Jak pečovat o dítě v létě

Léto je jako stvořené pro venkovní aktivity. Vzdávat se jich nemusíte ani s malým dítětem nebo novorozencem. Když dodržíte základní pravidla bezpečnosti a vyhnete se pobytu na slunci během poledních hodin, tak si užijete krásného počasí i se svým drobečkem.

Výběr oblečení na léto 

Pokud čekáte letní miminko, tak toho do výbavy mnoho nepotřebujete. Přesto si však pořiďte alespoň pár kousků s dlouhými rukávy. 

Základní výbava pro letní dítě:

  • 4 body s krátkým rukávem
  • 2 body s dlouhým rukávem
  • Overal s krátkými rukávy
  • Overal s dlouhými rukávy
  • Bavlněná čepička proti slunci
  • Ponožky
  • Bavlněné rukavičky proti poškrábání 
  • Lehká mikina
  • 2 legíny 

Oblečení nakupujte ve velikostech 50 – 62. Od nejmenší velikosti vezměte jen pár kousků, protože malá miminka rostou skokově a z oblečení rychle vyrostou. Ideálně si připravte od každé velikosti několik kusů a rozhodujte se také podle velikosti miminka na ultrazvuku. Ten sice není přesný, ale do porodu neexistuje lepší ukazatel.

Nejen na léto se vyplatí investice do kvalitních materiálů odvádějících pot. Za kvalitu si připlatíte, ale rozhodně je lepší vlastnit pár dobrých kusů než plnou skříň oblečení, ve kterém se dítě bude zapařovat. 

Nejlepší materiály na léto jsou: 

  • Merino 
  • 100 % bavlna
  • Len
  • Bambus 

Všechny zmíněné materiály jsou přírodní, dobře sají pot a jsou obecně velmi dobře snášeny. Pokud má vaše dítě atopický ekzém, tak vsaďte na bavlnu v bio kvalitě, kterou tolerují i lidé s kožními problémy. 

Jak obléct letní miminko 

Každé dítě je jiné a má jinou termoregulaci. Vždy si ověřujte teplotu svého dítka na zátylku, končetiny bývají chladnější. Zejména v létě mají maminky tendence novorozence a malá miminka oblékat příliš. Dítě ohrožujete v létě přehřátí rozhodně více než prochlazení a dehydrataci a úpal rozhodně nechcete u tak malého dítěte řešit. 

TIP na článek: Jak obléct letní miminko

Letní kočárkování

Na procházky s kočárkem se těší každá maminka. Ani v létě se jich nemusíte vzdávat, jen se vyhněte pobytu venku mezi 11 a 15 hodinou. Pokud si potřebujete něco zařídit, tak se zdržujte ve stínu a dítě chraňte sluneční clonou s UV filtrem. 

V létě vám ke standardní výbavě kočárku bude stačit právě zmiňovaná clona, kterou zakoupíte ve specializovaných prodejnách nebo na internetu. Nezapomínejte ani na pláštěnku, letní deštík vás může zaskočit i během slunečného dne. 

Tip na článek: Pitný režim u dětí

Nikdy nezakrývejte celou korbičku kočárku plenkou nebo dekou. Tento nešvar je bohužel stále vidět v letních dnech na ulicích. Rodiče se snaží chránit dítě před sluncem, ale v uzavřené korbičce na slunci teplota dosahuje i 50 stupňů, což je pro malé dítě nebezpečné. 

Ochrana před sluncem

Zhruba do šestého měsíce obsahuje dětská pokožka méně pigmentu a neposkytuje dostatečnou ochranu vůči slunci. Novorozence a miminka je lepší udržovat ve stínu a chránit jim všechny části těla před sluncem. Dnes už běžně koupíte oblečení s UV filtry, které poskytují ještě lepší ochranu. 

Batolata už můžete mazat krémy proti slunci. Zde máte na výběr ze dvou variant: 

  • Krémy na bázi chemických filtrů

Téměř všechny konvenční opalovací krémy jsou na bázi chemických filtrů. Seženete je i v dětské verzi, ale buďte s nimi opatrní. Některé děti na ně špatně reagují, protože obsahují alergeny. 

  • Krémy s minerálním filtrem 

Minerální krémy jsou o něco dražší a některé z nich zanechávají bílý povlak. Nezatěžují tělo zbytečnou chemií a lze je snadno vrstvit. Jsou velmi oblíbené mezi rodinami, které preferují non toxic přístup. 

Vyhněte se opruzeninám

V létě jsou děti extrémně náchylné ke vzniku opruzenin, které vznikají na jakémkoliv místě, kde je vlhko a tření. Takže se můžete setkat s opruzeninami pod krkem, pažemi nebo v kožních záhybech. Pravidelně děti kontrolujte, abyste s případnou léčbou začali brzy. 

Jedinou účinnou prevencí proti vzniku opruzenin je větrání kůže. Kdykoli je to možné, tak rozepněte dítěti plenku a nechte je na podložce. Když už opruzenina vznikne, tak sáhněte po šetrném dětském krému a naneste jej v tenké vrstvě. 

Dbejte také na důslednou hygienu. Miminka není třeba koupat každý den, protože mají tenkou kůži a koupelí se odplavuje ochranný film, ale minimálně jednou denně otřete kožní záhyby vlhkým hadříkem a pečlivě usušte. 

Klimatizace pod kontrolou

Dejte si také pozor na klimatizované prostory. Velké teplotní skoky nedělají dobře ani dospělým a snadno chytnou v parném létě angínu. U miminek s nevyvinutou termoregulací to platí dvojnásobně. Ani v autě není dobré nastavovat nízkou teplotu, rozdíl 5 stupňů je maximum. 

Co si z článku odnést?

Léto je jako stvořené pro procházky s kočárkem. Dejte si pozor na přehřátí a zbytečně dítě nenavlékejte, raději si ověřte teplotu na zátylku. Řešit opruzeniny a dehydrataci u malých dětí je náročné pro celou rodinu. Používejte v mateřství selský rozum a užívejte si krásného počasí s celou rodinou


Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.