Příznaky těhotenství – jak poznat že jsem těhotná

Těhotenství se říká jiný stav a toto označení je naprosto přesné. Naše tělo se najednou začíná chovat jinak a my si říkáme, co je špatně. Není špatně vůbec nic, to jen procházíme úžasnou proměnou, na jejímž konci nás čeká vytoužené miminko. Těhotenství se projevuje nejrůznějšími příznaky, které vás můžou překvapit. Pojďme se podívat na ty nejčastější. 

Kdy se objeví první příznaky?

První příznaky těhotenství se objevují zhruba 14. den po oplodnění. To vychází těsně před očekávanou menstruací. Většina příznaků je snadno zaměnitelná za premenstruační syndrom a nevěnujeme jim příliš pozornosti. Některé ženy však znají své tělo natolik dobře, že odhalí těhotenství dříve než těhotenský test.

Domácí test je založen na principu detekce hormonu hCG, který je produkován placentou. V době výskytu prvních příznaků, před očekávanou menstruací, je jeho hladina velmi nízká a pravděpodobně test vyjde negativní. K pozitivnímu výsledku je třeba vyšší koncentrace hormonu nebo odběr žilní krve, který je přesnější. 

Rané známky těhotenství

Jak bylo zmíněno výše, tak se rané známky těhotenství objevují před vynecháním menstruace a jsou hybně považovány za premenstruační syndrom. Některé z nich však mohou budoucí maminku upozornit, že se chystá něco jiného. 

Citlivá prsa

Za citlivostí prsou hledejte opět hormon hCG a také progesteron, který se začíná tvořit ihned po zahnízdění embrya. V důsledku jejich vyplavení se zvedá objem krve, která způsobuje zvětšení prsou. Ta jsou těžší než obvykle a mohou být citlivá na dotek. Mnoho žen si všimne podivného pnutí, které odlišné od běžného PMS.

Únava

Únava je dalším naprosto běžným příznakem, který snadno přisoudíme těžkému dni nebo viróze. V těle probíhá spousta náročných změn a zvýšená dávka progesteronu může působit únavu. Dobrou zprávou je, že vyčerpání většinou odezní s nástupem druhého trimestru

Špinění

V důsledku zahnizďování (nidace) vajíčka se může objevit velmi slabé krvácení, kterému se říká implantační. To nastává obvykle mezi 11. a 12. dnem po oplodnění a nemusí se vyskytovat u všech žen. Pokud jde o malé množství, tak si nemusíte dělat hlavu. Je to naprosto přirozená součást těhotenství. 

Nevolnost

Nevolnost je asi nejběžnější příznak, který si spojujeme s těhotenstvím. Nemusí se však vyskytnout u všech žen. Rozhodně nemusí jít jen o ranní nevolnosti a také nejsou vždy spojeny jen s prvním trimestrem

Zatímco mají některé ženy štěstí a nevolnosti či zvracení se jim zcela vyhne, tak jiné ženy trpí celé dny a nevolnosti je provází prakticky po celou dobu těhotenství. Ve většině případů jsou neškodné, ale způsobují-li dehydrataci, výrazné hubnutí či kvůli nim nemůžete vykonávat běžné denní činnosti, tak navštivte svého lékaře. 

Těhotenské nevolnosti obvykle zhoršuje prázdný žaludek. Vybavte se proto zdravými svačinkami, nebo v horším případě čímkoliv, co vám nedělá špatně. Jezte v pravidelných intervalech a snažte se vyhnout hladovění. 

Změna chutí a vůní

Zvýšená hladina estrogenu je s největší pravděpodobností za změnami chutí a vůní. Přestože nemusíte nutně trpět nevolnostmi, tak si možná velmi brzy všimnete, že vám nevoní váš oblíbený parfém nebo se vám zvedá žaludek při vaření masa. Nezoufejte s postupujícím těhotenstvím se vše upraví opět do normálu. 

Tip na článek: Co jíst a nejíst v těhotenství

Častější močení 

Většina žen si myslí, že častější močení přichází až v pokročilé fázi těhotenství, kdy děloha tlačí na močový měchýř. Za častým močením opět stojí hormon hCG, takže se z vás stane častější návštěvnice toalety hned od počátku těhotenství. 

