Jak přežít tropická vedra v těhotenství

Horké letní dny a teploty kolem třicítky jsou náročné pro každého. Ale v těhotenství se tyto dny staly skutečným peklem. Jazyk se vám lepí v ústech, zkracuje se vám dech, pot se z vás neskutečně leje a máte pocit, že vypouštíte duši už jen při přecházení v bytě. Vysoké teploty mohou být v těhotenství opravdu nepříjemné. Jak se s letním teplem vypořádat tím nejlepším možným způsobem?

Obsah článku

Hodně pijte

Není sporu o tom, že by se prostě mělo pít. Voda je základ a v těhotenství to platí dvojnásob. V těhotenství byste měla vypít nejméně 2 litry tekutin. V horkých letních dnech by se měl příjem tekutin rozšířit až na 3 litry. Ideální je pít neperlivou vodu, čaj nebo oslabené džusy. Zkuste vodu s okurkou, citronem nebo mátou. Je osvěžující a skvěle chutná. Pozor na ledové nápoje – ačkoli v parném horku vypadají lákavě, nejsou vhodné k pití.

TIP: Který čaj je vhodný v těhotenství?

Vaše tělo se musí přizpůsobit vnitřku ledového nápoje – to znamená, zahřát ho. Od této chvíle má teplem namáhané tělo další nepříjemný úkol, který musí zvládnout. Z tohoto důvodu není pití ledových nápojů předepsáno osobám se srdečními chorobami, aby se předešlo nebezpečí infarktu.

Dávejte si pozor na otoky

Otoky se vyskytují velmi často uprostřed těhotenství. V každém případě se mohou objevit i za horkých letních dnů i u žen, které je nikdy neměly. Zvláště opatrné buďte u prstýnků – prsty mohou otéct natolik, že je nezbytné vyhledat pomoc a přeštípnout prstýnek kleštičkami, jinak hrozí zaškrcení prstu. Je mnohem lepší se vyvarovat nošení drahokamů a nasadit je zpět až po porodu. Totéž platí pro obuv – v případě, že vám otékají nohy, vyhněte se pevným botám a střevíčkům, protože ty mohou v případě otékání nohy stlačit.

V boji proti oteklým nohám je předepsáno snížit příjem soli, pít lehký nápoj a zdržovat se dlouhého stání nebo sezení. Rozumné jsou pravidelné procházky, plavání nebo těhotenské cvičení. Nohy ochladíte vodou, studenými obklady, chladivou sprškou nebo si postiženou zónu potřete speciálními gely či mastmi. Kromě toho je ideální častěji odpočívat vleže spolu s nohama nad úrovni pasu.

Vyhledávejte stín

Všichni víme, že opalování k vašemu zdraví nepatří, ale opálená pokožka a relaxace na slunci je oblíbenou akcí. Snažte se však během těhotenství koordinované opalování na denním světle omezit na co nejmenší dobu. Vyhledávejte stín, používejte opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem a nezapomínejte na pokrývku hlavy. Úpal není v těhotenství nijak okouzlující a přehřátí nebo nedostatečná hydratace mohou ublížit nejen vám, ale navíc i vašemu dítěti.

Pomozte si stravou

Skutečnost, že těžká svíčková v horkém letním dni není tou nejlepší volbou, pravděpodobně není zásadní zkoumat. Ideální je pomoci si v létě lehkým jídelníčkem a v těhotenství začít se zdravou výživou – vyhnout se omáčkám a těžkým přílohám, omezit sůl (nabídne pomoc při snižování otoků) a na druhou stranu zařadit na talíř více ovoce a zeleniny. Oživí vás například ztužený jogurt, sorbet z ovoce nebo poctivě vychlazená porce salátové zelené okurky. V těhotenství většina žen zbožňovala melouny, které jsou nejen mimořádným osvěžením, ale obsahují také spoustu vody a v létě dodají tělu tolik potřebné tekutiny.

TIP: Co jíst a nejíst v těhotenství

Oblékejte se velmi lehce

V těhotenství se více potíte, proto si nevšímejte těsných kalhot nebo šatů z umělých materiálů, které vám mohou v horkých letních dnech opravdu uškodit. Vaše pokožka musí co nejvíce dýchat, abyste si udržela strategický odstup od přehřátí nebo zapařených míst a vyrážek. Pečlivě vybírejte nikoliv jen spodní oblečení, ale také svrchní oděvy. Ideální jsou například volné šaty, sukně a trička z běžných a prodyšných materiálů. Aby bylo nošení sukní a šatů (a to nejen v době těhotenství) pohodlné, můžete si pořídit speciální pásky, které zajistí vaše stehna před bolestivým odíráním. Kromě toho se mnohým osvědčilo natřít vnitřní stranu stehen silným antiperspirantem.

Jděte k vodě

V horkých letních dnech se nerozpakujte jít k vodě, abyste se zchladili. Voda nadnáší, usnadňuje pohyb a šetří vaše klouby, které jsou v pokročilých fázích těhotenství více zatěžkané. Ať tak či onak, dejte si pozor na kvalitu vody – místo přeplněných veřejných bazénů nebo jezer se stojatou vodou si raději vyberte bazény se slanou vodou, pískovny nebo lomy, kde je voda nejčistší.

Zajděte si do kina na film

Udělejte si hezkou chvilku ještě, než nastane období porodu a zajděte si společně s partnerem nebo partnerkou na skvělý film. Kino je okouzlující pohodou a je mimořádným místem k odpočinku po tropickém dni. Horké letní dny nejsou v těhotenství něco, co by vás mělo vyvádět z míry. Mohou být mírně nepříjemné, ale v případě, že budete brát ohled na svůj stav a nebudete se vystavovat riziku přehřátí, nehrozí dítěti ani vám žádné nebezpečí a léto si užijete naplno.

Deset standardů pro horké letní dny

  • Dodržujte obvyklý pitný režim
  • Používejte na pokožku opalovací krémy s vysokým SPF
  • Jděte si zaplavat
  • Noste pohodlné oblečení
  • Vyhýbejte se koordinovanému dennímu světlu a vyhledávejte stín
  • Necestujte daleko
  • Odpočívejte
  • Nepijte studené nápoje
  • V tropických vedrech se zdržujte uvnitř·       
  • Osprchujte se

Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.