5 tipů, jak zažít nezapomenutelné první Vánoce s miminkem

Nový přírůstek v rodině je malý a více než stromeček a dárky ho fascinuje výživa a spánek? Přesto je pro vás důležité, abyste si Vánoce společně užili? Nebude si je pamatovat na 100 %, ale možná na ně bude mít stále láskyplné vzpomínky. Například ve formě zvláštního vánočního přáníčka. Jak tedy zažít krásné Vánoce a udělat je výjimečnými pro vás i vaše dítě?

Obsah článku

Každý rodič si představuje první Vánoce s dítětem v podstatě jako scénu z nejlepších vánočních filmů. Všichni jsou skvěle naladěni, optimističtí, štědrá večeře voní po celém domě, nádherně rozzářený stromeček je rozsvícený… všechno prostě šlape jako hodinky. Ať je to jakkoli, realita prvních Vánoc s dítětem může být velmi odlišná. Jak zvládnout Vánoce bez stresu, když nic nejde tak, jak byste si představovali?

Přání a představy o vrcholících Vánocích mohou rodiče dostat do nepříjemné situace. Možná jste si sami nastavili vysokou laťku, možná od vás vaše okolí a příbuzní očekávají příliš mnoho. Nepomáhá ani tíha sociálních médií, kde se všichni prezentují jako nejlepší rodiče, kteří vše zvládají levou zadní. Buď, jak buď, zprostředkovatelem prvotních Vánoc s dítětem bude váš potomek, který pravděpodobně vytáhne z rukávu dupaček úplně jinou situaci, než jste si představovali. A přesto mohou být tyto Vánoce nádherné a výjimečné.

Nic nepřehánějte a nemějte tak vysoká očekávání

Máte seznam věcí, které musíte udělat v období Vánoc? Podívejte se na tento seznam s klidnou hlavou a důkladně si ho proškrtejte. Váš seznam může obsahovat cíle, jako je skvěle uklizená domácnost, obrovský stromek s velkými skleněnými koulemi, alespoň 12 druhů cukroví, dárky zabalené podle poslední módy, a tak dále. Ať tak či onak, jak už jsme řekli, tyto Vánoce má pod palcem dítě. Čím dříve přijdete na to, že byste měli vše přizpůsobit podle přání toho malého uzlíčku, tím lépe pro vás všechny. Vyhnete si stresu a budete uvolněnější.

Chtěli jste uvařit večeři o pěti chodech, jak jste byli zvyklí, když vám byly dva roky? Nepochybujeme o tom, že si vystačíte s rybí polévkou a kaprem s bramborovým salátem. Za rok, až bude dítě větší, budete moci zařadit další chod a postupně se propracovat ke štědrovečerní večeři, na kterou jste byli zvyklí. Letos si každopádně stanovte jiné cíle. Koneckonců, je dobré si užít klid a čas strávený s dítětem. Ani vánoční výzdoba nemusí být tip ťop. Možná máte dítě ve věku, kdy tahá a chytá – rozhodně nemusíte být stále v pozoru, zda nechtěně opět nesundalo ze stolu věnec nebo neshodilo jinou nákladnou ozdobu ze stromku.

Méně je více, aneb ani dárků nemusí být příliš

Děti mladší jednoho roku si počtu dárků opravdu nevšímají. Nejdůležitější je pro ně blízkost rodičů a chutné mléko od maminky. Miminka okouzlíte jednou plyšovou hračkou nebo panenkou, knížkou do vody, leporelem nebo textovou knížkou a možná i několika hračkami, které jim nabídnou pomoc při jejich motorickém rozvoji. Více než samotné dárky bude miminka v tomto věku zajímat šustění papíru. Stejně tak četné dárky mohou vést k přetěžování dítěte, což může vyústit v podrážděnost a váš Štědrý večer nevyhnutelně skončí pláčem. Také je dobré dítě učit skromnosti.

