Porod — co musíte vědět a jak se na něj připravit?

Potřebujete vědět, co očekávat při porodu? Těšíte se na porod nebo jste z něj v rozpacích? Máte spoustu otázek? Na předporodní kurzy budete moci chodit od poloviny těhotenství, přibližně od 20. týdne. Vedou je porodníci nebo porodní specialisté. Poučí těhotné maminky o různých metodách a postupech, které jsou pro ně při porodu cenné. 

Specialisté se věnují dýchání při porodu, tomu, jaké úlevové polohy zmírní porodní bolesti, jak dohlížet na stahy nebo jak tlačit při porodu. Součástí kurzu je také promítání porodu na videu. Odpoví na otázky, které máte jako těhotné a budoucí matky. Otcové jsou vítáni, zejména v případě, že u porodu bude muž.

Obsah článku

Měla bych navštěvovat předporodní kurzy? 

Nemusíte. Předporodní kurzy jsou zcela nepovinné a obvykle je navštěvují prvomatky. Porod ale absolvujete i bez nich a v předporodní poradně vám řeknou, co a jak máte dělat. Ale předporodní kurz je určitým způsobem proces, kterým získáte jistotu a zjistíte, jak doopravdy porod funguje a co očekávat. Kromě toho je ale dobré navštívit porodní sál a poporodní místnosti, aby těhotná měla představu o prostředí, ve kterém bude rodit. Jste zvědaví spíše na setkání maminek? 

Když má porod začít za několik týdnů (nebo dní) 

Chcete-li se vyhnout nástřihu uprostřed porodu, zkuste perineální masáž. Od 36. týdne těhotenství vám mohou pomoci neobvyklé nafukovací pomůcky – vyberte si z nabídky Epi-no nebo Aniball. Připravte se na první týdny po porodu. Vařte ve velkém a zamrazte části výživy. Pomohou vám kuřecí nebo krůtí kousky, omáčky, masové kuličky nebo boloňská omáčka. Zmrazený koláč k snídani nebo pro nečekanou návštěvu vám také ušetří hodně nervů. 

Je čas sbalit si věci do porodnice. Již ve třetím trimestru těhotenství si sestavte seznam věcí, abyste v rámci předporodního shonu nic nepřehlédli. Obzvlášť zásadní jsou dokumenty k porodu. Neodkládejte balení do poslední chvíle v případě, že se miminko rozhodne narodit předčasně. Užívejte si milování společně se svým partnerem. Sex v 6. týdnu není doporučován, protože se po porodu tělo hojí. Věděli jste, že poradna pro péči o matku navrhuje sex jako způsob zahájení porodu?

TIP: Co si vzít do porodnice

Porod – jak ho poznat

Nejdůležitějším příznakem začátku porodu jsou pevné opakované děložní stahy. Úroveň porodních bolestí, kterou podrobně popisují rodící ženy, se značně mění. Ukazuje se, že jsou ovlivněny úrovní strachu a neklidu, zapojením minulých porodů, společenskými myšlenkami ohledně porodu a porodních bolestí, pohyblivostí během porodu a podporou získanou během porodu. Bolest při kontrakcích byla popsána jako pocit srovnatelný s mimořádně silnými menstruačními křečemi. Ženy jsou často nabádány, aby se zdržely křiku. 

Každopádně sténání a chrčení může být povzbuzeno, aby pomohlo uklidnit bolesti. Prořezávání hlavičky se může projevovat jako intenzivní protahování a pálivé. Dámy, u nichž se objevuje malá odezva na porodní bolesti, ve srovnání s ostatními dámami skutečně reagují na prolézání hlavy celkem solidně. Zadní porod je označení pro konkrétní porodní bolesti, které se vyskytují v průběhu porodu v dolní části zad, a to nad kostrčí.

Začátek porodu 

  • Pravidelné stahy dělohy nejméně každých šest minut se známkami změn otevírání děložního hrdla 
  • Pravidelné stlačení dělohy s odstupem méně než 10 minut a dynamickým otevíráním děložního hrdla 
  • Nejméně tři bolestivé standardní stlačení dělohy během 10 minut, každé trvající déle než 45 sekund 
  • Mezi běžné příznaky, že se porod za chvilku rozběhne, může patřit závrať

Odlehčení je způsob pohybu dítěte dolů z hrudního koše, přičemž hlavička dítěte sahá hluboko do pánve. Těhotná žena může v tu chvíli zjistit, že se jí snadněji dýchá, protože její plíce mají více prostoru pro roztáhnutí, ale váha na močový měchýř může způsobit častější potřebu vyprázdnění (močení). K odlehčení může dojít několik týdnů nebo hodin před nástupem k porodu, nebo k ní skutečně může dojít až do začátku porodu.

