5 tipů na to, jak strávit silvestr s dětmi

Děti jsou někdy naší radostí a jindy zase starostí. A protože jsme právě úspěšně zvládli Vánoce, chceme, abychom měli i nezapomenutelného Silvestra. Oslava konce roku vypadá úplně odlišně, než jak jste byli zvyklí oslavovat dříve. Ale nemyslete si, že byste se svými dětmi nezažili spousty a spousty legrace. Jak tedy můžete svým dětem připravit silvestrovskou oslavu, na kterou nikdy nezapomenou, a budou na ni s láskou vzpomínat?

Obsah článku

Konec roku a další Silvestr

Řada lidí si závěr roku představuje jako bohatou oslavu. Někteří tráví čas s kamarády, s rodinou, vyrážejí na hory nebo do teplých krajin. Závěr roku připadá podle gregoriánského kalendáře na 31. prosince. Ať tak či onak, na světě existují národy, kde se závěr starého roku a vstup do nového roku slaví v různé dny. Konkrétně tam, kde používají juliánský kalendář, připadá začátek nového roku na 14. ledna. V Číně je začátek nového roku pohyblivý, může připadnout na dny mezi 21. lednem a 21. únorem.

V našem kalendáři je posledním dnem roku Silvestr. Silvestr byl papež, který žil v rámci 4. století a stal se patronem dobré a velké úrody a zvířat. Kromě toho zavedl slavení neděle. Konvence o oslavě Silvestra má dlouhou tradici. Ať tak či onak, v minulosti nebyl spojen s oslavou konce roku, ale se slunovratem. A dokonce se k Silvestru vztahují pranostiky:

  • Když na Silvestra ráno svítí slunce a v noci fouká silný vítr, není na vína hrubé naděje.
  • Když je celý rok samá voda a bláto, na Silvestra nenapadne zlato.
  • Je-li na Silvestra větrno a v noci jasno, dobrého vína bude málo.

TIP na článek: 5 tipů, jak zažít nezapomenutelné první Vánoce s miminkem

Kde můžete slavit konec roku s dětmi?

  • V domácím prostředí s rodinou nebo přáteli,
  • Mimo domov – v klubu, na náměstí, v dětském centru apod. – kuriózním tipem jsou tzv. dětské Silvestry, akce pro rodiny s dětmi, návštěvy divadel či koncertů, sportovní příležitosti apod.,
  • Děti zůstávají s babičkou, blízkými příbuznými, rodiče slaví sami,
  • V horách,
  • V teplých (nebo méně teplých) krajích.

Jak oslavovat Silvestra s miminkem?

Pokud máte miminko, oslavy Silvestra budou v tu chvíli vypadat úplně jinak. Silvestr se bude řídit potřebami dítěte. Musíte miminko zajistit před rachotem petard nebo hlučnou hudbou. Barevné reklamy, televizní a laserové efekty by byly pro dítě zátěží a nebezpečím. U kojenců se teprve nervová soustava vytváří a u několika dětí to může vyvolat třes nebo záchvaty. U malých dětí a dětí předškolního věku buďte obezřetní a dbejte na to, aby dítě nade vší pochybnost nepřišlo do kontaktu s petardami.

TIP na článek: Děti a úrazy: jak jim předcházet?

Barevné obaly mohou být pro děti mimořádně lákavé. Pro zvědavá a lezoucí batolátka, které vše strkají do pusinek, jsou tyto věci velmi nebezpečné. Navíc si dávejte pozor na střepy a zbytky alkoholu. V případě, že jste venku, zabraňte cigaretovému kouři a jiným podobným věcem, aby se jich miminko nenadýchalo. Mladé děti, které jsou vystaveny zakouřenému prostředí, jsou stejně ohroženy, jako ti, co aktivně kouří.

Silvestr s dětmi

Pokud máte děti, rozhodně to neznamená, že byste měli strávit Silvestr zavření doma, sledovat nevtipné televizní pořady, nudit se a závidět bezdětným kamarádům, kteří mohou prožívat bohaté oslavy konce roku. I vy se můžete bavit spolu se svými dětmi. Stačí si jen zařídit a naplánovat oslavy tak, aby bylo všem veselo. Průběžně vycházejte ze zájmů a věku dětí. Pronajměte si chatu nebo dům a oslavte Silvestr s partou kamarádů. Vy i děti se můžete odreagovat v osobitém prostředí a zároveň se pobavit spolu se svými kamarády.

1. Výzdoba je základ všeho

Jistě to znáte, když se slaví narozeniny, jsou všude balónky, dorty, cukroví a tak podobně. Jakmile nastanou Vánoce, máte nazdobený stromeček, okna, stoly, skříně a skřínky. Takto je to podobné i o Silvestru. Chybět by neměly balónky, konfety, papírové čepičky, vyrobte s dětmi papírové řetězy a lampionky. Také se pokuste vytvořit zábavné občerstvení.

2. Udělejte si kostýmy

Oblečení dokáže udělat divy. Poslední den v roce by měl být veselý a tomu by měl odpovídat i váš výběr oblečení. Proto vytáhněte ze svých skříní ty nejlepší šaty, a to i pro děti. A nebojte se jít trochu za hranu – vezměte si bílé rukavičky, perly, motýlky a diadémy. V případě, že je nemáte doma, jistě je objevíte v nejbližším obchodě, v second handu nebo u Vietnamců. Naličte se a upravte společně s dětmi a vytvořte tak nezapomenutelný a zábavný Silvestr.

3. Zachovejte pěkné momenty na fotkách

Běžte do papírnictví a kupte si roli bílého nebo barevného papíru. Nalepte ho na stěnu v několika pruzích, aby tvořil příjemné pozadí. Děti na něj mohou kreslit a skládat různá slova nebo svá předsevzetí. Pak si společně vyrobte různé rekvizity, jako jsou kníry, čepice, použijte výrazné hůlky nebo boa. Každý se může zkrášlit podle svého přání a předstoupit před kameru. V tu chvíli si stáhněte do telefonu aplikaci na úpravu fotografií a připojte ji k tiskárně. Fotografie vytiskněte ihned a poté je společně nalepíte všude po bytě.

4. Dovolte dětem, aby si postavili bunkr

Pokud si myslíte, že jste na stavbu bunkrů a různých úkrytů staří, je nejvyšší čas, abyste vzbudili své vnitřní dítě. Je uspokojivé a dobrodružné něco společně postavit a pak si s dětmi hrát uvnitř stavby. A bunkr má ještě jednu výhodu – děti si ho budou natolik vážit, že nebudou muset chodit ven, a vy budete mít čas na to, abyste se odreagovali před následujícím řáděním.

5. Nezapomeňte na přípitek

Připravte speciální nealkoholický koktejl a dejte mu dlouhý a důležitě znějící název, který okouzlí dětská srdce. Napijte se z veselých skleniček a připijte si na nový rok. Můžete podávat sladký nápoj z vaty. Zní to hrozivě, ale děti si ho zamilují. Jen si udělejte velkou zásobu vaty. Do sklenic dejte vatu a zalijete ji perlivou vodou.


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.