TIP na článek: Nejlepší dárky pro děti nejen k Vánocům

Stejnou strategii štědrých Vánoc dejte vědět i svým rodičům a přátelům, kteří se chystají dítěti něco dát. Postupně je požádejte o takový dar, který vám pomůže v péči o dítě. Může se jednat o multifunkční kuchyňský robot pro přípravu výživy, jídelní židličku, kterou využijete až za několik týdnů nebo měsíců. Je normální, že vaši rodiče, kmotři nebo kamarádi vás chtějí překvapit. Tímto návrhem jim pomůžete vybrat něco užitečného.

Připravovat se můžete začít i dopředu

Péče o dítě je krásná, ale náročná, a zabere maminkám 100 % času. Kvůli tomu se začněte připravovat na Vánoce dopředu a nakupujte to, co budete potřebovat. To se týká zejména nákupu dárků, ale navíc úklidu, vaření a přípravy. Obrovskou výhodou je skutečnost, že vánoční cukroví je suché a vydrží dlouho, což hraje ve váš prospěch.

TIP na článek: Kojení miminka – jak to udělat, aby bylo úspěšné?

Dbejte na bezpečnost miminka

Nezapomínejte na to, že ve vašem bytě by mělo být dítě v bezpečí i během vánočních oslav. Malý lezoucí poutník může proměnit vánoční strom v hru na dřevorubce a záchranáře. Zkontrolujte, zda jsou všechny dekorace instalovány dostatečně vysoko a nemají malé části, které by se daly odtrhnout a sníst. Ale i samotný stromeček dobře umístěte. V případě, že si ho položíte na stůl, můžete být o něco klidnější, jakmile ho spustíte z dohledu.

TIP na článek: Děti a úrazy: jak jim předcházet?

Dejte si pozor na denní rozvrh miminka

Rodičům chvíli trvá, než se svým dítětem vytvoří rozvrh, který bude vyhovovat celé rodině. Svátky, jako jsou Vánoce, mohou tento plán zcela narušit a rodiče musí začít znovu. Během vánočních svátků se postarejte o každodenní rutinu vašeho dítěte. Jste velmi vázáni na režim svého dítěte, tak budete přesně vědět, kdy vás, co čeká, a vhodně si tak upravíte harmonogram pro další akce. Denní rozvrh dítěte musí být dodržován. Miminko tak bude více klidné, což se odrazí na vaší náladě a psychickém stavu. Mimčo nebere na vědomí, že jsou Vánoce. Pro něj se nic nemění – stále potřebuje spánek, výživu, suchou plenku a kontakt s rodiči.

V případě, že očekáváte hosty, řekněte jim, v kolik hodin večer koupete a ukládáte dítě ke spánku. Návštěva bude vhodně zorganizovaná a přizpůsobena vašim potřebám. Buďte nekompromisní a dejte všem jasně najevo, že dítě má vždy přednost. Každý to nepochybně pochopí, a navíc vás bude respektovat, protože máte nastavená pravidla, kterými se v tomto období řídíte. Každý touží po poklidných Vánocích. Především první Vánoce s miminkem budete mít v paměti po zbytek svého života. A vězte, že v případě, kdy se vám něco nepovede, budete mít stále o čem mluvit.

TIP na článek: Užijte si zimní radovánky s nožkama v teple

Milé pohádkové scénáře, jak jste všechno zvládli uklidit, uvařit, ohřát, a ještě jste všichni vypadali jako ze žurnálu, vám žádné úsměvné příběhy nepřinese. Ale skutečně příběhy o spáleném perníku, který se dává slepicím, o servírování salátu, ve kterém chybí hlavní přísada, nebo o zapomenutých dárcích, mají své kouzlo a brzy se z toho stane milý příběh.


V případě, že byste chtěli svátky strávit netradičně, doporučujeme vám využít výhodné nabídky vánočních nebo velikonočních pobytů na Slovensku nebo v Čechách, kde se vyhnete vaření, z větší části i úklidu a v hotelech najdete i mnoho animačních programů pro děti.

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.