Proč navštěvovat předporodní kurz a jak si ho vybrat

Pro mnoho párů je plánování vlastní rodiny a příprava na rodičovství jedním z nejkrásnějších okamžiků v životě. Zároveň může tato životní etapa vyvolat řadu pochybností a obav, zvláště u nastávajících rodičů, kteří očekávají příchod své první ratolesti. Nezáleží na tom, jestli se vám děťátko podařilo počít přirozenou cestou nebo jste se spolehnuli na zázraky moderní medicíny v podobě umělého oplodnění. Předporodní kurzy jsou cenným průvodcem v průběhu těhotenství, který vás po všech stránkách připraví na příchod nového člena rodiny.  

Buďte připraveni na novou životní kapitolu

Mnoho těhotných žen, zvláště prvorodiček se ptá, zda má smysl navštěvovat předporodní kurzy a jak si vybrat ten nejvhodnější. V současné době je k dispozici mnoho odborných i populárně naučných publikací o těhotenství, porodu a prvních týdnech po narození miminka. Také na internetu je nespočet nejrůznějších tematických webů, blogů a fór určených pro nastávající maminky. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že návštěva předporodních kurzů je nadbytečná, ale opak je pravdou. V rámci předporodních kurzů získáte informace od zkušených odborníků v oboru, jako jsou gynekologové, porodní sestry a další specialisté na prenatální i poporodní péči o maminku a miminko.

Co se dozvím na předporodním kurzu

Otázka by možná měla znít, co se v předporodním kurzu nedozvíte, protože na to je velmi krátká odpověď. Žádný lékař ani jiný odborník nemá křišťálovou kouli a nemůže vám říct, jak přesně bude probíhat konkrétně vaše těhotenství, ať už bylo dítě počato přirozenou cestou nebo v rámci umělého oplodnění, a následně porod.

Naopak, co na kurzech předporodní přípravy získáte, je dostatek ověřených informací a praktických dovedností, aby těhotenství i porod proběhly bez komplikací a problémů. Pokud budete vědět, co máte očekávat, snadněji se zbavíte strachu z neznámého a nabudete sebedůvěru.

Během předporodních kurzů se dozvíte podrobnosti o fyzických a emočních změnách během těhotenství, technikách zmírnění bolesti během porodu, správné péči o novorozence a mnoho dalšího. Tyto znalosti a dovednosti vám pomohou zmírnit případné obavy před narozením dítěte.

Benefity předporodních kurzů

Předporodní kurzy jsou v podstatě vzdělávací programy, které pomáhají budoucím rodičům připravit se na příchod dítěte. Zahrnují informace o těhotenství, porodu, péči o novorozence, kojení a mnoho dalšího. Kromě toho existuje také mnoho druhů předporodních kurzů, takže si můžete vybrat přesně takový, jaký vám bude vyhovovat. Někdo preferuje kurzy ve skupinách, jiný raději zvolí individuální konzultaci s porodní asistentkou nebo odbornými trenéry. 

Kromě soukromých institucí a osob nabízí tyto kurzy, které jsou přizpůsobeny potřebám a preferencím rodičů, mnoho nemocnic nebo porodnic. V tomto případě se přidává i další výhoda, že se seznámíte s prostředím, ve kterém budete rodit, a neocitnete se v už tak náročné situaci v cizím prostředí. 

Nejste v tom sama

Nezanedbatelným přínosem předporodních kurzů je také sociální a komunitní funkce a šance na prohloubení vztahu mezi nastávajícími rodiči. Partnerova účast na předporodních kurzech je nesmírně cenná. Pomáhá posílit vazbu mezi partnery a umožňuje se lépe připravit na příchod dítěte jako tým.

Kromě toho se zde budete pravidelně setkávat s dalšími ženami a páry, které jsou ve stejné situaci jako vy. To vám umožní sdílet své pocity, nové poznatky a zkušenosti s lidmi, kteří s vámi budou na jedné vlně. Otevřená konverzace v rámci předporodních kurzů může pomoci také v tom, že se přestanete bát mluvit o tématech, kterým jste se doposud vyhýbali. To je důležité zvláště pro ženy, které podstoupily umělé oplodnění a jejichž cesta k mateřství byla o něco komplikovanější než pro ženy, které otěhotněly přirozenou cestou. S podporou partnera, rodiny a odborníků, a díky znalostem získaným z předporodních kurzů, můžete vstoupit do nové kapitoly svého života s jistotou a radostí.

Předporodní kurzy vám pomohou připravit se na vše, co těhotenství, porod a péče o nový přírůstek do rodiny obnáší. Naučíte se pracovat se změnami nálad a proměnami vlastního těla. Lépe pochopíte procesy, které se ve vašem organismu při růstu plodu odehrávají. Dozvíte se, jak probíhá porod, jaké formality musíte před porodem i po něm vyřídit, co vás čeká v nemocnici a také po návratu s miminkem domů. V neposlední řadě se přichystáte na svou novou životní roli jako rodiče.


Přečtěte si také