Nejlepší hračka pro děti? Jednoznačně LEGO!

LEGO, kdo by jej neznal. Pro některé je to hromádka malých kostiček, na které se dá bolestivě šlápnout, ale pro mnohé je to svět fantazie, kde mohou být kýmkoliv a být kdekoliv. Teď už si stačí jít pouze vybrat druh LEGA a jít ho poskládat. Tak, které to bude?

Hoří! Nabídněte pomoc svým pracovníkům! Dělník způsobil při opravě potrubí požár! Naštěstí máte k dispozici hasičský vrtulník a jeho pilot poslal hasičskému oddělení signál o potížích. Vrhni se do akce a zachraň den!

Tato sada obsahuje 3 otočná pódia pro hodiny vynalézavé zábavy při hledání Andreiných dárků. Připravte se s Andreou v šatně a poté jí nabídněte pomoc při zpěvu, hře na bicí nebo předveďte úžasné kouzlo na jevišti – otočte klikou na krabici a vytvořte vzhled králíka!

Užij si zábavu a podnikavost se stavebnicí LEGO! Tato zábavná sada obsahuje snadno sestavitelný dvoupatrový dům s deskou a přepážkou pro rychlé zahájení stavění, kuchyň, obývací pokoj a ložnice, basketbalový koš, dále 3 vodní skútry a ohniště se sedátky.

Hraj si dobře, obvykle takto zní výklad značky, který je složen ze slov leg a godt. V latině každopádně LEGO znamená spojit dohromady. Počátky značky LEGO se datují do roku 1932. V tomto roce začal dánský truhlář dodávat různé dřevěné tahací hračky. Kvůli druhé světové válce se dřevo stalo vzácným produktem a bylo nahrazeno levným plastem a vznikly primární spojovací kostky. Vlastníci se časem měnili, ale všudypřítomnost plastových dílků se vyvíjela opravdu zmatečným tempem. Dnes je trh doslova přeplněn novými a novějšími variantami inspirovaným světem filmu a pixarovských příběhů. Děti i dospělí si mohou vybrat své stavební čtverce.

Obsah článku

Proč používat stavebnici LEGO?

 • Práce se stavebnicemi LEGO podněcuje děti k vytváření jemných motorických dovedností
 • Nejmenší děti se učí rozpoznávat a pojmenovávat základní barvy, čísla a tvary
 • Při hře s různými postavičkami se učí sociálním dovednostem
 • Sestavování větších celků vyžaduje vytrvalost, přesnost, systematičnost a soustředění, Společnost LEGO® se pyšní tím, že používá vysoce kvalitní materiály, takže barevné kostky se v rodinách dědí po generace
 • Široký sortiment stavebnic LEGO® pro děti i dospělé
 • Sady LEGO, které máte doma, můžete bez námahy rozšířit pořízením dalších kostek a figurek

Stavebnici si vyberte podle věku a zájmu

Významným kritériem, který je třeba při výběru zohlednit, je věk dítěte (a i ten váš). V případě, že zakoupíte model pro malé děti, který byl vyroben pro starší děti, pravděpodobně s ní nebudou umět zacházet a zanedlouho o ni ztratí zájem. Totéž platí i obráceně – nepořizujte starším dětem stavebnice pro malé děti – budou pro ně moc jednoduché na hraní a velmi rychle je omrzí. Z tohoto důvodu najdete na obalu balení věkové zařazení!

Neměli byste přehlížet dětský věk a jejich zájmy, které se neustále utváří v rámci začátku života. Několik dětí zbožňuje zvířátka, jiné jsou nadšené z autíček nebo vláčků. Čím konkrétněji je jim balení blízké, tím pravděpodobnější je, že se v nich děti více zhlídnou.

