Dávejte dětem probiotika

Zdravý střevní mikrobiom je stejně důležitý pro odolnost dětských koster jako pro dospělé, protože 70-80 % imunitních buněk se nachází ve střevě. Děti by neměly kombinovat různé doplňky stravy, ale měly by vyzkoušet potraviny obsahující probiotika – jogurty, kefír, fermentované potraviny… 

Nastavte dítěti vhodnou stravu

Dětská strava je kapitolou sama o sobě. Víme, že bychom měli vybírat potraviny, které jsou plné prospěšných bakterií pro žaludek a trávicí trakt, a podobně bychom měli zvážit, zda je ve výživě dostatek vitamínů, minerálů a bílkovin. U vitamínů a minerálů již víme, že jejich role je nepostradatelná pro dobrý zdravotní stav, ale u bílkovin nás jejich význam může překvapit. U dětí i dospělých se dnes často setkáváme s nedostatečným příjmem bílkovin a nadbytkem sacharidů a tuků!


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.