Vynechaná menstruace

V době vynechání menstruace jste už čtvrtý týden těhotná (počítáno podle ideálního cyklu). Výpočet stáří těhotenství totiž souvisí s cyklem a v prvním týdnu žena technicky těhotná vůbec není. Po skončení předchozí menstruace odejde vajíčko a při ovulaci dojde k oplodnění, to je zhruba třetí týden. 

Vynechaná menstruace není nijak přesný ukazatel, zejména u žen s nepravidelným cyklem. V této době také obvykle vyjde negativní těhotenský test. Na jeho pozitivitu si budete muset ještě zhruba týden počkat. 

TIP: Vypočítejte si plodné a neplodné dny či datum porodu

Těhotenská kalkulačka a výpočet: Plodné a neplodné dny? Datum porodu od MedicSpark.cz – zobrazit vysvětlivky a podrobnosti

Pokročilé známky těhotenství 

S pokračujícím těhotenstvím se objevuje stále více příznaků. Vy sama nejspíš víte, že čekáte dítě, ale teprve v pokročilejší fázi si toho všimne i vaše okolí. Jediným stoprocentně přesným příznakem těhotenství je však zobrazení plodu na ultrazvuku. 

Pálení žáhy

Pálení žáhy se může objevit prakticky kdykoliv. Je možné, že se s ním budete potýkat již od druhého trimestru, ale obvykle se objevuje až později. Tento neduh je způsoben zvětšující se dělohou, která může utlačovat žaludek, jehož obsah se vrací zpět. 

Pomoci si můžete neutralizací vodou nebo léky povolenými v těhotenství a spaní ve zvýšené poloze. Zlepšení také pocítíte po zmenšení porcí, které budete jíst častěji. Vyhněte se také ohýbání brzy po jídle a nechoďte spát s plným žaludkem. 

Změna hmotnosti

Nabírání na váze je v těhotenství naprosto běžný jev. Váhový přírůstek by však měl zůstat v rozumných mezích. Žena s normální váhou by měla přibrat 12-16 kilogramů, obézní ženy kolem 9 kilo a velmi štíhlé ženy klidně o něco více než 16 kilo. 

Výsledná váha je dána součtem váhy plodu, dělohy, placenty, plodové vody, zadržovanou vodou a zvýšeným množstvím krve. Těhotenství rozhodně není období jedení za dva. Raději jezte pro dva a dopřejte si kvalitní potraviny a rozumné množství kalorií pro vás i dítě. 

Těhotenské bříško

Vyklenutí těhotenského bříška přichází u každé ženy v jiné době. Zatímco některé ženy nemají prakticky do porodu nikterak velké těhotenské břicho, tak jiné už v polovině těhotenství nezavážou tkaničky u bot. Velikost bříška také souvisí s počtem těhotenství. Vícerodičkám se vyklene bříško o něco dříve. 

Vytékání mleziva

Přestože do porodu zbývá spousta času, tak se vaše prsa připravují na kojení. Mlezivo neboli prvotní mléko je velmi výživné a je produkováno již od 14. týdne těhotenství, aby bylo připraveno ihned po porodu. Možná vás překvapí jeho množství, některé ženy jej mají pomálu, ale při teplé sprše z vás může doslova stříkat. 

Náladovost

Koktejl těhotenských hormonů zamává prakticky s každou ženou. Připočítejte ještě stres z nové role a dostanete ženu, která bude chvíli dojatá u romantického filmu, aby se v zápětí naštvala kvůli naprosté hlouposti. Nebojte se, jakmile se hladina hormonů po porodu srovná, tak se srovná i vaše psychika. 

Touha po hnízdění 

S blížícím se porodem se u většiny žen objevuje nutkání pro zařizování pokojíčku, uklízení, praní oblečků pro dítě nebo nakupování výbavičky. Tomuto jevu se říká hnízdění, kdy se podvědomě snažíme zabezpečit dítě. Některé kroky však mohou být nelogické a naprosto zbytečné. Je tedy na partnerovi nebo někom blízkém, aby vaše nadšení krotil. 

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.