Jak probíhá těhotenství: přehled trimestrů

A je to tady… Na těhotenském testu se objeví dvě čárky a váš gynekolog potvrdí, že jste těhotná. Každá nastávající maminka je veselá, ale možná navíc vystresovaná z toho, co přijde. Nejdříve si popovídáme o tom, jak dlouho těhotenství trvá a kdy se skutečně počítá.

Základní informace o těhotenství

Šokující je, že těhotenství se nepočítá od data soulože, poté, co jste byla oplodněna, ale od prvního dne vaší poslední menstruace. Těhotenství trvá 40 týdnů, což je 10 lunárních (čtyřtýdenních) měsíců. Obvykle je úměrné přibližně 9 kalendářním měsícům a je rozděleno do tří trimestrů. Níže můžete objevit schéma, jak bude celé těhotenství obecně probíhat.

Pokud vám to nevadí, berte schéma kontrol takříkajíc obrazně, protože váš gynekolog může mít důvod se vás zeptat na něco jiného, a ne všechny kontroly jsou v článku zaznamenány. U bezproblémového těhotenství jsou kontroly obvykle každé 4 týdny do 24. týdne, každé 3 týdny do 32. týdne a poté každý týden do 40. týdne a poté dvakrát týdně.

Začátek nového života

Plánování a stvoření potomka je možná nejvíc povzbuzující čas v životě ženy. Odborníci tvrdí, že ideální regenerační věk je mezi 25 a 32 lety. V tomto věku je pravděpodobnost početí nejvíce očekávaná. Nicméně, není třeba se ničím stresovat a v případě, že toužíte po dítěti, netlačte příliš na pilu.

Dobrá nálada, pevná výživa a skutečně nezvyklé polohy při milování mohou být užitečnými aparáty, které zvyšují šance na spojení spermií a vajíček. Při plánování nezapomínejte brát v úvahu svou pohodu a tělesnou hmotnost. V případě, že bojujete s nadváhou nebo s výraznou obezitou, není na škodu pár kilo shodit. V případě, že máte kila navíc nebo máte podváhu, může to být většina důvodů, proč se vám nedaří otěhotnět.

Na jaké potraviny si dát v těhotenství rozhodně pozor

Uzeniny, jemné salámy, nedovařené maso a zejména sushi, tatarský biftek a majonéza mohou být nebezpečným zdrojem mikrobů listerií. Objevíte ji ale také v nepasterizovaných mléčných výrobcích, na neumytém přírodním produktu, v masových pastách a paštikách. Tento mikrob je mimořádně nebezpečný v těhotenství a způsobuje neúspěšný porod, předčasný porod a smrt dítěte chvíli po porodu.

Pokud si rádi pochutnáváte na pokrmech z ryb, vyhýbejte se těm, které obsahují vyšší množství rtuti. Patří mezi ně žralok, mečoun a makrela. Na druhou stranu se snažte do svého jídelníčku zařazovat jiné dobře tepelně upravené ryby. Dalším skrytým strašákem jsou umělá sladidla. Věřte svému tělu během těhotenství a v případě, že máte chuť na sladké, chtějte raději ovoce nebo obyčejný cukr. Umělý cukr vám nedodá vitalitu, kterou vaše tělo potřebuje.

Kávu, alkohol dejte úplně stranou

Káva a alkohol jsou možná nejčastějším občerstvením, o kterém se mluví po celou dobu těhotenství. A názory odborníků a specialistů se na jejich požívání v těhotenství mění. Někteří je zcela omezují. Ale několik velkorysejších z nich vám s úsměvem předepíše malou skleničku piva nebo vína na trávení nebo skleničku kávy jednou týdně. Pro další útěchu uprostřed tohoto období a menší odskok od běžné stravy. Mnohé léky jsou pro průběh těhotenství mimořádně škodlivé. Pokud jste se nedohodla se svým odborníkem, nesnažte se léčit sama žádnými léky, které jste v minulosti používala na lehčí stavy, jako je acylpyrin a podobně.

