Jak vybrat náušnice?

Každá matka se nepochybně shodne na tom, že pro své dítě chce neustále to nejlepší. To platí i pro výběr náušnic pro malou princeznu. Jaké jsou ale ty správné pro vaši malou slečnu? Na tyto a další otázky se podíváme v tomto článku. Ještě před tím, než začnete vybírat náušnice, měli byste si vybrat metodu pro propíchnutí uší. Klasickou strategii propíchnutí uší je kanylou nebo jehlou, a jen pár maminek dává přednost nastřelování.

Nejlepší na nastřelování je rychlý a prakticky bezproblémový zákrok, který zajistí dokonale rovné dírky. Další výhodou je, že se rovnou aplikují i první náušnice ze sterilní kazety. Tyto náušnice se vyrábějí z chirurgické oceli nebo lékařského bioplastu. Tyto materiály zabraňují tomu, aby se rány zanítily, takže dítě by mělo mít náušnice v uších po celou dobu hojení. Jakmile se rány zacelí, náušnice vyjměte a nahraďte je stálými náušnicemi.

Obsah článku

Kdy můžete nechat dítěti propíchnout uši?

Při hledání správných náušnic pro vaše dítě pravděpodobně budete brát v úvahu především propichování uší. Hlavní období k tomu je obvykle mezi 3. a 6. měsícem věku. Je to často proto, že v tomto věku nejsou děti v šoku z lékařů a nebudou se tolik nervovat. Pohlídejte si však, že před zákrokem bude dítě očkované hexavakcínou, či vakcínou proti tetanu.

Existují v zásadě dva způsoby, jak propíchnout dítěti uši. Prvním je klasický způsob propíchnutí uší jehlou. Pro tuto strategii se hodí využít dětské náušnice, které se po stažení jehly zapíchnou ze zadní strany ušní chrupavky. Další strategií, která je u opatrovníků mnohem známější, je tedy nastřelování. Jedná se často o rychlejší a méně náročnou volbu, která také chrání ucho před vznikem krvácení, zánětů a hnisání. Výsledkem je, že po této metodě není třeba o ránu pečovat. V tomto případě nosí dítě po vpichu speciální pecky z chirurgické oceli, dokud se rána nezotaví.

První výběr stálých náušnic

Během vybírání úplně prvních trvanlivých cvočků pro malou slečnu hraje velkou roli váš individuální vkus matky. Ať tak či onak, měli byste stále brát v úvahu především bezpečnost dětí, a proto nevybírejte takové náušnice, které jsou z bižuterie. Stejně tak byste se měli vyhnout kouskům, které by se mohly zachytit o oblečení nebo poškrábat dítě.

Dětské šperky se vyrábějí téměř výhradně ze zlata a stříbra, protože to jsou kovy, které nevyvolávají nepříznivé reakce. Zatímco zlato má tuto vlastnost samo o sobě, stříbro používané pro dětské šperky se nezřídka upravuje pomocí metody zvané rhodiování. To zaručuje, že nikl, který může vyvolat nepříznivé reakce, se vůbec nedostane do kontaktu s pokožkou.

TIP na článek: První náušnice pro miminko

Záleží i na zapínání

Při výběru cvočků je důležité, aby bylo zajištěno, že si je dítě nebo mladistvé dítě nemůže odepnout, sundat a poté vdechnout, sníst nebo v lepším případě ztratit. Nejbezpečnějším druhem zapínání pro malé slečny je tímto způsobem tzv. brizura. Obvykle se jedná o systém, v němž se háček zachytí do očka, které se nachází na přední straně náušnice. Srovnatelně vypadá a funguje i karabinka, která je vhodná pro starší děti 5 a více let. Jedná se o základní klapku, který dobře drží, ale dá se lehce otevřít.

V případě, že chcete pro své dítě nenápadnější cvočky než visací náušnice, sáhnete po verzi s balonkovým zapínáním. Budete moci našroubovat na dřík a budete mít jistotu, že cvočky zůstanou na svém místě. Srovnatelnou volbou je zavírání na puzetu, který zapadá do drážky na dříku. Tento systém je bezpečnější v případě, že se dítě o něco zachytí, náušnice se uvolní. Ovšem horší je, že se takto náušnice snadno ztratí nebo mohou miminku překážet při spánku.

Jaký vzhled zvolit pro dětské cvočky?

Jakmile vyberete vhodný materiál a zapínací systém pro dětské cvočky, čeká vás ta nejdůležitější část – a to je výběr designu. Nepochybujte o tom, že čím menší dítě je, tím drobnější a lehčí by měly být cvočky. Velikost dětských náušnic by neměla přesáhnout 4 milimetry. Z bezpečnostních důvodů se vyhněte ostřejším hranám a obřím vzorům. Nepřijatelné jsou také náušnice, u kterých hrozí nebezpečí zachycení o oblečení nebo které by mohly odřít či poškrábat pokožku dítěte.

Dětské náušnice jsou ideálním dárkem k významnějším událostem

Dětské náušnice s drahými kameny jsou mimo jiné brány jako speciální dárek pro důležité události – ať už čekáte dítě, nebo vaše malá slečna zanedlouho oslaví páté narozeniny, dodejte jí okouzlující, avšak kvalitní šperky, které bude dlouho ráda nosit. Nebo ji nechte vybrat si vlastní, čímž ji dáte najevo, že se z ní stává mladá dáma. Nenapadá vás, jaký dárek pořídit k událostem, jakými jsou křtiny? Jako kmotra nebo kmotr určitě neprohloupíte, pokud sáhnete po běžných zlatých náušnicích, které se následně mohou předávat z generace na generaci.


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.