3 způsoby, jak spořit dětem

Dnešní finanční situace přeje připraveným. Inflace dosahující astronomických výšek a neuvěřitelné ceny pohonných hmot jsou strašáky nejen pro nás, ale i pro naše děti. Jaké máte možnosti, když se rozhodnete jim něco naspořit?

1.    Spořicí účet

Spořicí účet je bankovní účet, který oproti tomu běžnému nabízí výhodnější úrokovou sazbu. Můžete si na něj odkládat libovolně vysoké částky, jak často chcete nebo potřebujete. Na trhu existují dva typy spořicích účtů. První z nich je účet s výpovědní lhůtou – kterou když nedodržíte, čekají vás nemalé sankční poplatky. Druhým typem jsou spořicí účty bez výpovědní lhůty, kdy s penězi manipulujete bez jakýchkoliv sankcí. Spořicí účet nepatří mezi ty nejvýnosnější, ale funguje jako příjemná varianta pro odkládání peněz stranou.

TIP: Jak naučit děti finanční gramotnosti

2.    Stavební spoření

Stavební spoření je specifické ukládání peněz, při jehož založení je předem stanovena cílová částka a minimální výše měsíčního vkladu. Výhoda stavebního spoření spočívá ve státním příspěvku a vcelku vysoké úrokové sazbě. Nenechte se zmást názvem „stavební spoření“, v dnešní době již nemusíte prokazovat, že uložené peníze poputují na rekonstrukci nebo koupi nemovitosti. „Stavebko“ můžete bez sankcí vypovědět po uplynutí tzv. vázací lhůty (ta ze zákona činí 6 let), spořitelna vám následně vyplatí všechny úspory plus státní podporu a úroky. Při předčasném ukončení ztrácíte nárok na státní příspěvek a zaplatíte poplatek za nedodržení stanovených podmínek.

TIP: Jak naučit děti kritickému myšlení

3.    Podílový fond

Podílový fond je investiční nástroj, který je spravován investiční společností. Fond je takové portfolio obsahující více druhů investic, jako například akcie a dluhopisy, a v závislosti na jejich kolísavosti výnos roste nebo klesá. Při nákupu podílových listů získáte podíl na majetku fondu. Podílové fondy rozdělujeme dle rizikovosti do tří základních pilířů. Nejméně rizikový je tzv. konzervativní fond, po něm následuje vyvážený a nejvíce rizikovým je fond dynamický, který má zároveň nejvyšší výnosový potenciál.

Tip na závěr

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob spoření pro své děti, myslete i na to, že je důležité naučit je hospodařit s penězi. Cesta, jak je to naučit, vede přes předání části zodpovědnosti. Pokud se rozhodnete například pro pravidelné kapesné, založte jim dětský účet, získáte k němu platební kartu a přístup do internetového bankovnictví, díky kterému můžete pravidelně kontrolovat, jak se vašim potomkům daří nakládat s jejich úsporami.

TIP: Období vzdoru – jak se s ním vypořádat

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.