3. trimestr – týden po týdnu

Druhý trimestr máte za sebou. Těhotenství se pomalu blíží ke konci a před vámi je poslední trimestr. Snažte se jej užít v klidu a stále dbejte na zásady zdravého životního stylu. Hodně odpočívejte a nepřetěžujte se. Vaše tělo prochází dramatickými změnami a potřebuje hodně energie na velké finále. 

Přibírání na váze v těhotenství

Přibírání v těhotenství je naprosto normální jev, který provází každou ženu. Váhový přírůstek by však měl být v rámci rozumných mezí. Ženy s normální vahou by měly přibrat mezi 12 – 16 kilogramy. Ženy s nadváhou kolem 9 kilo a hubené ženy mohou nabrat o něco více. 

Výsledná váha je dána součtem následujících proměnných:

  • Váha plodu (2,5-3,7 kg)
  • Váha dělohy (1kg)
  • Placenta (0,5kg)
  • Plodová voda (1,3 kg)
  • Krev (1,3 kg)
  • Zvětšená prsa, zadržovaná voda (4kg)

Jednotlivé položky jsou jen velmi orientační. Někteří novorozenci mohou vážit i přes 4 kilogramy a množství zadržené vody je velmi individuální, takže si nedělejte zbytečnou hlavu, pokud se stravujete zdravě a přibíráte. Může jít o zadrženou vodu. 

Výživa ve třetím trimestru

S přírůstkem na váze se pojí samozřejmě i výživa. Rozhodně neplatí, že musíte jíst za dva. Nenarozené dítě rozhodně nepotřebuje tolik živin jako vy. Bohatě postačí navýšení o 450 kalorií. Některé ženy nepotřebují kalorický nadbytek vůbec, jiné pociťují větší hlad

Stále dbejte na vyváženou stravu, protože už ve fázi nitroděložního vývoje a prvních tří let dáváte dítěti základy do života. V tomto období se „zapínají“ různé receptory a správnou výživou můžete dát impuls k aktivaci těch správných vypínačů. Nejezte proto za dva, ale pro dva. 

Pálení žáhy ve třetím trimestru

V třetím trimestru vás může nepříjemně zaskočit silné pálení žáhy, které vám znepříjemní celý den i noc. Zvětšující se děloha zabírá místo ostatním orgánům a utlačením žaludku může dojít až k navrácení žaludečního obsahu zpět do jícnu – reflux

Jak zmírnit pálení žáhy:

  • Zvýšená poloha horní poloviny těla při spánku
  • Neohýbat se po jídle
  • Jedení menších porcí jídla častěji během dne
  • Neutralizujte kyselý obsah žaludku vodou, mléko pomůže v první fázi, ale v žaludku podporuje vylučování kyseliny a stav ještě zhorší
  • Léky používejte po poradě s lékařem

Doporučená pohybová aktivita

Vaše zvětšující se těhotenské bříško vám už může značně překážet při běžném pohybu a poslední na co myslíte, je sport. Přesto se však snažte zůstat aktivní. Nemusíte trhat rekordy, ale krátké procházky při nižší intenzitě vás příjemně protáhnou a unaví

I v tomto trimestru můžete zkusit jógu. Pokud nemáte zkušenosti, tak se svěřte do rukou zkušené lektorky. To samé platí i s rehabilitacemi nebo plaváním. Všechny zmíněné aktivity jsou jemné a zdraví prospěšné. Porod je velký fyzický výkon a je třeba, aby žena byla v kondici.

Spánek na konci těhotenství

Spánek v těhotenství je jedna velká ironie. Ženy často trpí velkou únavou, ale zároveň nespavostí. Celé noci se převalují a ráno jsou unavené. Když konečně zaberou, tak se jim chce na záchod nebo je miminko začne kopat a tak stále dokola

Odpočívejte během třetího trimestru i během dne. Nespěte však dlouho, ať můžete večer usnout. K přirozené únavě vám dopomůže nějaká fyzická aktivita. Osvojte si zásady spánkové hygieny, které můžete v budoucnu aplikovat i na miminko. 

Zásady spánkové hygieny:

  • Před spaním vynechejte modré světlo
  • Vyvětrejte místnost na 20 stupňů
  • Vytvořte si spánkový rituál
  • Nestresujte se 
  • Necvičte před spaním
  • Nejezte na noc těžká jídla
  • Vyhněte se kofeinovým nápojům v odpoledních hodinách 
  • Dodržujte čas usínání i buzení

Předporodní kurzy 

Třetí trimestr je ideální čas na návštěvu předporodního kurzu. Vše budete mít čerstvě v paměti a uklidníte se v závěru těhotenství. V současné době je na výběr spousta kurzů. Některé jsou pořádané porodnicemi, jiné soukromými lektory. Vyberte si podle své nátury. Kurzy nemocnic jsou většinou věcné, ale některé soukromé kurzy jsou zaměřeny více ezotericky. 

