Tipy na výlety s dětmi za každého počasí

Výlet s kočárkem není nic složitého. Dítě obléknete, posadíte do auta nebo rovnou do kočárku, vezmete si věci a jdete s ním k cíli. Delší výlety s dětmi každopádně vyžadují navíc trochu rozsáhlejší přípravu, protože ruku na srdce, kdo je připraven, není překvapen. A s jedním nebo více dětmi to obvykle platí dvojnásob. Nikdy nevíte, s jakou překvapivou okolností budete muset venku bojovat, takže vám přijde vhod jakákoli časová úspora.

Vezměte v úvahu terén a dostupnost prostoru pro daný typ kočárku. Místo by mělo být bezpečné a zároveň poskytovat zábavu pro celou rodinu. Opatrovníci nejmladších novorozenců ocení blízkost přebalovacího pultu a toalet. Neopomíjejte ani odpočinkové zóny a možnost v klidu se najíst či napít.

Obsah článku

Kam na výlet s kočárkem pod širým nebem?

1. Hrad Malenovice u Zlína

Hrad Malenovice se nachází 6 km východně od centra Zlína. K hradu lze přijet autem, v části města Zlín – Malenovice odbočte ze silnice 3. května a asi po 1 km zaparkujte auto u vchodu do hradu. Hrad Malenovice vás přivítá, aby vám ukázal hradní interiéry jehož expozice se věnuje hradům jihovýchodní Moravy, rodu Šternberků a starým řemeslům. Během prohlídky nahlédnete i do hradní věže.

Zdroj obrázku: wikipedia.org

Pro děti bude zajímavá zejména zoologická zahrada Zvířata na Zemi a člověk“, která obsahuje přes 150 exponátů jako tabule, fotografie a trojrozměrné preparáty. Zajímavostí této výstavy je celá kostra slona sumaterského, který uhynul v roce 1959. Na hradě Malenovice se často konají společenské akce, jako jsou šermířské soutěže a divadelní představení. V budově před Malenovickým hradem je umístěna národopisná výstava Dřevo – proutí – sláma, obě ve správě Výstavní síně jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Vstupné
Dospělý120 Kč
Senioři nad 65 let a studenti80 Kč
Děti 3-6 let, MŠ20 Kč
Děti 6-15 let50 Kč
Rodinné vstupné 2+3280 Kč
Pedagog. Doprovod, ZTP A ZTP/PZdarma

2. ZOO

Po celé České republice je cca 15 zoologických zahrad. Každou z nich můžete s dětmi navštívit i s kočárkem. Některé jsou vetší a některé menší, ale skoro ve všech jsou zajímavé atrakce pro děti (jízda na zvířatech, skluzavky, krmení zvířat…), restaurace a zajímavá místa v okolí. U všech Zoo jsou parkoviště, kde jednoduše zaparkujete. Zoo s největším počtem druhů je Plzeň. Zde se můžete vydat jak do Zoo a botanické zahrady, tak můžete navštívit Zoo s DinoParkem. V obou případech si s dětmi užijete opravdu hodně zábavy!

Zdroj obrázku: zooplzen.cz
Vstupné
ZOO a botanická zahrada
Dospělí220 Kč
Děti, studenti, senioři160 Kč
Rodiny 2+2720 Kč
Zoo + DinoPark
Dospělí390 Kč
Děti, studenti, senioři290 Kč
Rodiny 2+21270 Kč

3. Naučná stezka Milíčov

Na naučných stezkách je dobré to, že se tu nic neplatí! Ideální volbou pro procházku s kočárkem nebo s dětmi v okolí Prahy může být přírodní památka Milíčovský les a rybníky, které se nachází na okraji chatové oblasti Jižní Město. Je součástí přírodního parku Botič – Milíčov a část oblasti kolem jezer je evropsky významnou lokalitou Natura 2000.