Tabulka 1 – vhodný typ stavebnice pro konkrétní věk

Věk dítěteVhodný typ stavebnice
0,5-3 rokyPlastové, následně dřevěné stavebnice (typ kostek), oblé hrany
3-5 letTematické stavebnice, které jsou tvořeny v rámci určitého prostředí (farma, obchod, železnice a tak dále) a magnetické stavebnice
5-7 letStavebnice s designem domu, hradu, magnetické a elektronické stavebnice
Od 7 letDřevěné stavebnice s lepením, složitější elektronické stavebnice

Hledejte nezávadné a bezpečné stavebnice

Velmi kvalitní modely by měly mít na sobě značku certifikátu CE. To zaručuje, že balení není nebezpečné pro děti daného věku, že materiály použité k jeho výrobě jsou bezpečné pro zdraví v souladu se směrnicemi EU.

Základní řady LEGO

Stavebnice LEGO, které by určitě v dětském pokoji neměly chybět – spolehlivě zaujmou mladší i starší děti na druhém stupni. Navíc se dají neustále dokupovat, takže je budou bavit ještě dlouho.

1. LEGO duplo

 • Řada stavebnic LEGO pro nejmenší děti od 1,5 roku. Základní tvar kostek a způsob jejich spojování je stejný jako u ostatních řad.
 • Každopádně, kostky jsou větší, a proto je děti mohou snadno uchopit a nehrozí, že by se jim dílky rozpadly.
 • Vybírejte s ohledem na věk dětí od 1,5 do 3 let a od 2 do 5 let. Nemusíte se však obávat, že by LEGO Duplo nezaujalo starší děti.

2. LEGO Juniors

 • Následná řada pro děti od 4 do 7 let. Stavebnice LEGO® se opět prodávají v širokém sortimentu a s různými tématy: stavební stroje a rychlá auta, princezny a kočáry tažené koňmi nebo sady spojené s konkrétním filmovým příběhem.

Užij si zábavu a podnikavost se stavebnicí LEGO! Tato zábavná sada obsahuje snadno sestavitelný dvoupatrový dům s deskou a přepážkou pro rychlé zahájení stavění, kuchyň, obývací pokoj a ložnice, basketbalový koš, dále 3 vodní skútry a ohniště se sedátky.

3. LEGO City

 • Pro děti od 5 do 12 let je k dispozici rozšíření stavebnic LEGO s městskou tematikou: hasiči, policie, stavební stroje. Součástí jsou vždy figurky, dílky ke stavění budov, aut a vytváření charakteristických situací: záchrana města před katastrofou, útěk z vězení atd.
 • Jedná se o jedno z nejstarších provedení v rámci řady, kterou LEGO vyrábí od roku 1978 a neustále do ní zařazuje stále více stavebnic LEGO.

Známý zločinec Vito se řítí s ukradeným trezorem plným bankovek a zlatých prutů. Posaďte odvážného poručíka Duka Keepa do jeho nádherného policejního vozu. Nabídni Dukovi pomoc při dopadení podvodníka.

Hoří! Nabídněte pomoc svým pracovníkům! Dělník způsobil při opravě potrubí požár! Naštěstí máte k dispozici hasičský vrtulník a jeho pilot poslal hasičskému oddělení signál o potížích. Vrhni se do akce a zachraň den!

Stavebnice LEGO City Závod ve vzduchu přináší úžasné zapojení do stavění a bohaté možnosti hraní s opravdovými vozidly, propracovanými ozdobami a zábavnými postavičkami, které probudí řadu podnětných příběhů.

4. LEGO Creator

 • Pro děti od 6 do 12 let je řada LEGO 3 v 1 rozšířením stavebnic, kde lze z jedné sady kostek postavit tři různé modely na stejné téma.
 • Nejméně složité stavebnice LEGO se skládají z přibližně 50 dílků, ty nejsložitější až z 5 000 dílků.
 • Vybírat můžete z modelů zvířat, aut, motorek, robotů, letadel a mimořádně oblíbené jsou i budovy.
 • Modely jsou náročnější na stavbu, proto by bylo ideální, kdybyste dbali na předepsaný věk.