Doporučujeme také absolvovat prohlídku porodního sálu, abyste věděla, do jakého prostředí půjdete a také snadno najdete cestu v den D. Zvažte také kurz první pomoci. Nikdo nechce přivolávat něco zlého, ale být připraven v pravou chvíli může být otázkou života a smrti. 

Taška do porodnice 

Na začátku třetího trimestru sbalte tašku do porodnice. Jednu si připravte na porodní sál a druhou na oddělení šestinedělí. Obsah tašky přizpůsobte přáním nemocnice. Zatímco taška na porodní sál obsahuje věci převážně pro nastávající maminku po zpříjemnění porodu, tak taška na šestinedělí je rozdělena na část pro miminko a pro maminku

Zvlášť si dejte doklady, které budete potřebovat. Když je náhodou zapomenete doma, tak porodíte i bez nich, ale ušetříte si spoustu starostí. Podrobný výčet, najdete v článku co si vzít do porodnice.

Třetí trimestr týden po týdnu

28. Týden

Vítejte ve třetím trimestru. Vaše bříško se stále více zvětšuje a začíná působit potíže při ohýbání a také může znepříjemnit trávení. Naučte se naslouchat svému tělu a jezte menší porce častěji. Pokud vám dělá špatně nějaká potravina, tak ji z jídelníčku vyřaďte

Vaše miminko váží zhruba kilogram a může měřit až 40 centimetrů. Všimněte si, že už reaguje na váš hlas a hlasy nejbližších členů rodiny. Dokáže také rozeznat světlo a stíny, což mu umožňuje odlišit den a noc. Smysly dítěte se rychle rozvíjí a připravují na život mimo dělohu.

29. Týden

Miminko, které nyní váží 1,1 kilogramu, čeká další rychlý růst. Do konce těhotenství znásobí svou hmotnost třikrát. Některé děti jsou samozřejmě větší než jiné, ale váhový přírůstek je vždy velmi výrazný. 

30. Týden

V posledních týdnech těhotenství se vyskytují další problémy. Jedním z nich je například zácpa. Ta sama o sobě není nijak závažná, ale v kombinaci se zvýšeným nitrobřišním tlakem může vytlačit hemoroidy, proto se jí snažte předcházet pitím dostatečného množství tekutin, vlákninou a pohybem.

Přestože dítě 80 % času prospí, tak intenzivně trénuje na pobyt mimo dělohu. Pije plodovou vodu a může dostat škytavku, která se projevuje rytmickými záškuby bříška. Plíce jsou téměř vyvinuty a mizí prvotní ochlupení (lanugo), které krylo celý povrch těla. 

31. Týden

Miminko se začíná připravovat na porod a většina dětí je již v této fázi těhotenství otočena hlavičkou dolů. Pomoci mu můžete vhodným cvičením nebo vám může dula či porodní asistentka ukázat techniku na otočení miminka se šátky. Jedná se o nerizikovou techniku, která je také velmi příjemná. 

Vyzkoušet můžete i staré babské triky, které radí svítit baterkou na spodní část bříška, aby došlo k rotaci. Pokud se miminko stále neotočilo, tak nezoufejte. Čas pořád je, ale pro svůj klid se můžete podívat, které nemocnice podporují přirozený porod koncem pánevním

32. Týden

S postupujícím těhotenstvím vás může postihnout dušnost. Klidová nebo námahou dušnost je způsobena tlakem dělohy na bránici nebo také anemií. Nedostatek železa je v těhotenství velmi častý a ženy často užívají doplňky stravy s obsahem železa. Dejte si však pozor, protože většina doplňků stravy se železem způsobí další zhoršení zácpy. 

33. Týden

Od začátku tohoto týdne začnete na kontrolu na gynekologii docházet častěji a to v intervalu dvou až tří týdnů. Ultrazvukem se měří množství plodové vody a přírůstek na váze. Maminka odevzdává moč a váží se. Vaginální vyšetření není nutné, pokud žena nemá potíže. Můžete jej odmítnout. 

Téměř všechny životně důležité funkce vašeho miminka jsou již vyvinuty a připraveny na život mimo dělohu. Děťátko stále roste a obaluje se tukem. 