Milíčovským lesem prochází několik cest, páteřní cesta je rozšířená mezi cyklisty a nabízí volitelnou možnost projížděk s dětmi. Lesem prochází naučná stezka Milíčov, která je dlouhá 4,8 km a obsahuje 9 zastávek s informačními tabulemi. Na každé tabuli je otázka, z jejíž druhé strany je připravena ke kontrole správná odpověď. Naučná stezka vede po asfaltových nebo mýtinových a lesních stezkách a lze ji projet sportovním kočárkem. Po cestě můžete narazit na několik posezení a odpočinkových altánků. Navštívit můžete Milíčovský rybník, rybník Kančík, Homolka a Vrah. Zpestřením na trase bude zoologická zahrada s domácími a exotickými zvířaty a hřišti pro děti. Parkování najdete v ulici Exnárova.

Kam na výlet s kočárkem, kde se ukryjete před špatným počasím?

1. Archevita

Muzeum v Roztokách u Prahy je interaktivní mediální archeologická expozice Archevita, která vám umožní zažít historii a setkat se s praotcem, vidět, jak se vyráběla sekera nebo jak se kdysi prováděl obchod. Vše je zlepšeno projekcemi, vizualizacemi a virtuální realitou. Vypadá to, že se do historie můžete zapojit všemi svými možnostmi. Objeví zde řadu kuriózních věcí z období pravěku, od unikátních obydlí v měřítku 1:1 až po archeologické nálezy a reprodukce pohřebních celků.

Zdroj obrázku: archevita.cz

Vše doplňují počítačové perspektivy a holografické projekce. Prehistorické exponáty jsou vystaveny v rámci expozice, šlo o modelované hroby, i videomapping. Dětské návštěvníky do expozice vtáhne nejen dětský koutek, ale i živé a poučné komponenty v rámci datových kabinek s rozšířenou databází. Speciální výstava tedy nabízí výjimečné spojení prehistorické archeologie se současnými inovacemi a kvalitním poučným programem.

Dovnitř můžete vjet i s kočárkem! A parkování pro auto najdete kousek od Archevita…

Vstupné
Základní160 Kč
Snížené100 Kč
Rodinné400 Kč

2. Aquacentrum Jáchymov

Klasická aktivita pro rodiny s dětmi je plavání v bazénech a aquacentrech. Jedním z méně známých je aquacentrum Jáchymov, které nabízí zajímavé okolí, ale především skvělou zábavu uvnitř. Pro maličké je tu brouzdaliště a pro velké tobogán. Ale také si můžete užívat výhod saunového dolu, solné jeskyně nebo si zajděte na procedury.

Zdroj obrázku: skvelecesko.cz
Vstupné
Dospělý10:00 – 14:001,5h230 Kč
2280 Kč
3360 Kč
14:00 – 21:001,5h320 Kč
2360 Kč
3420 Kč
Dítě do 12 let 1,5h160 Kč
 2h200 Kč
  3h230 Kč

3. Včelí muzeum

Speciální včelařská expozice, která umožňuje hostům stát se na chvíli včelou. Lidé se mohou projít včelím úlem s monstrózními plástvemi, prohlédnout si životní systém včely na dotykových obrazovkách, vyzkoušet si kvíz o životě včel nebo se zaposlouchat do zvuků úlu. V budově bývalé školy v Hulicích je otevřena ojedinělá prezentace, která hravou formou přibližuje život včel a jejich produktů. Expozice záměrně přehlíží běžné galerijní starožitnosti, ale o to více se soustředí na moderní výdobytky.

Zdroj obrázku: kultura.cz

Muzeum je vhodné pro jak pro vozíčkáře, tak pro kočárky. V těsné blízkosti Včelího muzea je vhodné parkoviště.

Vstupné
Dospělí80 Kč
Děti (3-15)50 Kč
Studenti a důchodci, ZTP60 Kč
Rodinné vstupné210 Kč
Skupina nad 10 osob-5 %
Skupina nad 20 osob-10 %
Vstup s vodním domem-15 %

Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.