Akutní průjem u dětí – co ho způsobuje a jak se ho zbavit?

Příčinou průjmu je obvykle střevní kontaminace (virová, bakteriální nebo parazitární), změna jídelníčku dítěte, používání určitých potravin nebo nepřiměřené množství ovoce nebo šťáv z nich vyrobených, stejně jako užívání antioxidačních látek. I antibiotické léčivo (u dítěte nebo kojící matky), působí průjmy, ale ten může být také známkou určitých infekcí.

Akutní průjem se během několika dní usadí. Jedna řidší stolice zásadně neovlivní život vašeho dítěte. V případě průjmu je životně důležité zabránit dehydrataci dítěte, což je zvláště nebezpečné pro novorozence a malé děti. Dehydrataci lze očekávat při více než 8 vyprazdňování za den nebo při opakovaném zvracení. Zranitelnost vůči dehydrataci u novorozenců a malých dětí vyplývá z vyšší bazální potřeby tekutin na 1 kg hmotnosti, obecně většího tělesného povrchu a výraznějšího sklonu ke zvracení. Děti tohoto věku jsou navíc podřízeny jiným osobám, které se o ně starají.

Obsah článku

Jaké jsou příčiny průjmu u dětí?

Akutní průjmy mohou vzniknout náhle. Jsou cítit žaludeční křeče, nevolnost, slabost, někdy i horečka a zanedlouho se snažíte najít nejbližší záchod. Průjem je charakterizován jako častá a řídká stolice 3–5krát za sebou. Stolice zapáchá a má nepřirozenou barvu.

  • nevhodné složení jídelníčku
  • nerovnováha mikrobiálního osídlení trávicího traktu
  • stres
  • nedovařená výživa
  • použití antimikrobiálních látek
  • bakteriální kontaminace
  • infekční onemocnění
  • některé léky na snížení hladiny cholesterolu a léky na snížení hladiny cukru v krvi
  • střevní infekce – Crohnova choroba
  • infekce orgánů žaludečního traktu
  • alergie na potraviny, jako je lepek nebo laktóza

Proč byste měli sledovat barvu stolice?

Hnědá, žlutohnědá nebo hnědočerná stolice by mohla být běžnou barvou ukazující to, že je vše v pořádku. Žlutá stolice souvisí se složením potravy! Buď obsahuje hodně tuku, nebo světle zbarvená stolice signalizuje problémy se slinivkou, játry a žlučového měchýře. Žlutá barva se navíc projevuje po alkoholu, což souvisí s játry. Zelená stolice je nejčastěji vidět při infekcích. Ale některé z potravin bohatých na chlorofyl dokáží rovněž stolici takto obarvit. Černá stolice může mít za následek běžnou příčinu, a to výživu s vysokým množství železa, ale navíc může signalizovat krev z jícnového nebo žaludečního vředu! 

Krev ve stolici, která ji barví do hnědočervena nebo ulpívá na povrchu, může být vedlejším příznakem hemoroidů, ale i vážnějších onemocnění tlustého střeva, včetně rakoviny. Nezaměnitelný hlen ve stolici může být známkou podráždění střev. Zánět může být způsoben například intolerancí. Hlen ve stolici je navíc příznakem onemocnění slinivky břišní nebo polypů v trávicím systému. Dieta může změnit barvu stolice. Ať je to jakkoli, v případě, že je barva jiná než hnědá nebo pokud se objeví ve stolici vícekrát hlen, navštivte lékaře.

Vodnatý průjem 

Vedlejším účinkem těchto průjmů může být výjimečně řídká nebo vodnatá stolice. Vodnatý průjem bývá infekčního rázu, jako je salmonela. U dětí jsou často identifikováni noroviry nebo rotaviry. Dalšími příčinami vodnaté stolice jsou osmotické průjmy, po použití velkého množství umělých sladidel ze skupin cukerných alkoholů (sorbitol, xylitol atd.) nebo průjmy, které vznikají díky intoleranci na mléko.