Jak spočítat měsíce těhotenství

Těhotenství trvá 280 dní, které lze rozdělit do 3 trimestrů, 9 měsíců nebo 40 týdnů. Každý trimestr zahrnuje tři měsíce těhotenství a přibližně 13 týdnů. Lékaři počítají délku těhotenství v týdnech od poslední menstruace, protože začátek poslední menstruace je pevným datem. Takto stanovená délka těhotenství se v podstatě využívá k posouzení data porodu. V průběhu těhotenství může být datum porodu upřesněno na základě odhadů provedených při ultrazvukovém vyšetření. Rozdělení těhotenství na měsíce je spíše věcí konvence.

1. Trimestr2. Trimestr3. Trimestr
MěsícTýdenMěsícTýdenMěsícTýden
První1-4
(0+0 až 4+0)
Čtvrtý14-17
(13+1 až 17+0)
Sedmý28-32
(27+1 až 32+0)
Druhý5-9
(4+1 až 9+0)
Pátý18-22
(17+1 až 22+0)
Osmý33-36
(32+1 až 36+0)
Třetí10-13
(9+1 až 13+0)
Šestý23-27
(22+1 až 27+0)
Devátý37-40
(36+1 až 40+0)

1. Trimestr – 1. – 13. týden

1. trimestr začíná oplodněním vajíčka spermií. Začínají se objevovat prvotní příznaky těhotenství, jako je vynechání menstruace, ranní nevolnost, napětí v prsou, migrény atd. V tomto období je vývoj dítěte nejobrovitější. Jsou vytvořeny všechny orgánové soustavy a na konci primárního trimestru se vylíhne dítě podobné člověku — má všechny končetiny, hlavu a tělo. Na hlavě se také průběžně vytvářejí oči, oční víčka a ušní chrupavky. S vývojem souvisí i zdokonalování pohybů — ty jsou na začátku výjimečně slabounké a na ultrazvuku jakoby rozlišitelné. Protože se obvykle jedná o opravdu zásadní období vývoje dítěte, měly by být těhotné ženy mimořádně opatrné a nepožívat alkohol, drogy a nekouřit.

Těhotné ženy navíc na začátku tohoto období poprvé navštíví svého lékaře, který vyplní těhotenskou průkazku, provede vyšetření a stanoví termíny asistenčních prohlídek a převozu. Rozhodne také, zda je nezbytné provést vyšetření bod po bodu — například odběr plodové vody, aby se zjistili dědičné vady. Na konci 13. týdne již uvidíte, jak se zvětšují útroby. Jak se kůže rozšiřuje, mohou se objevit malé štěrbiny zvané striové značky. Prsa se také zvětšují, takže maminky by to měli vzít v úvahu a koupit si pohodlné oblečení a těhotenské šaty.

Co očekávat

  • 4. týden: Váš gynekolog je v současné době schopen potvrdit vaše těhotenství.
  • 5. týden: Dítě má v současné době asi 1,25 mm, měřeno od hlavičky k zadečku, a srdeční přepážka se tvaruje tak, aby mohlo začít pracovat srdíčko.
  • 6. týden: V současné době je na ultrazvuku zřejmá srdeční činnost dítěte.
  • 9. – 12. týden: Vaše komplexní vyšetření, tj. krevní testy, cytologie a kolposkopie. Váš gynekolog vám také vystaví těhotenskou průkazku, kterou byste měla nosit po celou dobu těhotenství. Může vám být také proveden screening vrozených vývojových vad. Budete moci sledovat pohyby dítěte.
  • 12. týden: Je rozumné jít na zubní prohlídku, vaše tělo se bude zpočátku soustředit na krmení dítěte a vy budete v té době potřebovat vápník a budete trpět rozšířenou kazivostí zubů v důsledku změny hormonálních hladin.
  • 13. týden: Na konci primárního trimestru měří vaše dítě přibližně 7,4 cm a váží 23 gramů.

