Pitný režim u dětí

Pitný režim je běžnou součástí života. Bez dostatečného přísunu tekutin nemohou správně probíhat všechny funkce organismu a dlouhodobá dehydratace vede ke zdravotním problémům. Dospělí lidé si pitný režim ohlídají sami, ale dětem budete muset pomoci. Navíc máte jedinečnou šanci položit základy zdravého životního stylu. 

Potřeba tekutin u dětí 

Voda je pro tělo nezbytná. Účastní se trávení, metabolických procesů, reguluje tělesnou teplotu a pomáhá s transportem některých živin. Voda se z těla vylučuje ve formě moči, potu, dýcháním a také stolicí. Při průjmu, zvracení nebo nadměrném pocení je třeba zvýšit příjem tekutin. 

V prvních dnech potřebuje dítě kolem 100 ml vody za den. Do sedmého měsíce je potřeba zhruba 150 – 160 ml vody za den. Po ukončeném šestém měsíci přicházejí na řadu první příkrmy a je třeba dodávat více tekutin, aby nedocházelo k zácpě.  

Nebezpečná dehydratace 

Lidské tělo obsahuje 55 – 60 % vody. Dětské tělíčko má až 80 % vody a ztráta deseti procent je pro dítě velmi nebezpečná. V takto malém těle dojde ke ztrátě velmi rychle a nastupuje dehydratace. Čím více chybí vody, tím se příznaky prohlubují a je třeba adekvátně zasáhnout. 

Příznaky dehydratace: 

  • Bolest hlavy
  • Žízeň
  • Malé množství moči (kontrolujte počet plen) 
  • Teplota (nemusí být)
  • Suché rty
  • Malátnost 
  • Dezorientace 

Jako první pomoc dehydratace se snažte odstranit příčinu a dodat dítěti chybějící tekutiny. Dehydratace nejčastěji vzniká na základě průjmových onemocnění, zvracení, vysoké horečky, pobytu v horkém nebo slunečném prostředí. 

TIP na článek: Jak pečovat o dítě v létě

Pro případ dehydratace mějte pro dítě připraven v lékárničce rehydratační roztok, který pomáhá navrátit zdravé vnitřní prostředí. Dítěti dávejte po lžičkách tekutiny a snažte se, aby je v sobě udrželo. Pokud se vám nedaří dehydrataci zvládnout doma a příznaky se prohlubují, tak vyhledejte lékařskou pomoc. Zejména pro novorozence a kojence může být dehydratace fatální. 

Kojené a nekojené děti 

U výhradně kojených dětí není třeba podávat žádné tekutiny. Mateřské mléko pokryje veškerý pitný režim i kalorickou potřebu. Dokonce ani v teplých dnech není nutné dávat čaj nebo vodu. Mateřské mléko mění složení podle potřeb dítěte a v letních dnech může být „řidší“, aby dodalo potřebné tekutiny. 

Děti na umělém mléku nebo s dokrmem potřebují doplňovat tekutiny. Po každém krmení z lahve jim dejte napít neslazený čaj nebo vodu. Neposlouchejte rady maminek a babiček, že máte dítě navnadit na čaj sladkou chutí. Cukr dítě rozhodně nepotřebuje a v takto malém věku si rychle navykne na jeho chuť a bude ji vyžadovat. 

Jakmile začnete s příkrmy, tak po každém jídle dávejte dítěti napít vodu nebo čaje. Přechod na klasickou stravu je náročný pro střeva a trvá i několik týdnů než si trávicí trakt zvykne. Dostatek tekutin pomůže předejít zácpě. 

Kazí lahvičky kojení? 

Přestože se vám různé reklamy snaží vnutit lahvičky, které nijak neovlivní kojení, tak jde o marketing. Žádná lahvička není anatomicky přesná kopie bradavky a sání z ní je o něco snazší. Pomalý tok mléka při klasickém kojení může některé děti rozzlobit, protože se nechtějí namáhat. Z lahve jim mléko teklo rychleji a ony to teď vyžadují. Tomuto období se říká bojkot kojení a velmi těžko se překonává. 

Pokud kojíte a zavádíte příkrmy a nechcete si kojení pokazit, tak dítěti můžete dávat napít přímo z hrnečku nebo panákovky. I malé děti se zvládnou takto napít. Stačí je správně navést a během pár dní nebude třeba bryndák. 

Vhodné dětské nápoje 

Nejvhodnější pro děti jsou slabé čaje nebo kojenecká voda. Kohoutková voda obvykle obsahuje větší množství minerálních látek a není pro děti vhodná. V některých oblastech teče z kohoutku voda, která splňuje standardy kojenecké. Informujte se u vodárenské společnosti nebo si nechte udělat rozbor. 

V posledních letech se začíná upouštět i od vody v plastových lahvích, protože mohou obsahovat mikroplasty. Chcete-li se vyhnout balené kojenecké vodě, tak musíte mít zdroj kvalitní vody. Přefiltrování a převaření kohoutkové vody obvykle nestačí. Aby vám z kohoutku tekla kojenecká voda, tak potřebujete filtr s atestem na filtrování kojenecké vody a ty bývají finančně nákladné.

Veškeré tekutiny podávejte dětem neslazené. Žádné dítě nepotřebuje k životu rafinovaný cukr a není nutné nic přislazovat, protože není zvyklé na sladkou chuť. Nadměrná konzumace cukru vede ke kazivosti zubů a dětské obezitě. Své dítě před cukrem neochráníte, ale snažte se s ním nakládat rozumně. 

Ideální hrnek pro dětské ruce 

Pokud nechcete dítě rovnou učit pít z klasických hrnků, tak sáhněte po klasické lahvičce nebo po učícím hrnečku. Učící hrnečky mají zabudované pítko ve víčku, díky dvěma ouškům se dítěti dobře drží a nic se nevylije na podlahu. 

Učící hrnečky jsou k dostání v různých objemech a materiálech. Čím je dítko menší, tím menší objem mu vybírejte. Malým ručkám se obtížně zvedá těžký hrnek a vy dítě chcete k pití motivovat a ne mu ho znepříjemnit. 

Pitný režim v kolektivu

Některé děti jsou z domu zvyklé na zdravou stravu a pití neslazeného pití nebo čisté vody. Jakmile přijdou do kolektivu dalších dětí, tak se mohou stát terčem posměchu vrstevníků, kteří popíjí sladké limonády. Dítě s čistou vodou v lahvi je považováno za „chudé“, protože rodiče nemají na nákup sladkého pití. 

Jestli se vaše dítě dostane do této situace, tak se mu snažte vysvětlit důležitost zdravého životního stylu. Kupte mu hezkou a kvalitní lahev s oblíbeným motivem a promluvte si i s rodiči posměváčků. V dětském kolektivu je těžké se odlišovat a počítejte s tím, že některé dobré návyky mohou vzít za své. 

Co si z článku odnést

Dostatek tekutin je pro děti extrémně důležitý, protože malé děti jsou náchylnější k dehydrataci. Snažte se odmalička děti zvykat na pravidelný pitný režim a neslazené nápoje. Kolové limonády by neměly být standardem a pro děti nejsou vhodné vzhledem k obsahu kofeinu a cukru. Jděte svým dětem dobrým příkladem a položte základ zdravým návykům, které si ponesou na celý život. 


Přečtěte si také

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.