U některých dam se navíc objevuje nárůst vaginálního uvolňování mnoho dní ještě před začátkem porodu, kdy se do pochvy tlačí hlenová zátka, hustá zátka tělesné tekutiny, která blokuje děložní otvor. Hlenová zátka se může uvolnit několik dní před začátkem porodu nebo do jeho začátku. Je známo, že mnoho žen se zapojuje do tzv. intuitivního hnízdění. Dámy budou hlásit výtok energie v okamžiku, před začátkem porodu.

Jak probíhá porod?

Nenechte se vystrašit porodem, přestože každý z nich může být trochu jiný, v základních rysech je stejný. Jaké jsou tři doby porodní, co se během nich děje a jak se na ně připravíte?

Primární období práce 

První fáze (dále jen zahajovací období) je období od zahájení porodu do nástupu dítěte do porodních cest. Začátek porodu nelze v některých případech rozhodnout zcela absolutně, ale pro rodiče začíná jedním ze dvou projevů: 

  • Odlivem plodové vody, kdy plodový vak praskne a plodová voda se začne vyčerpávat. Dáma a její doprovod by měly bez velkého otálení odejít do porodnice.
  • Kontrakce neboli stlačení dělohy, které žena pociťuje jako pravidelné svíravé bolesti v podbřišku. Dáma by měla jít na kliniku se svým společníkem přibližně v době, kdy jsou běžné komprese vzdáleny méně než 10 minut. 

Na začátku porodního období, zejména u prvorodiček, může trvat více než 10 hodin. Koncentrace stlačení, jejich bolest a obecně subjektivní pocit z nich se u jednotlivých žen mění. Zmíněné příznaky jsou hodně závislé na mnoha dalších složkách, jako je fyzický stav dámy, genetické dispozice, mentální změny, stav zdraví a další. Přizpůsobení se primárnímu období porodu se skládá z úpravy dýchání, přičemž dáma dýchá hluboce (ale ne rychle) uprostřed stažení. Dýchá takříkajíc skrz stažení a nesnaží se stlačení rozdělit nebo zadržet, ale nechává ho volně proudit a kompenzuje tlak a bolest důkladným nádechem a dlouhým výdechem.

V této fázi vám pomůže pohupování na gymnastickém míči, teplá sprcha, pročištění střev nebo lehké masírování zad při bolestech v dolní části zad. Pokud to není životně důležité, není předepsáno ležet na zádech po dlouhou dobu uprostřed primárního období porodu, protože to narušuje přívod krve do dělohy a snižuje kvalitu stažení. V průběhu počátečního období je nejdůležitější přivést dítě na okraj zanikajících děložních branek. Obecně si představte, že děloha se v obvyklých intervalech stahuje se vší silou, ale dítě jí v tom brání. Stlačování mechanicky tlačí děložní obsah směrem k jedinému místu, které povoluje – děložní branku, která se zkracuje a neustále otevírá. Ve chvíli, kdy se hlavička dítěte dostane do místa zaniklé děložních branky, začíná okamžik porodu.

Druhá doba porodní 

Neboli fáze vypuzovací – začíná vstupem dítěte do porodních cest prostorem zaniklých děložních branek a končí porodem dítěte. V tomto okamžiku jsou stažení opravdu intenzivní, přičemž vám budou připadat, jako když potřebujete na velkou. A samovolně nutí ženu tlačit, což znamená, že břišní svaly jsou aktivně zapojeny v rámci porodu. Dýchání se mění. Dáma by měla dýchat mělce a rychle, někdy se používá termín „psí dýchání“, pro lepší představu. Obvykle proto, že v případě, že dáma zadržuje dech mezi stlačováním, snižuje se přívod kyslíku k dítěti, což může v několika případech vést k poškození mozku. Následně je zásadní se snažit o velký nádech, zadržet dech a tlačit. Druhé období porodu je pro každého prvorodiče problematickým úkonem, který musí zvládnout. 

