Nejlepší kojící podprsenka

Těhotenské a kojící podprsenky jsou výjimečné druhy podprsenek. Tuto podprsenku potřebuje každá těhotná žena, která plánuje kojit své dítě. Nošení mateřské podprsenky musí být co nejkomfortnější. Kojící podprsenka by neměla být pouze pohodlná, ale zároveň prodyšná. Kromě toho by měla poskytovat jednoduchý přístup k prsům a samozřejmě musí poskytnout přetékajícím a nalitým prsům správnou oporu. Jak ale vybrat tu správnou a co vše by měla mít? Je dobré si koupit podprsenku s kosticemi? Na tyto i další otázky odpovíme…

Díky měkké elastické krajce, která příjemně obepne tělo, nebudete ani vědět, že máte podprsenku na sobě.

Velké pohodlí a přizpůsobivost může nabídnou kojící podprsenka MEDELA, která je bez kostic.

Bezešvá podprsenka z měkkého mikrovlákna s klipem pro kojení se dokáže výborně přizpůsobit růstu prsou.

Těhotenské a kojící podprsenky mají mnoho tvarů. Budete si moci koupit základní jednoduchou, ale životaschopnou, a do společnosti se vydáte v krajkovém prádle. Několik mateřských podprsenek může být vyztužených, ale větší část je bez kostic. Na druhou stranu, se zvýšil počet podprsenkových vložek, které nedovolí náhlý únik vody z prsou. Tyto podprsenky jsou pohodlné a spolehlivé za každých okolností. Ještě komfortnější, než samotný vzhled je však výběr správného odhadu a materiálu. Prsa po porodu jsou výjimečně choulostivá a často bolestivá a látka, ze které je podprsenka vyrobena, musí být přiměřeně prodyšná, pružná a pohodlná.

Obsah článku

Jakou vybrat velikost 

Aby byla kojící podprsenka pohodlná a spolehlivě plnila svou funkci, je nutné zvolit správný rozměr. V průběhu těhotenství se prsa zvětší o 1 až 3 velikosti. Obecně se říká, že kojící podprsenky bude zapotřebí zhruba měsíc před porodem. Několik žen si ji pořídí až týden před porodem (před termínem porodu). Při výběru kojící podprsenky se řiďte stejnou strategií jako při výběru běžné podprsenky. Nejdůležitější je, abyste si pod prsy změřila správný obvod. Metr musí být při měření vodorovný a měl by být dostatečně těsný. Co se týče obvodu, doporučuje se koupit podprsenku, která se zapíná pouze na poslední háček. Mnoho týdnů po porodu se obvod hrudníku zmenší a samotná látka se stane poddajnější. Větší rozměr vám umožní podprsenku trochu více vytvarovat.

V tomto bodě změřte obvod přes prsa v jejich největším bodě. Je rozumné pořídit košíčky větší, protože budete pravděpodobně dávat dovnitř prsní vložky. Prsní vložky mohou antagonisticky ovlivnit vzhled košíčků. Dobré je, když zajdete přímo do obchodu a produkty si vyzkoušíte a podle nich pak můžete nakoupit online co potřebujete.  

Pohodlná ramínka uleví…

Těhotenské podprsenky se navíc liší šířkou ramínek. Přestože řada žen může objevit podprsenky s menšími ramínky, která jsou svůdnější, doporučujeme se přiklonit se k podprsenkám s rozsáhlejšími ramínky. Štíhlá ramínka se mohou zařezávat a neposkytovat správnou oporu pro prsa. Na druhou stranu široká ramínka mnohem lépe rozprostřou váhu prsou a jejich nošení je pohodlnější.

TIP: Nejlepší nosící bunda a jak ji vybrat?

Nepodceňujme ani materiál 

Těhotenské podprsenky musí být jemné a příjemné na dotek. Tyto podprsenky jsou zpravidla vyrobeny ze 100 % bavlny. Další možností je koupit si podprsenky z výrazných materiálů. Nejběžnější může být kombinace bavlny nebo biobavlny s elastanem nebo nylonem. 

Dejte na prsní vložky 

Prsní vložky jsou po porodu zásadní a každá nová maminka je bude potřebovat. Důvodem prsních vložek je zachycení mateřského mléka, které vytéká z nalitých prsou, jež výjimečně často vytéká náhle. Díky prsním vložkám se nemusíte stresovat nevábnými vlhkými koláči na šatech a budete se cítit pohodlně ve dne i v noci. V současné době lze zakoupit 2 druhy prsních vložek. Obě varianty jsou vyrobeny z příjemných a prodyšných materiálů a jsou pohodlné i užitečné k použití.

 • Jednorázové prsní vložky jsou rozšířené a prodávají se v baleních po různých kusech. Jejich použití je jednoduché a v podstatě se dá říci, že postříkaný polštářek vyhodíte. Jednorázové prsní vložky přilepíte do podprsenky, díky lepítku vložka skvěle drží a necestuje v košíčku. Překážkou je negativní ekonomický a biologický aspekt. 
 • Omyvatelné / pratelné – lze je použít vícekrát, menší množství vložek vám vydrží po celou dobu kojení. K vytvoření pratelných prsních vložek se běžně využívá bavlna, bambus, fleece. Velur, Pul nebo Froté. Pratelné vložky jsou potřeba vyprat ještě před prvním používáním. Po vyprání se jejich savost zvýší. Vložky lze prát v pračce při teplotě 40 nebo 60 °C, každý výrobce umožňuje praní při jiné teplotě. Několik vložek lze sušit v bubnové sušičce, jiné je nutné sušit pouze na vzduchu.

