Jak pojmenovat miminko

Několik vzácných případů už od dětství ví, jak budou jednou pojmenovávat svého potomka. Jiní o tom vůbec nepřemýšlejí a zoufale chodí s kalendářem a probírají se přívalem různých jmen. Několik párů se nedokáže shodnout, protože každý chce svého novorozence pojmenovat nějak osobitě. Mezi partnery a prarodiči se totiž pravidelně objevují spory o to, jak sladký nový přírůstek do rodiny pojmenovat.

Pojďme se tedy společně podívat na několik zákonitostí, kterými byste se měli řídit při výběru vhodného jména pro svého malého drobečka. Možná zde najdete to, co by vám mohlo pomoci prosadit svou nejlepší volbu před zbytkem rodiny. Opatrovníci dítěte jsou ti, kteří vybírají jméno a musí se líbit nejenom jim, ale i okolí a rodině. K tomu si musíte uvědomit, že jméno bude utvářet život vašeho dítěte!

Obsah článku

Jméno vybírejte i podle svého příjmení!

Řada opatrovníků hledá jméno pro své dítě velmi dlouho a snaží se, aby bylo co nejkrásnější. Je však šokující, že v některých případech podceňují to, jak se jméno hodí k příjmení. Přitom je to tak zásadní. Dané jméno, které nekoresponduje s vaším příjmením, může vést k tomu, že se vašemu dítěti budou děti smát a dospělí se nad ním budou v budoucnu pozastavovat. A to žádný rodič opravdu nepotřebuje. Jak ale vybrat jméno tak, aby ve spojení s příjmením utvářel příjemný celek?

Dlouhé nebo stručné jméno?

Nedávejte svému dítěti k dlouhému příjmení i dlouhé jméno, vaše dítě by se pak muselo dlouho představovat. Na druhou stranu příliš krátké jméno vedle krátkého příjmení také nevypadá zrovna nejlépe skvěle. Navíc v případě, že by vaše dítě mělo sklon k rychlému mluvení, pak tu máte ideální případ pro posměch. Ideální je doplnit dlouhé příjmení jménem kratším a naopak.

Několikrát si utvořené jméno řekněte nahlas

Ověřte si, jak zní celé jméno vašeho nenarozeného dítěte, tím, že ho nejméně 10krát nahlas vyslovíte. V případě, že nejste na pochybách, že zní dobře, zkuste celkové jméno i takto prezentovat kamarádovi, rodičům atd. Dobrotu nedělá, když se příjmení s jménem rýmují, jde o stejná slova nebo jsou to srovnatelná slovní spojení (a začínají na stejné písmeno!). Odborníci také nedoporučují, aby konečná slabika křestního jména byla stejná jako primární slabika příjmení, protože to může být chybně vyslovováno.

Česká jména nejsou in? Stále jsou lepší než ta cizokrajná

V případě, že vaše dítě bude mít běžně české příjmení, dobře si rozmyslete, zda k němu zvolíte nádherné, ale cizokrajné jméno. Některá se mohou ve škole setkat s posměchem a nechápavými pohledy vyučujících poté, co si přečtou jméno ve svém rozpise. Musíte myslet i na to, jak se dítě bude cítit v takové situaci. A přes to všechno neztrácejte naději, existuje tolik nádherných jmen, která se k vašemu příjmení budou hodit.

Co dělat, když máte cizokrajné příjmení?

Vzhledem k tomu, že mladé dámy v dnešní době hodně cestují, pravidelně se stává, že se v zámoří zamilují. Ale tato situace se děje i mužům, kteří naopak přijedou sem k nám. Co si tedy počít, když máte cizokrajné příjmení? Jaké jméno vybrat?

Stále platí stejná pravidla jako pro česká příjmení, tj. libozvučná kombinace na začátku a příjmení, dobrá výslovnost a tak dále. V každém případě u jména, které bude vedle cizího příjmení, se soustřeďte na skutečnost, aby neobsahovalo běžné české „č, ř, š, ž“. Takže pro slečnu, která bude nosit cizí příjmení, jsou vhodná přímočará jména bez „č, ř, š, ž“. Pro malého chlapce ovšem platí totéž.