34. Týden

Průměrný přírůstek na váze v této době by měl být kolem 11 kilo. Nejvíce vás nejspíš trápí pálení žáhy, únava, nespavost a bolest zad. Snažte se i přesto zůstat aktivní a jezte vyváženou stravu. Dušnost se zhoršuje, protože děloha nyní dosahuje až k žeberním obloukům. 

Do porodu zbývá pár týdnů a vašetě váží asi dvě kila. Prvotní ochlupení je pryč a zcela jej nahradil vernix – bílý krémový film, který vyživuje pokožku. Dříve se doporučovalo po porodu dítě ihned vykoupat a zbavit jej tohoto filmu, ale novější doporučení je, nechat vernix vstřebat. 

35. Týden

V tomto týdnu je již vyvinut plicní surfaktant, který je naprosto nezbytný k dýchání mimo dělohu. Tato látka snižuje povrchové napětí a brání kolapsu plic. Objem plodové vody se zmenšuje a dítě začíná mít v děloze méně místa, takže ucítíte i méně pohybů. Pokud se intenzita pohybů plodu mění (je nápadně zrychlená, nebo není žádná), tak vyhledejte neprodleně lékaře. 

36. Týden

V 36. týdnu jsou již plíce zralé a střeva jsou vyplněna mekoniem (smolka), která vznikla jako odpadní látka ze střev a jater. První dny po porodu dítě vyloučí smolku a teprve poté začne vylučovat normální stolici. Nebuďte proto zaskočeni tmavou stolicí, jde o fyziologický jev. 

37. Týden

Porod se blíží a vás možná přepadají obavy a strach z neznámého. Tento strach může přepadnout i vícerodičky a rozhodně se není třeba stydět. Svěřte se partnerovi nebo jiné blízké osobě. Vyhledejte podobně smýšlející spolek žen a popovídejte si o svých obavách. Zbavit se stresu před porodem je velmi důležité. Stres může mít negativní dopad na průběh porodu. 

Hmotnost dítěte je nyní asi 2,8 kilogramů a ještě o něco povyroste. Děloha v tomto týdnu poklesne dolů, vaše bříško také o něco poklesne. Dobrou zprávou je, že se uleví vašemu dýchání, protože se plíce více rozvinou. 

38. Týden

Těsně před porodem má spousta maminek touhu „hnízdit“. Zařizují pokojíček, dolaďují poslední detaily, chtějí dům důkladně uklidit a připravit na příchod miminka. Na tom není nic špatného, ale nepřepínejte se. Snažte se odpočívat, protože porod může přijít prakticky kdykoliv. 

V tomto týdnu je již miminko připraveno na porod a narodilo by se již donošené. Začíná dozrávání nervových buněk, které bude probíhat ještě nějakou dobu po narození. 

39. Týden

Možná jste již nervózní a otrávená, že miminko nepřišlo na svět. Ale snažte se myslet pozitivně. Zkuste nějakou osvědčenou babskou radu na vyvolání porodu:

  • Teplá koupel
  • Sex a masáž bradavek (vyplavuje se oxytocin) 
  • Procházka a vyšší fyzická aktivita
  • Pití teplých nápojů

Některé rady mohou být spíše ke škodě než k užitku. Popíjení červeného vína není doporučeno v žádném množství během těhotenství. Možná jste slyšela radu o nápoji z ricinového oleje, ale i ten raději vynechejte. Způsobí vám průjem a vzniklé křeče mohou vyvolat sice porod, ale pro tělo to není nic dobrého. 

40. Týden

Na tento týden připadá váš termín porodu. Ale neupínejte se k tomuto datu. Výpočet přesného data porodu je prakticky nemožný a jedná se víceméně jen o odhad. Na termín porodu porodí jen velmi malé procento žen

  1. Týden a více 

Fyziologické těhotenství trvá 38 – 42 týdnů. Takže neporodíte-li do termínu, tak rozhodně není důvod k vyvolávání porodu, pokud k tomu nejsou důvody. Vyvolání porodu je možné několika způsoby:

  • Hamiltonův hmat
  • Prasknutí plodové vody
  • Infuze s oxytocinem
  • Vaginální tablety a gely s prostaglandinem 

Pokud nedojde k přirozenému porodu, tak nezoufejte. Snažte se myslet pozitivně a nepropadejte panice. Stres může porod oddálit. 

Dříve nebo později si už pochováte v náručí své novorozené děťátko, které prošlo úžasnou devítiměsíční cestou ve vaší děloze. Nyní váš čeká další vzrušující etapa života, která ve vzpomínkách zůstane navždy. 


Přečtěte si také

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.