Známky nedostatku hydratace

Míra nedostatku hydratace může být lehká, střední nebo opravdu těžká – v závislosti na míře s úbytkem tělesné hmotnosti a dalších příznaků. Dětská váha je běžně známá povinnost navštěvovat preventivní prohlídky. Z hlediska praktického zaznamenáváme změny v chování a vzhledu (úzkost nebo naopak nepřirozený klid – dítě je méně aktivní nebo líné), teplotu končetin (studené ruce a nohy), suchost sliznic (posuzujeme na jazyku), oči (zdá se depresivní, podkroužené) nebo nepřítomnost slz. Životně důležitým příznakem je skutečnost, že dítě močí méně než normálně. 

Způsoby, které pomáhají zastavit průjmy

Když vás při sebemenších bolestech břicha zasáhne průjem a žaludek na vodě, jedinou starostí je, jak se zbavit všech potíží. Cílem není jen se zastavit průjem, ale také se osvobodit od příčiny žaludečních potíží a znovu nastolit správné nastavení střevní mikroflóry. K tomu použijte roztoky proti průjmu a probiotika. Také to, co jíte, má na průjem obrovský dopad. Pár důležitých babských rad na průjmy. Snažte se kromě toho lépe jíst a dodržovat pitný režim

Dodržujte vhodnou dietu

Pokud vás trápí při průjmu i žaludeční křeče a nevolnost, myšlenky na jídlo jistě vezmou za svou. V případě, že dohlížíte na to, abyste si něco sami dali do žaludku, měla by to být bez tuku, koření, umělých sladidel a mléčných výrobků. Vyberte si nenadýmavá a méně pikantní jídla, která vám dodají energii, kterou tolik budete potřebovat. Hubnutí během průjmu je omezené, protože, jakmile se trochu zotavíte, začnete i lépe jíst. Výživa při průjmu je nezbytná. Skutečně i tehdy, kdy 1. den musíte držet menší hladovku, musíte do sebe něco neustále dostávat. Dlouhá hladovka tělo rychle vyčerpává a rozhodně vám to nepomůže se zotavit!

Co vařit, když trpíte vy nebo vaše dítě průjmem? Vařené nebo dušené jídlo je rozumnou léčbou pro podrážděná střeva a průjem. Oceníte dietní večeři připravenou například z těchto surovin:

  • rýže
  • brambory
  • kuřecí nebo krůtí
  • mrkev

K zakousnutí si budete moci vzít den staré pečivo, oplatky nebo koláče. Trochu ovoce jako banány nebo mleté jablko.

Co můžete během průjmu pít?

Při zvýšené ztrátě tekutin je nevyhnutelný vhodný pitný režim. V každém případě je důležité vybrat si vhodný nápoj, protože něčím jiným můžete celou situaci opravdu ještě zhoršit. V případě, že se vám to povede, měli byste se vyhnout mléku a mléčným výrobkům, neředěným džusům a intenzivně slazených nápojích. Sáhněte raději po neochucené, mírně sycené minerální vodě, poněkud mírně slazeném černém čaji – obměnou černého čaje na průjem pro děti je černý čaj bez kofeinu, odvaru z řepíku, heřmánku, máty nebo borůvek. Ke slazení čajů budete moci využít i med. Ale pozor, větší množství medu má poněkud očistné účinky. 

Buďte při slazení medem tedy velmi opatrní. Minerály doplní méně konvenční zdroje jako vývar z kostí, kokosová voda nebo iontový nápoj. Během průjmu je lepší vynechat i svou oblíbenou sklenici kávy. Kofein obsažený v kávě (i v čaji) posiluje autonomní nervový systém, který řídí pohyb střev a může zhoršit celý průběh průjmu. Alkohol také není vhodný při průjmových onemocněních, protože žaludek nepříjemně dráždí. 


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.