Dětská kosmetika – jak správně pečovat o pokožku miminka?

Dětská pokožka se výjimečně liší od pokožky dospělých, což platí dvojnásob pro kojence a novorozence. Pokožka novorozenců je na začátku téměř o polovinu štíhlejší než pokožka novorozenců. Proto je náchylnější k omrzlinám, otlakům a vysušení. Je také výrazně náchylnější na tvorbu volnějších kožních buněk, takže je méně odolná vůči cizím organismům nebo chemickým látkám, a protože je více porézní, také lépe ztrácí vlhkost. 

Ve srovnání s pokožkou dospělých navíc obsahuje více vody, takže je vláčná, měkká a účinněji zadržuje dráždivé látky z okolí. I přesto, že se u nejmladších dětí pomalu vytváří imunitní systém, jejich kůže se zatím pouze poznává se svým okolím – vrchní vrstva kůže si tak neustále vytváří přirozenou obrannou bariéru. Dětská pokožka má rovněž nízkou pigmentaci a nedostatečnou bariérovou funkci, a proto je obzvláště citlivá na UV záření. 

Tento krém byl vytvořen tak, aby splňoval neobvyklé potřeby jemné dětské a novorozenecké pokožky. Přítomnost přírodního ovesného extraktu zaručuje zklidnění pokožky, zabraňuje jejímu zarudnutí a přispívá k zachování jejího charakteristického vzhledu. Na pokožce vytváří okouzlující sladkou vůni.

Pěna na mytí Hipp je výjimečně dobře snášena pokožkou. Bohatá pěna myje jemnou pokožku na obličeji a rukou obzvlášť jemně. Pěna na mytí zajišťuje, aby se pokožka nevysušovala. Zajistí tak pravidelnou čistotu, kterou děti ocení.

Obsah článku

Jak správně pečovat o citlivou dětskou pokožku? 

Je nutné nezačínat s velkými experimenty a pokožku zbytečně nenamáhat. Miminka se rodí s tukovou vrstvou. Ta se často utváří uprostřed 20. týdne těhotenství a platí, že čím později se dítě narodí, tím méně jí na sobě má. Tato vrstva chrání dítě před kontaminací a udržuje správnou tělesnou teplotu. Na začátku stačí dítě 2–3krát týdně omývat v čisté vodě. Několikrát denně opláchneme zadeček vodou při výměně špinavé pleny. V ideálním případě můžete miminko položit na „tygříka“ a zadeček rychle opláchnout pod tekoucí vodou. 

To je často mnohem prospěšnější pro pokožku dítěte a pohodlnější pro vás než využití a hledání kojeneckých ubrousků nasáklých kdoví čím. Nepřehlížejte záhyby kůže. V případě, že si to pokožka žádá, použijte krém na opruzeniny. Po prvním týdnu do vany nastříkejte trochu sprchového oleje. Při mytí nepřehlížejte kožní záhyby, podpaží, kůži pod krkem a mezi prsty na nohou. Dítě nenamáčejte déle než 5 minut. Nezanedbávejte příjemnou teplotu 37 stupňů. Po umytí rychle dítě osušte ručníkem, trochu si pohrajte, osušte a namažte.

Zároveň nechte miminko dostatečně vyvětrat. Položte pod něj na podlahu voděodolnou podložku, na podlahu koberec nebo matraci na spaní a na ni klasickou silnou látkovou plenu nebo přikrývku. Bude zbožňovat pocit volnosti. Nenechte ho ani v jednorázových plenkách na celý den. Mohly by se zdát na dotek suché, ale pokožka v nich hůře dýchá a je mu v nich tepleji. Je možné, že několik značek plenek může vašemu děťátku vadit na zadečku a vy budete chvíli hledat ty správné. Stejně jako běžné látkové pleny byste je měli často měnit. Nečekejte na to, až budou pleny plné. Budete moci také zkusit bezplenkovou komunikační strategii – naše prababičky to dělaly běžně. Pro zdravou dětskou pokožku je to ta nejlepší věc.

Dítě umývejte pravidelně, ale ne příliš často

U novorozenců musí kůže, na kterou se pleny přikládají, odolávat opakovanému narušování trusem a močí a také působení neprodyšných plen. Okolnosti se často zhoršují, když se přirozený obranný kožní film narušuje příliš častým mytím a používáním nadbytečného množství čisticích prostředků, které jsou příliš silné. Pravidelně kupujeme nesmyslně mnoho mycích prostředků (a dětské kosmetiky), aniž bychom měli hlubší informace o jejich negativním působení.

Jak umýt vlasy novorozence? 

Na začátku, tj. v prvních týdnech, není zpravidla nutné nic jiného než mytí čistou vodou. Vyhnete se tak problémům s citlivou pokožkou hlavy. V případě, že má vaše dítě husté vlasy, je v pořádku používat čisticí prostředek jednou týdně. Mějte na paměti, že se na hlavě také potí. A proč doporučujeme výživný šampón pro kojence a děti? Kromě čištění pokožku hlavy vyživuje a hydratuje. Předchází se tak vysušování a zarudnutí. Navíc je rozumný pro citlivou pokožku a samozřejmě nedráždí oči. A úžasně voní. Má vaše dítě husté nebo skutečně vlnité vlasy? Pravděpodobně máte problém s jejich rozčesáváním – v tom případě zkuste dětský kondicionér.

