Děti a úrazy: jak jim předcházet?

Děti jsou plné života a neustále se učí novým věcem, objevují, posouvají své schopnosti a limity. Jejich nejčastěji využívaná metoda pokus-omyl se ale neobejde bez nehod. Jak jim zabránit a předcházet tak zraněním?

Obsah článku

Dítě musíte mít pod dohledem

Nemůžeme začít ničím jiným než apelem na důsledný dozor. Zejména nejmenší děti, řekneme od batolení až po předškolní věk, musíte mít neustále pod dohledem. Takové děti totiž ještě nemají dostatečně vyvinutý pud sebezáchovy, nerozumí okolnímu prostředí. Mohou se tak bezhlavě pouštět do nejrůznějších míst, hrozí pády z velkých výšek, převrhnutí těžkých věcí na hlavu, nebo popáleniny a mnoho dalšího.

Než dítě začne chápat vaše instrukce, což bude nejčastěji mezi 2. a 3. rokem, nemáte jinou možnost než na něj dohlížet doslova na každém krůčku. Následně se situace začíná trochu měnit.

Dítě instruujte a vysvětlujte mu, jak se má chovat

S tím, jak vám potomek začíná rozumět, měli byste věnovat maximální úsilí tomu, abyste jej poučili o zásadách bezpečnosti. Varujte ho před možnými nástrahami a vysvětlete mu, jak se má chovat, aby se do rizikové situace nedostal. Stejně tak je ale na místě poučit potomka o tom, co dělat, pokud k nebezpečné situaci dojde.

TIP na článek: Bezpečnost v pronajatém bytě: Jak zajistit, aby byl váš nový domov bezpečný pro děti

Co máme konkrétně na mysli? I padat se musí umět. Lepší je například pád směrem dozadu („na zadek“) než na kolena, dlaně a nos. Na kole zase dítě musí vědět, že zadní brzda je výrazně bezpečnější než ta přední a podobně bychom mohli pokračovat.

Kromě toho je nutné dítě připravit na běžný život. Samozřejmostí by tak mělo být poučení o tom, jak přecházet přes silnici. Dítě musí chápat světelnou signalizaci, význam přechodu i to, jak se rozhlížet. Samostatnou kapitolou je pak jízda na kole po pozemních komunikacích.

Buďte připraveni na nejhorší

Čas od času úrazu nezabráníte, pády a úrazy zkrátka k dětství patří. Vaším úkolem je pak dítě uklidnit a poskytnout mu rychlé ošetření. Doma i na cestách tak s sebou mějte lékárničku s vybavením. V té by měly být náplasti, obinadla, gázy, dezinfekce a další zdravotní potřeby. Doporučit můžeme značku Leukoplast.

Lepší odřené plasty než pokožka

Na pády se ale můžete připravit i jinak. Dítě můžete vybavit chrániči. Při mnoha sportech je samozřejmostí helma, pořídit ale můžete i chrániče na kolena, lokty či předloktí. Na lyžích či snowboardu je zase vhodné, pokud dítě nosí ochranu páteře, tzv. páteřák.

TIP na článek: Jak naučit dítě lyžovat

Pády na tyto chrániče mohou často zabránit velice komplikovaným a dlouho se hojícím úrazům. Většinou je přitom pořídíte řádově za stokoruny, maximálně za nižší jednotky tisíc korun.


Přečtěte si také

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.