2. Trimestr – 14. – 26. týden těhotenství

2. trimestr období nepříjemné vedlejší účinky těhotenství častěji ustupují a matky si začínají těhotenství vážit. Střední část těla pokračuje ve vývoji spolu s vyvíjejícím se embryem a s přibývající plodovou vodu. Prsa se navíc v průběhu těhotenství zvětšují a dvorce mohou být tmavší. Dítě se v tomto období zásadně vyvíjí, systémy orgánů se více člení, zvyšuje se množství tvorby krve, která se pomalu přesouvá z jater do sleziny. Všechny orgány jsou plánovitě stavěné. Výrůstky se postupně prodlužují podél těla a formují základny kostí, které po narození zkostnatí. Jejich pohyby se zintenzivní, k závěru tohoto období je matka skutečně cítí.

Kopání si začínají maminky více všímat, a to hlavně ty, které jsou těhotné již po několikáté. Maminky, které jsou těhotné poprvé, cítí vývoj svého dítěte zhruba týden poté. Pravidelně je však pohyb dítěte zaměňován s pohybem natrávené potravy, kdy se matka domnívá, že cítí své dítě, ale ve skutečnosti se jedná o střevní peristaltiku. V každém případě, když se miminko začne pohybovat, výjimečně rychle tyto pohyby rozpozná. V tomto období by žena měla zažít ultrazvukové vyšetření, aby se ukázalo, že se formativní vady neobjevují. Přibližně v 70 % případů lze na základě ultrazvukového vyšetření rozhodnout o pohlaví dítěte. U 30 % dětí nelze pohlaví určit kvůli jejich poloze.

Co očekávat

  • 14. týden: V případě, že jste v těhotenství trpěli nevolnostmi, budete moci oslavovat, protože pro většinu dam, to uprostřed tohoto období odezní.
  • 15. týden: V případě, že je dítě vhodně otočené, je možné již nyní rozpoznat pohlaví.
  • 17. – 20. týden: Můžete být pozvána na ultrazvuk, který je zaměřen na hledání formativních vad.
  • 24. – 27. týden: může vám být proveden oGTT, test na těhotenskou cukrovku.
  • 27. týden: Na závěr tohoto trimestru má dítě téměř 36,6 cm a 875 gramů. Dítě od této chvíle rozeznává sladké, kyselé a ostré chutě.

3. Trimestr – 27. – 38. týden

3. trimestr bývá u některých těhotných dam poznamenán částečnou slabostí. Tělo se připravuje na porod. Průběžně uvolňuje šlachy, které se nacházejí v malé pánvi. To je nezbytně nutné pro nastavení dostatečného otvoru pro odchod dítěte při běžném porodu. Zatímco matka plánuje porod, nejen fyzicky, ale především psychicky, je důležitá podpora okolí. Dítě se uprostřed tohoto období stále vyvíjí, formují se poslední orgány. Zároveň je již nyní jasná poloha dítěte, ve které zůstane až do porodu. Při těhotenských vyšetřeních se tato poloha zjišťuje. Předjímají se tak komplikace při porodu.

  • 30. – 32. týden: Provede se odběr krve, ze které specialista odebere krevní obraz, TPHA (tj. test na syfilis) pro RH negativní a krevní sběr protilátek.
  • 35. – 37. týden: Každé těhotné ženě by měl být odebrán vaginální stěr k vyšetření na přítomnost streptokoka skupiny B.
  • 37. týden: Od této chvíle jste doma v ordinaci lékaře. V tomto týdnu kontroluje, jak jsou uspořádány porodní cesty, které dítě je ve správné poloze. Dále se sleduje puls.
  • 38. týden: Vaše miminko je považováno za donošené, protože jeho plíce jsou od této chvíle vytvořeny a umožňují mu po narození samostatně dýchat.

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.