5. LEGO Technic

 • Jde o další rozšíření pro zkušenější stavitele od 7 let, náročnější sady až po 16+. Nejmenší sady LEGO mají 100 dílků, největší 4000.
 • Jedná se o moderní modely, zejména přístrojů a inovací, přičemž několik modelů zvýrazňuje motor nebo dálkové ovládání.
 • Někdy jsou motor a ovládání součástí stavebnice LEGO, nebo je lze získat samostatně.

6. LEGO Architecture

 • Pro věkovou kategorii 12+ obsahuje stovky dílků, ze kterých lze postavit jednu skutečnou městskou expozici nebo budovu najednou.

7. LEGO Friends

 • Rozšíření je určeno v podstatě pro mladé dámy ve věku 5 až 8 let nebo 6 až 12 let. Předmětem každé sady LEGO je pět postaviček mladých slečen, jejich domy a konkrétní rozhraní v anekdotickém městečku Heartlake City.

Tato sada obsahuje 3 otočná pódia pro hodiny vynalézavé zábavy při hledání Andreiných dárků. Připravte se s Andreou v šatně a poté jí nabídněte pomoc při zpěvu, hře na bicí nebo předveďte úžasné kouzlo na jevišti – otočte klikou na krabici a vytvořte vzhled králíka!

Městečko LEGO Heartlake voní po pizze. Součástí balení jsou 3 LEGO minipanenky a 2 LEGO figurky koček. Stavebnice disponuje dvoupodlažní restaurací, LEGO skútr a salátový vozík. V této sérii najdete vše, co je pro provozování restaurace potřeba!

Olivia je neustále připravena pomáhat svým kamarádům závodníkům se svým servisním vozem od LEGO. Spusť rampu odtahového vozu, přetáhni motokáru na vůz pomocí lana a odvez ji do dílny. Zvedni motokáru a zkontroluj, zda je vše v pořádku.

8. LEGO Classic

 • Sady kostek LEGO a základních dílků, které lze použít ke stavbě čehokoli nebo k sestavení další sady LEGO.
 • Návody na stavbu základních výtvorů jsou průběžně přikládány. Jsou uloženy v užitečném plastovém boxu s fólií.

Tato sada obsahuje kostky LEGO v 35 různých barvách a byla navržena tak, aby umožnila stavitelům všech věkových kategorií stavět podle svých tvůrčích schopností a povzbudila jejich kreativní energii. Okna, oči a sortiment výrazných koleček nabízejí nekonečné množství myslitelných výsledků a při stavění různých modelů a vozidel si užiješ spoustu zábavy.

Technické stavebnice

Základní provedení následují tématické sady LEGO, které obsahují postavičky filmových hrdinů, jejich atributy, ozdoby, nástroje, vozidla a další vybavení. Součástky v sadách LEGO umožňují vytrvale napodobovat běžné scény z filmů a televizních pořadů. V závislosti na věku dítěte a jeho zálib si vyberte sadu LEGO, která bude zároveň mít i potřebnou velikost.

 • LEGO Ninjago
 • LEGO Nexo Knights
 • LEGO Star Wars
 • LEGO Batman
 • LEGO Speed Champions
 • LEGO Super Heroes
 • LEGO Pán prstenů

Speciality ve světě LEGO

 • LEGO Adventní Kalendáře
 • LEGO Super Mario
 • LEGO Kouzelný svět Harryho Pottera

Podpora LEGO

Na svých oficiálních stránkách nabízí společnost LEGO diverzní hry pro své tematické sady LEGO, a to jak ke stažení do mobilních telefonů nebo herních konzol, tak i jednoduché online diverzní hry, které si mohou vyzkoušet i ti nejmenší. Kromě toho si budete moci přehrát běh motivačních videí. Pokud zjistíte, že jste při stavění stavebnice LEGO na mrtvém bodě, pomůže vám seznam informací ke všem sadám prodaným od roku 2002. Příručky si stáhnete konkrétně do svého mobilního telefonu nebo počítače v organizovaném formátu PDF z oficiálních stránek.


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.