Recepty na příkrmy pro děti od 8 měsíců

V osmi měsících může dítě začít jíst kaši s hrubšími kousky zeleniny. Dokáže polykat nerozmixovanou rýži v zeleninové omáčce, nerozžvýká maso a nepolyká velké kousky výživy. Průběžně zařazujte do příkrmů maso. Strava založená pro vegetariány není vhodná pro malé děti. V případě, že mezi ně patříte a nechcete připravovat jídla s masem, využijte příkrmy nachystané ve skleničkách, které se snadno podávají a jsou pro děti nejvýhodnější. Ale, musíte je ohřívat…

Příkrmy dítěti podávejte lžičkou, nikdy ne z lahve. V osmi měsících dítě umí sedět, takže by mělo být posazeno do vysoké židličky. Silikonovou lžičku nahradíte plastovou. Je důležité dodržovat normy zdravé výživy od nejranějších stádií. Nepřetěžujte kojence a nekrmte ho násilím. Kdy je nejvhodnější začít s příkrmy se můžete dočíst v našem blogovém článku Jak začít s prvními příkrmy.

Co do jídelníčku nepatří?

  • Výživa by neměla být ani slaná, ani sladká
  • Výživa s průmyslovými sladidly
  • Slazené nápoje a dezerty
  • Nadměrné množství tekutin
  • Kousky výživy, které mohou dítěti zaskočit
  • Drobné a tuhé potraviny
  • Smažené pokrmy, uzeniny
  • Pokrmy se sníženým obsahem tuku

Ukažte dítěti správné návyky

  • V tomto období je třeba vybudovat vhodné stravovací sklony, tj. nakrmit dítě v klidném prostředí, na židli, nenechat ho vyvádět hlouposti během jídla.
  • Respektujte signály plnosti a hladu – nenuťte dítě do jídla. Na druhou stranu ani zbytečně neustupujte – například v případě, že dítě odmítá polévku, neodměňujte ho…
  • Vyzkoušejte odlišné druhy konzistencí, rozmanité kombinace, snažte se dítěti příkrmy zpříjemnit a zpestřit.
  • Přijímání železa a kyseliny listové je náročné, proto do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na tyto látky.
  • Ve srovnání s pozdějším vývojem je značná část příjmu energie zajištěna tuky, přičemž je obzvláště vysoká potřeba základních mastných kyselin n-6 a n-3. Jejich nedostatek může způsobit zánět kůže, zvýšit náchylnost k infekcím nebo způsobit poruchu růstu. Dostatečný příjem základních mastných kyselin je životně důležitý pro kojící matky, které by měly do svého jídelníčku zařadit tučné mořské kyseliny alespoň 1–2krát týdně. Skvělými zdroji linolové kyseliny jsou slunečnicový, řepkový, sójový a kukuřičný olej. Lněný olej, řepkový olej a olej z vlašských ořechů mají vysoký obsah α-linolenové kůry.
  • Nejlepší je u kojených děti dokrmovat 3-4, a u nekojených až 5x denně.
  • V 8 měsících věku je kojenec již připraven na „výživu z ruky“.

Zelenina

Doporučená zelenina je mrkev, brambory, brokolice, cuketa, okurka, dýně, červená řepa. Není zásadní začínat mrkví, protože se to všude uvádí. Je to stará rada a je doporučeno začínat vodnatější zeleninou, protože mrkev může tu a tam způsobit tvrdší stolici. Takže je ideální nabídnout pro začátek například cuketu s dýní.

Jak ze zeleniny připravit chutný pokrm?

Ze zeleniny odstraňte slupky, spařte ji a přidejte olivový olej (nebo jiný tuk), v tu chvíli vše rozmixujte na pyré. Předkrmy průběžně podávejte teplé, ale pozor na teplotu, vždy jídlo ochutnávejte první, aby si dítě nepopálilo pusinku! Příkrmy spotřebujte do druhého dne nebo je zamrazte. Kelímky, skleničky či jiné nádobky zamrazených příkrmů polepte datumem, abyste věděli, kdy jste je připravili – neuchovávejte je v chladničce déle než měsíc!

Maso

Nejlepší maso je hovězí, skopové, králičí, telecí, kuřecí, krůtí, kachní nebo husí. Po měsíci je dobré zařadit i maso a malá suma je adekvátní. Maso uvařte, rozmixujte a přidejte k zeleninové příloze. Nezařazujte maso každý den, ale jen jednou týdně a průběžně zvyšujte opakovanost zařazování masa. Kromě toho jednou týdně zařaďte vaječný žloutek.

Ovocné plody

Mezi doporučené ovoce se řadí meruňky, hroznové víno, meloun, banán, avokádo, borůvky, hrušky, jablka, třešně, švestky, mirabelky. Podávejte ovoce jako ranní mlsání a snažte se dítě naučit přijímat ovoce jako plnohodnotnou svačinu, která by měla mít 100-200 g.

Různá koření a dochucovadla

·        6. měsíc: fenykl, kmín

·        7. měsíc: anýz

·        8. měsíc: petržel, kopr, pažitka, pažitka, rudý pepř

·        9. měsíc: majoránka, tymián, bazalka, šalvěj, vstavač, kmín, skořice

·        11. měsíc: vanilka, řeřicha, oregano, rozmarýn, nové koření

·        12. měsíc: sůl, pepř, česnek, zázvor, hřebíček, badyán, koriandr, jalovec, kurkuma

·        od 2. měsíce: muškátový oříšek, pískavice řecké seno, šalvěj

Recepty na příkrmy od 8 měsíců

Bramborová polévka se žloutkem

·        1 brambor a mrkev

·        2 kolečka petržele

·        200 ml vody

·        ½ lžičky olivového oleje

·        1 vařený žloutek

Zeleninu očistíme, opláchneme a nakrájíme. Vše společně povaříme v páře (případně v kojenecké vodě). Nezapomeňte po uvaření vše rozmixovat a zakápnout olivovým olejem, a nakonec přidejte rozmělněný žloutek.

Zeleninový vývar s rýží a hráškem

·        1 lžíce rýže a hrášku, mrkev, brokolice

·        Kojenecká voda

·        0,5 lžičky olivového oleje

Zeleninu očistíme, opláchneme a nakrájíme a stejně tak rýži musíme proprat ve vodě. Všechny suroviny vložte do kojenecké vody a vše rozvařte. Po uvaření vodu slijte a přidejte olej, načež vše promíchejte a rozmačkejte.

Zelenina s králičím masem

·        50 g masa

·        Mrkev a brokolice

·        Půlka kedlubny

·        Špetka cibule

·        Olivový olej

Králičí maso je potřeba nakrájet a do měkka pod pokličkou podusit. Následně přidejte cibuli, oloupejte, očistěte, nakrájejte a poduste zeleninu, dokud nezměkne – ale brokolici přidejte až nakonec. Jakmile vše změkne, slijte vodu a použijte olej. Vše opět rozmixujte a promíchejte.

Zelenina a pyré z krůtího masa

·        200 g masa

·        Brambora a mrkev

·        Kojenecká voda

·        Olivový olej

Omyté maso nakrájejte na kousky nechte jej odpočívat v hrnci. Následně očistěte, opláchněte a nakrájejte bramboru a mrkev. Jakmile je budete mít nakrájené, přihoďte je k masu. Zalijte směs kojeneckou vodou a přiveďte k varu. Hotové jídlo je někdy potřeba zředit kojeneckou vodou nebo mateřským mlékem. Následně vše rozmixujte a zakápněte olejem.


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.