Na tlačení a vypuzování se lze do jisté míry připravit pomocí Aniballu před porodem. Aniball je silikonový balonek ve tvaru přesýpacích hodin s ruční pumpičkou. Podstatou jeho využití spočívá ve zdokonalení vytlačování balonku z pochvy. Cvičení lze provádět od 36. týdne těhotenství (pokud gynekolog neurčí jinak). Aniball se nepoužívá jen k rozšíření porodních cest, ale jeho použití by nemělo způsobovat bolesti, protože může způsobit natržení pánevního dna. Následně Aniball nafoukněte na míru nezbytnou pro zdokonalení vypuzení. Každé použití vyžaduje přísné dodržování bezpečnostních opatření týkajících se čistoty.

Doporučuje se použít lubrikant při každém použití. V žádném případě nepoužívejte olej na bázi oleje, který poškozuje silikon. Proto by mohlo dojít k jeho prasknutí během cvičení. Úžasná výhoda cvičení s Aniballem spočívá také v psychickém dopadu přípravy. Každá dáma má před porodem obavy a je to zcela normální. Cvičení s Aniballem může přinejmenším většinou přinést pocit klidu a útěchy. Psychický aspekt pohledu je při porodu velmi důležitý. Toto období porodu zpravidla vydrží u prvorodiček něco kolem hodiny, zhruba 20 minut u vícerodiček a uzavírá se samotným porodem miminka. V několika českých porodnicích se bonding praktikuje rychle, když je čerstvě narozené dítě položeno do náruče matky s ještě připojenou pupeční šňůrou. 

Třetí doba porodní 

Dítě se narodí, avšak chvíli po porodu dochází k dalším slabým stlačením. Tímto způsobem dochází k vypuzování placenty a plodových obalů, přičemž obojí je průběžně kompletně kontrolováno odborníkem. V případě, že části placenty nebo plodových obalů zůstanou v děloze, může být skutečně ohroženo zdraví ženy nebo dokonce její život. Vypuzení těchto tkání znamená ukončení třetího porodního postupu. 

Odborník v tomto okamžiku zkontroluje porodní cesty a ošetří případná poranění. Žena, nejčastěji s miminkem a specialistou, zůstává na porodním sále zhruba 2 hodiny. Slabé stlačení dělohy střídavě vydrží a skončí kojením. Děloha se v průběhu následujících několik dnů a týdnů scvrkne na svůj původní rozměr, dojde k odchodu očistků (krev a krevní sraženiny) a tyto vedlejší účinky odezní téměř po šesti týdnech, proto název šestinedělí.

Jak se na porod připravit

Nejdokonalejší způsob, jak připravit své tělo na nadcházející porod, je mít dostatek vhodného cvičení. Vyzkoušíte si různá cvičení přiměřená těhotenství, procházky v rámci čerstvého vzduchu nebo plavání. V posledních čtyřech týdnech nějakou dobu před termínem porodu navíc začnete postupně připravovat dělohu na práci pitím maliníkového čaje. Vaše perineum si navíc zaslouží péči a přípravě, protože při průrazu hlavičky dítěte dostane pořádně zabrat. Pokud budete o své perineum pečovat, například častým jemným hnětením různými oleji, zvýšíte jeho pružnost a předejdete porodním poraněním nebo zbytečným nástřihům. 

Kvalitní a opodstatněné informace o porodu nesmírně podpoří nejen vaši fyzickou, ale navíc i psychickou přípravu na něj, protože budete mít představu o tom, co můžete očekávat a jak celý porodní plán probíhá, co jej mění, co mu brání, což je výjimečně individuální zážitek. Kromě toho si přibližně promyslete, koho potřebujete, aby šel s vámi k porodu. V rámci psychické přípravy porodu si promyslete, co vám pomůže přizpůsobit se primárnímu období porodu – vyrobíte si afirmační kartičky (motivační kartičky pro zvládnutí porodu), vyberete nejlepší hudební skladby, vonné oleje pro léčbu na bázi vůní. Zkrátka cokoli, co udělá ze strašáka porodu okouzlující věc.

TIP: Muž u porodu: ano či ne? Na co se připravit?

Jak dlouho porod trvá

U každé ženy je délka porodu rozlišná. Bez komplikací se dítě může narodit po 3 až 4 hodinách, ale také za 6-7 hodin. Každopádně jsou porody, které trvají i dva dny.  