Co je nutné ještě zohlednit?

Základ jména bude ve všech dokumentech vašeho dítěte, na smlouvách, které podepíše, a pravděpodobně ho tak bude volat i vyučující ve škole, až ho jednoho dne zavolá k tabuli. V domácnosti každopádně můžete základní tvar jména běžně používat pouze v případě, že jste na své dítě naštvaní. Je tedy nutné promyslet, jak budete chtít dítěti doma říkat, a zda z něj můžete udělat i zdrobnělinu, která se vám bude líbit. Několik jmen není příliš tvarovatelných, ale jiná jsou velmi snadno tvarovatelná.

Máte být originální nebo se držet oblíbených jmen?

Samozřejmě, že hodně objevovaná jména nejsou rozšířená bezdůvodně. Jan, Tomáš, Eliška a další pravidelně užívaná jména jsou nádherná a konvenční. Každopádně jejich překážkou je, že ostatní děti mají běžně připravené klišé a přezdívky pro taková jména. Největším problémem však je, že v případě, kdy se vaše dítě bude jmenovat Tereza, Jan, Míša a podobně, tak s největší pravděpodobností budou mít ve třídách kolem sebe děti, které se budou jmenovat úplně stejně.

Ať tak či onak, skutečně zajímavé jméno může dítěti ve společnosti přinést několik problémů. Děti mohou neobvyklé jméno vnímat jako nepřirozené. V tu chvíli ale nezbývá nic jiného, než si s dítětem sednout a vyjádřit, jak moc se vám jeho krásné pojmenování líbí, že by z něj mělo mít radost a nevyžadovat žádné změny. Zároveň by si nemělo ostatních dětí všímat a řešit, kdo jim, co závidí!

Dbejte na to, aby dítě neslavilo zároveň narozeniny i svátek

Zde záleží na tom, zda je vaše rodina na oslavy těchto dnů zvyklá. V případě, že je vaše rodina příznivcem oslav, měli byste zvolit jméno tak, aby mezi narozeninami a oslavou svátku byla dostatečná mezera. Děti berou na vědomí s neuvěřitelnou nelibostí, když je oslava narozenin a svátku.

Jména pro mladé dámy

Jméno může do jisté míry ovlivnit to, jak bude okolí vnímat malou slečnu, ale i v budoucím životě. Ideální jméno pro malou princeznu, ze které se jednou vyvine jemná a milá mladá dáma, by mělo obsahovat změkčené samohlásky, tedy „š, č, n, t“. Na druhou stranu pro sebevědomou osobu, z nichž se jednou vyvine svobodomyslná a energická mladá dáma, budou mnohem vhodnější samohlásky „h, k, r, d…“.

Jména pro mladé chlapce

Jméno vašeho malého chlapce opět ovlivní to, jak ho jednotlivci vnímají. Jména, která obsahují příliš měkké samohlásky „š, č, n, z, t …“ jsou vhodná pro chlapce a dodají vašemu malému chlapci eleganci a jemnost. Na druhou stranu jméno, které disponuje tvrdými samohláskami „h, k, r, d …“ dává jednotlivcům pocit, že mluví s pořádným chlapem, a vašemu malému chlapci dobře poslouží zejména v dospělosti.

Pokud si nemůžete vybrat, dejte tomu čas

Jen málo kdo ví, že zákon umožňuje opatrovníkům, aby měli možnost držet své dítě v náručí, přitulit se k němu a podívat se na něj jako první, než mu dají jméno. Na výběr jména máte celý měsíc. Takže jej využijte a s dítětem buďte co nejvíce, to pravé jméno nakonec vypluje na povrch. Poté nezapomeňte informovat matriční úřad o své volbě. V případě, že tak neučiníte do jednoho měsíce, jméno pro vaše dítě vybere soud a ten si s tím starosti nedělá!


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.