Vhodná značka Podprsenky

Těhotenské a kojící podprsenky můžete zakoupit od známých výrobců dámského oblečení. Mezi známé značky patří Esmera, Anita, Medela, Astratex, Ava, Lupoline, Alles a Carriwell nebo Feedo. Měli byste si tyto kusy oblečení vyzkoušet a případně je vyměnit nebo vrátit. Nebudete mít neustále čas vracet předváděné oblečení, které vám nesedí, a vyměňovat ho za jiné. V mnoha kamenných obchodech budete mít možnost využít asistentku, která podprsenku vyzkouší s vámi přímo v kabince. Díky této výhodě se nade vší pochybnost rozhodnete správně.

TIP: Podívejte se na kojící podprsenky na Feedo.cz

Je rozumné koupit si vyztuženou podprsenku s kosticí? 

Většina těhotenských podprsenek nemá kostice, ale samozřejmě objevíte několik zvláštních případů. Těhotenské a kojící podprsenky s kosticemi jsou vhodnější v době před porodem. Tyto podprsenky si hlídají váš ideální dekolt. Ať je to jakkoli, podprsenky s kosticí mají stejné funkce jako všechny ostatní kojící podprsenky. Opět jsou samozřejmostí odklápěcí košíčky, a navíc si koupíte podprsenku s indikátorem na kojení. Každopádně po porodu mohou být prsa mimořádně bolavá a citlivá a nošení podprsenky nemusí být pohodlné. Po porodu se doporučuje nosit tento druh až po 3 měsících. V každém případě je každá dáma jiná a existuje několik matek, které se budou při nošení této varianty cítit pohodlně.

Co musí podprsenka umožňovat? 

V první řadě musí být podprsenka užitková a praktická. Měla by se dát jednoduše rozepnout jednou rukou. Pohodlnější jsou podprsenky se širokými ramínky, u kterých budete mít nade vší pochybnost jistotu, že se nebudou příšerně zařezávat. Tkanina, z níž bude podprsenka vyrobena, musí být opravdu univerzální, aby se prádlo dalo bez námahy přizpůsobit měnící se velikosti prsou.

Top produkty

CARRIWELL Podprsenka křížená – i ke spaní

Díky měkké elastické krajce, která příjemně obepne tělo, nebudete ani vědět, že máte podprsenku na sobě.

Elastická jemná vazba kopíruje běžné ohyby vašeho těla a hybridní střih umožňuje pohodlné kojení jednoduchým odklopením. Podprsenka má široká pohodlná ramínka komfortní hybridní střih. Pružná vazba je jemná a pohodlná. Pružná podprsenka je bez podšívky, spon a zapínání s jemným a něžným polstrováním prsou je mimořádně pohodlná a ideální pro běžné nošení, odpočinek i kojení. Tato podprsenka je navrhována a využívána v mnoha evropských porodnicích. 

Nejdůležitější vlastnosti: 

 • Široká ramínka pro podporu
 • Žádné háčky, klipy ani jiné zapínání
 • Hluboce prodyšná s vysokým podílem bavlny

MEDELA Podprsenka těhotenská

Velké pohodlí a přizpůsobivost může nabídnou kojící podprsenka MEDELA, která je bez kostic.

Díky vysoce kvalitní pružné tkanině se kojící podprsenka skvěle přizpůsobí měnícímu se tvaru vašich prsou. Je konzistentní a neobsahuje žádné drátky ani štítky, takže poskytuje dostatečné zázemí a je velmi pohodlná. Zapínání „open close“ umožňuje připevnit a povolit košíčky jednou rukou, což výrazně usnadňuje manipulaci s kojením. Tento druh podprsenky můžete začít nosit uprostřed těhotenství, když jsou vaše standardní podprsenky příliš malé. Jakmile začne kojení, podprsenky se zcela odnímatelnými košíčky vám umožní kojit efektivně a opatrně.

CARRIWELL Podprsenka Original mateřská kojící

Podprsenka bezešvá s klipem na kojení je utkána z elastického, hladkého, jemného a prodyšného mikrovlákna. Skvěle se přizpůsobí vaší měnící se postavě. Díky neobvyklému vnitřnímu plánu je kontakt matky a dítěte s kůží během kojení maximální.

Bezešvá podprsenka z měkkého mikrovlákna s klipem pro kojení se dokáže výborně přizpůsobit růstu prsou.

Důležité vlastnosti:

 • Žádné obtěžující záhyby ani kostice 
 • Vhodné pro běžné nošení i spaní 
 • Měkké kojící podprsenky jsou doporučovány i odborníky 
 • Perfektní pro nošení pod tričky, což je docíleno konzistentním, hladkým a neznatelným designem 
 • Široké podpůrné oblasti nahrazující kostice poskytují neuvěřitelnou výztuž a základní zvednutí prsou 
 • Podprsenka se snadno odepíná pomocí klipu jednou rukou. Má pohyblivé zajištění ze tří sloupců záševků a oček. Její součástí je také pružné rozšíření

Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.