Jak moc porod bolí

Každá žena své bolesti popisuje jinak. Některá z nich pociťuje píchání v zádech, jiná umírá v bolestech a další ze sebe vypraví dítě bez problémů. Zaleží hodně na přípravě před porodem, mít doma klid a hodného muže, který pomůže, a jít do toho naplno.

Proč bolí porod

Rozšíření děložního čípku, napínání svalů a zatížení nervů při běžných kontrakcích může být příčinou nepříjemných stavů. Bolest se častěji projevuje neuvěřitelným vnitřním tlakem, tu a tam skutečně vystřelujícím do zad a nohou.

Jaký porod je lepší

To je těžké říci. Pokud bereme první a druhý porod, pak je druhý lepší, protože bývá kratší. Jenže i tak může být druhý porod horší, v rámci bolestí, natržené hráze a tak dále. Pokud se budeme bavit o porodu jednoho dítěte nebo vícerčat, pak je to jasné. No, a nakonec tu máme klasický porod a císařský řez. Říká se, že když jde dítě na svět císařem, bývá méně průbojné v životě – ale je to jen povídačka.

Vyvolávání porodu

Porod by měl být obvykle zahájen nejpozději ve 42. týdnu těhotenství. V každém případě mají některé děti odlišné předpoklady a s příchodem na svět si dávají na čas. Pokud je to pár dní, nic se neděje. Něco jiného je, že je nutné porod iniciovat. Na umělé vyvolání kontrakcí se navíc obracíme ze zdravotních důvodů. Vyvolání porodu není zcela bez rizika. Nastávající maminky mohou také využít několik konvenčních způsobů zahájení porodu, takzvané babské rady. 

Kdy vyvolat porod

  • Budoucí matka nemá kontrakce, a to v případě, že jí odtekla plodová voda. V případě, že plodová voda odtéká bez nástřihu, hrozí dítěti infekce. 
  • Termín porodu byl zmeškán o více než týden. V případě, že by výměna byla delší, placenta by stárla a miminko by nemuselo být dostatečně vyživováno. 
  • Matka má vysoký tlak nebo těhotenskou cukrovku 
  • Těhotenství je provázeno komplikacemi z hlediska dobrého zdravotního stavu
  • Dítě bude vážit mnohem více než 4 kg. Embryo se rozpadlo nebo je dědičně poškozené

Co urychlí porod

  • Oxytocin – hormon, který vyvolává kontrakce
  • Hamiltonův hmat
  • Dostatek pohybu
  • Nechráněný styk
  • Masáž bradavek a hráze
  • Teplá koupel

TIP: Co vědět o předčasném porodu

Co oddaluje porod

Do dnes ještě lékaři nepřišli na to, jak efektivně zamezit předčasnému porodu. Jedinou možností je podávat těhotné ženě tokolytika – tato léčba se jmenuje tokolýza. Lékař sám musí posoudit stav matky a dítěte, jinak léčba není bezpečná!

Kdy jet do nemocnice – porodnice

  • V případě, že máte normální kontrakce s přestávkami téměř 5 minut mezi jednotlivými staženími, nemůžete se od nich odtrhnout a musíte věnovat plnou pozornost každému stažení. Matka, která rodí poprvé, by měla tyto stlačení pociťovat nejméně 2 hodiny. 
  • Pokud vám vaše plodové vody odtečou. Můžete si vzít vložku (ideálně bez modrého středu) a po jeho prosáknutí s ním jít na porodní pokoj. Plodová voda kanalizuje nepravidelně, dokud se dítě nenarodí.
  • V případě, že začnete vypouštět čistou krev a měli byste použít více vložek, musíte rychle jít do nejbližší nemocnice. Spatření matné krve nebo tělesné tekutiny s krví kolem vašeho termínu porodu může souviset s otevíráním porodních cest. 
  • Pokud máte jakékoliv pochybnosti kolem vývoje miminka, zda se malinko pohybuje, jinak necítíte žádné pohyby, je vhodné přijít do porodnice na vyšetření stavu plodu. 
  • Pokud si nejste jistá, přijďte do nemocnice a specialista na porod po celkovém vyšetření vyhodnotí, zda se jedná o počátek porodu a je vhodná hospitalizace, nebo zda budete moci ještě odejít domů.

Kam při porodu s dětmi

Pokud už máte děti, nechejte je u babičky, známých nebo je nechejte s tatínkem doma. Jinou volbu bohužel nemáte.

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.