Jak správně vložit miminko do kočárku

Výběr správné polohy pro spánek miminka je nezbytným předpokladem pro jeho bezpečí a předcházení rizika SIDS (syndrom náhlého úmrtí novorozence). Rodiče si kolikrát ani neuvědomují, jaké chyby dělají a proč by bylo dobré se jim vyhnout. Především by také rodiče měli respektovat psychomotorický vývoj dítěte – čili neposazovat dítě do kočárku, dokud stabilně nesedí samo. 

Pokud je v korbě malé miminko, může mít malý prostor, kde je dítě stísněné, negativní dopad. V případě, že má pokrčené nohy nebo skloněnou hlavu ke stěně, je to často nepohodlné a může ho to táhnout na jednu stranu, což způsobuje asymetrii hlavy a trupu. Negativní vliv může mít i předčasné sezení ve sportovních kočárcích. Pokud si dítě neosvojí sezení, bude se v kočárku hroutit na jednu stranu, což je pro správný vývoj páteře a svalů trupu opravdu špatné. Když dítě leží na břiše a terén, po kterém kočárek jezdí, je hrbolatý, může dojít k přetížení krční páteře, protože dítě nedokáže udržet hlavu dostatečně vzpřímeně. To neznamená, že by dítě nemělo jezdit v kočárku na břiše, naopak, je zásadní změnit terén a dobu jízdy.

Obsah článku

V jaké poloze by měl novorozenec správně spát?

Spaní na zádech

Nejdoporučovanější, nejbezpečnější a nejvýhodnější poloha pro spánek kojence je poloha na zádech. To znamená položit dítě na pevný, rovný povrch bez podložek, potahů, hraček a všech zbytečností, které dítě vystavují nebezpečí udušení.

Spánek na boku s oporou

Odpočívání na boku není přímo nejlepší poloha, ale může být dobrá pro děti s refluxem nebo problémy s dýcháním. V každém případě je důležité, abyste zajistili, že kojenec během spánku neskončí na bříšku, protože se nemůže přetočit, a to ani otočit hlavu. Novorozenec nemá dostatečně vyvinuté tělo, aby se z této nebezpečné situace dokázal sám dostat. Proto na dítě neustále dohlížejte, zejména v této poloze.

Spaní na bříšku

Spaní novorozenců na bříšku není doporučováno z výše uvedených důvodů. Nejbezpečnější poloha pro kojence je na zádech! V každém případě se může stát, že spánek na bříšku kojenci vyhovuje, a tak dítě tuto polohu může vyžadovat. Koneckonců, miminka dávají přednost spánku na hrudníku maminky a tam odpočívají na bříšku. I pro spánek na bříšku může existovat lékařský důvod, ale v tomto případě je zásadní řídit se radami pediatra.

Pár cenných tipů na kočárek od narození dítěte

Je zapotřebí byste měli rovný kočárek

Děti musí ležet ve vodorovné poloze, takže se ujistěte, že pro své dítě koupíte kočárek, který je vybaven opěrkou nebo obsahuje opěrku jako příslušenství. Jak se vaše dítě vyvíjí, sklápěcí sedačka mu poskytne větší pohodlí při spánku, odpočinku a vzpřímené poloze.

TIP na článek: Jak vybrat hluboký kočárek

Vyberte si kočárek, který lze skládat jednoduše

V případě, že je to možné, vyberte kočárek, který se snadno skládá a po složení stojí vzpřímeně. Díky tomu bude méně náročný na přenášení, přepravu a skladování. Například si vyberte takový kočárek, který se skládá jednou rukou – kočárek budete moci složit, zatímco budete mít dítě u sebe.

  • Používejte v létě clonu proti slunci
  • Nebojte se používat ochrannou síťku
  • Taktéž si pořiďte pláštěnku

TIP na článek: Příslušenství ke kočárku, které musíte mít

Jak uložit dítě do kočárku?

Pořiďte dítěti do kočárku péřovou zavinovačku. Tu vždy natřepejte, spodní cípy zahrňte pod boky, tím vytvoříte krásné mantinely, které v kočárku pomáhají tlumit otřesy a zároveň napomáhají v tom, aby miminko nezaklánělo hlavu. Miminko lze přikrýt dekou nebo bavlněnou plenkou.

Uložení dítěte krok za krokem

Uložení dítěte do kočárku může být pro některé maminky velmi stresující až obtížné. A to zejména v době, kdy potřebují někam jít a musí kočárek zvládnout v rekordním čase. Pokud si osvojíte správný postup, zajistíte si, že bude dítě v bezpečí a bude se cítit pohodlně stejně jako vy.

  1. Připravte si vše potřebné: je potřeba mít po ruce nachystané polštářky, deky, bezpečnostní pásy, a to proto, abyste jej mohli bezpečně uložit
  2. Dejte dítě do kočárku: nejprve položte dítě na bok a zkontrolujte jej, že je v pohodlí
  3. Použijte ochranné pásy: bezpečnostní pásy je třeba utáhnout tak, aby byly pevně připoutané k tělu dítěte a bránily mu v pohybu
  4. Nezapomeňte na deku: v případě, že by bylo chladné počasí, je nutné dítě přikrýt měkkou dekou
  5. Pokud máte doplňky, použijte je: není na škodu mít s sebou další věci jako jsou tašky, svačinky, oblečení, hračky, knihy

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.