Jaké produkty používat? 

Samotná pokožka si udržuje značnou čistotu díky mechanismu zvanému samočištění, ale moderní člověk vyžaduje mnohem větší stupeň čistoty. Kosmetické přípravky pro děti by měly být vybírány v zásadě na základě obranyschopnosti jednotlivých přípravků. Látky obsažené v kojenecké kosmetice musí chránit vlhkost a pružnost pokožky, umožňovat pokožce volně dýchat a zároveň působit protizánětlivě. Kojenecký make-up by neměl obsahovat žádné alergenní složky.

Mýdla 

Čistící vlastnosti vody lze zlepšit kombinací s povrchově aktivními látkami. Nejlepším prostředkem jsou mýdla, která jsou nejčastěji používaná ze všech kosmetických prostředků. Ať tak či onak, zasahují do obranné vrstvy pokožky, takže čisticí prostředek pro mytí pokožky kojenců a novorozenců vybíráme mimořádně pečlivě. Vybíráme kyselé nebo neředěné čisticí prostředky pro kojence, které nabízejí pomoc obranné kožní vrstvě, aby se po umytí rychle zotavila. 

Mycí prostředek musí obsahovat bohatou mastnou a hydratační složku. Z pečujících složek jsou vhodné například glycerin, lecitin, vitamin E a panthenol. Tyto látky mají na pokožku změkčující, zmírňující a regenerační účinky. U několika novorozenců lze během prvních dnů po narození pozorovat rozšířené olupování celého povrchu kůže. V těchto případech je rozumné používat čisticí prostředek jednou denně během mytí a ošetřovat oblasti i pod plenkami, krční rýhu, ruce a nohy.

Olej

Nepoužívejte koupelové pěny do sprchy, protože vysušují kůži a mohou negativně ovlivnit citlivější děti v případě, že se používají pravidelně. V případě, že je pokožka po sprchování suchá, ošetřujeme ji slunečnicovým olejem v období 4-6 týdnů po narození. U starších dětí je možné používat kojenecké masti s vitamíny, panthenolem nebo rostlinnými výtažky. Pokud má novorozenec suchou pokožku i přes běžné mazání hydratačními přípravky nebo trpí atopickou dermatitidou, omezte sprchování na třikrát týdně. Pro zdravé kojence se doporučuje standardní každodenní večerní koupání, protože to může být příjemný rodinný rituál, kdy si opatrovníci mohou s kojencem hrát ve vodě, a pro kojence to je příjemné zakončení dne, a signál, že má jít spát.

Zacházejte opatrně s dětským zásypem

Nedoporučujeme používat zásyp v péči o pokožku novorozenců a malých dětí, protože v případě neopatrného zacházení s krabičkou s mastí hrozí nebezpečí vdechnutí malých částeček prášku do plic. Další nevýhodou je, že zásyp vytváří nepříjemné žmolky, které pokožku při pohybu dítěte v plenkách nepříjemně dráždí.

Oblíbená kosmetika pro přebalování a umývání dětí

Tento krém byl vytvořen tak, aby splňoval neobvyklé potřeby jemné dětské a novorozenecké pokožky. Přítomnost přírodního ovesného extraktu zaručuje zklidnění pokožky, zabraňuje jejímu zarudnutí a přispívá k zachování jejího charakteristického vzhledu. Na pokožce vytváří okouzlující sladkou vůni.

Pěna na mytí Hipp je výjimečně dobře snášena pokožkou. Bohatá pěna myje jemnou pokožku na obličeji a rukou obzvlášť jemně. Pěna na mytí zajišťuje, aby se pokožka nevysušovala. Zajistí tak pravidelnou čistotu, kterou děti ocení.

Co dělat, když má dítě opruzeniny?

Pokožka novorozenců a kojenců je bohužel bezbranná vůči známým opruzeninám. Často se tak děje zejména v místech vlhké zapářky – pod plenkami, v oblasti krčního záhybu, v podpaží a ve všech záhybech končetin. Proto musíme neustále dbát na to, abychom pokožku v těchto místech náležitě očistili a celkově ji ošetřili několika obrannými regeneračními prostředky. Vhodná je například dětská mast obsahující rybí olej nebo dětské regenerační krémy obsahující oxid zinečnatý (známý rovněž jako pasta) a další přesvědčivé protizánětlivé a hojivé přípravky. 

Kůži pod plenkou ošetřujeme při každé výměně plenky a ostatní záhyby průběžně ošetřujeme přinejmenším během večera po sprchování. Pokožku od nánosů stolice pečlivě očistíme slunečnicovým olejem, dětskými regeneračními oleji nebo čisticími ubrousky před dalším ošetřením.

Jak zajistit ochranu pokožky dětí proti slunečnímu záření? 

Studie, které se zabývají škodlivostí opalování uvádí, že spálením se na slunci v raném věku zvyšuje riziko rakoviny kůže. U dětí se jako nejúčinnější a nejbezpečnější jeví opalovací krémy s oxidem zinečnatým nebo oxidem titaničitým. Jedná se o fyzické filtry, které pokrývají kůži bílou vrstvou a odrážejí paprsky. Vůbec se nepodobají chemickým filtrům, a proto se do kůže vůbec nedostanou. Tento přípravek není vhodný pouze pro malé děti, ale také pro dospělé!


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.