Co vědět o předčasném porodu

Plánujete příchod dítěte, máte vše přesně zařízené a naplánované, ale dítě moc spěchá? Snažíte se ho udržet v bříšku a v bezpečí co nejdéle? Každý den blíže k vypočítanému datu porodu je pro vaše děťátko kritický. Stále vám však hrozí riziko předčasného porodu. Proč k tomu dochází a jaké následky může mít předčasný porod? Jak poznat předčasný porod, jaký je jeho průběh a jak vypadá péče o předčasně narozené dítě? To jsou jistě otázky, které zaujaly každou nastávající maminku.

Co je předčasné narození

Těhotenství se počítá na 9 kalendářních nebo 10 lunárních měsíců. Proto trvá 40 týdnů, a následně nastává porod. Předčasné porody nejsou šokujícím jevem, který by neměl obdoby. Předčasný porod je takový, ke kterému dojde někdy po ukončení 37tt (týdne těhotenství). Předčasný porod je nejčastější mezi 25. a 34. týdnem těhotenství.

Děti narozené v tomto období a do 37tt se označují jako předčasně narozené děti nebo předčasně nedonošené děti. A odkdy jsou předčasně narozené děti zachraňovány? To záleží na tom, kdy je uzákoněna hranice životaschopnosti plodu. U nás je to závěr 24. týdne těhotenství a porodní hmotnost 500 gramů. Ale skutečně děti s nižší porodní váhou mají šanci v případě, že jsou po narození v pořádku, tak mají vytvořené části těla, mají je menší a kapacity jejich orgánů však nejsou způsobilé k plné činnosti. K tomu dochází právě ve 23. týdnu těhotenství, takže předčasný porod ve 24. týdnu může ještě dopadnout dobře.

TIP: Jak probíhá těhotenství: trimestry

Jak hodnotit vývoj dítěte

Děti narozené mezi 22. a 24. týdnem těhotenství nemají dobrou prognózu. Aktivní regenerační péči dostávají v případě, že si to přejí opatrovníci, nebo v případě, že se u dítěte ihned po narození objeví dobrý užitkový stav. Výsledky mohou být ještě lepší díky tomu, že se před porodem dávají steroidy a dítěte se ihned stabilizuje po narození.

Vývoj dítěte se posuzuje podle týdnů dosaženého vývoje takto:

  • extrémní nezralost je v méně než 28 týdnech těhotenství
  • těžká nezralost je termín pro 28 až 30 týdnů těhotenství
  • střední nezralost je mezi 31 týdnem inkubace a 33 týdnem
  • mírná nezralost zahrnuje 34 až 36tt

Nejlepší pro dítě je porod v 39 až 40 tt. Jakýkoli předchozí porod s sebou nese nebezpečí. Předčasně narozené dítě má potíže s udržením teploty, je ohroženo nemocí, protože jeho obranyschopnost ještě nefunguje, má potíže s dýcháním (plíce se vytvářejí ve 26. týdnu inkubace) a jídlem. Několik dětí má problémy se zrakem, sítnice se formuje do 27. týdne těhotenství. Takto jsou tyto děti umístěny na mimořádné oddělení s nejlepší péčí odborníků a lékařů.

Děti jsou řazeny podle porodní hmotnosti

Porodní hmotnost je navíc zásadní pro vyhodnocení předčasně narozeného dítěte. Každé desáté až dvanácté dítě je předčasně narozené, ale šance těchto dětí na přežití se zvyšuje. Naproti tomu předčasný porod v sedmém měsíci je nebezpečný pro oba.

Rozdělení předčasně narozených dětí:

  • extrémně nízká porodní hmotnost pod 1000 g
  • velmi nízká porodní hmotnost je 1500 a 1000 g
  • nízká porodní hmotnost je pod 2500 g

Důvodem rozšiřujícího se počtu předčasných porodů může být rozšiřující se výskyt falešného oplodnění spolu s rozšiřujícím se věkem matek.

Proč pravidelně dochází k předčasným porodům

Je obtížné určit příčiny předčasného porodu. Zahrnuje řadu složek, z nichž některé lze ovlivnit, ale některé ne. V případě, že je příčina předčasného porodu dědičná, je obtížné s tím něco udělat. Každopádně v případě, že se jedná o genetiku nastávající maminky uprostřed těhotenství, jsou rizika vysoká. Ať je to jakkoli, u mnoha předčasných porodů nelze příčinu najít. Nejčastěji je předčasný porod způsoben několika druhy nitroděložní kontaminace, neléčeným onemocněním močových cest nebo pohlavních infekcí.

Zánět putuje z pochvy do dělohy a přes plodový obal do plodové vody. Až polovina všech předčasných porodů se odehrává z těchto důvodů. Pravděpodobně se vyplavují prostaglandiny, které uvádějí do chodu dělohu. Dalšími možnými příčinami mohou být postižení placenty, dělohy nebo děložního hrdla, nesrovnalosti u plodu, různá onemocnění matky, užívání toxických látek během těhotenství, dědičné vlastnosti a vícečetná těhotenství (předčasný porod u dvojčat je výjimečně častý). Kromě toho hraje roli i věk — ohroženy jsou zejména ženy v mladém věku a prvorodičky starší 35 let.

TIP: Káva v těhotenství – jaká jsou rizika?

Jak poznat předčasný porod

Jak poznat blížící se porod? Příznaky předčasného porodu jsou pevné stlačení v děloze, které je doprovázeno tlakem a bolestmi v dolní části střev. Ty přicházejí ve standardních intervalech. Objevují se bolesti zad, výtoky vychází z pochvy. Předčasný odtok plodové vody v tu chvíli znamená, že nyní není možné zabránit předčasnému porodu.

Jak zabránit předčasnému porodu

Pokud se objeví některý z příznaků předčasného porodu, měla by se žena rychle poradit se svým odborníkem. Ten provede vyšetření a zvolí léčbu — buď doma, nebo v terapeutické ordinaci. Při vyšetření se změří délka děložního hrdla — pokud je kratší než 2,5 cm, hrozí nebezpečí předčasného porodu. Poté může následovat CT kontrola, která prověří pohyby dělohy a srdeční činnost plodu. Dále se provede vaginální stěr, aby se prověřila případná kontaminace.

Možnost léčby / oddálení předčasného porodu

Cílem všech léčebných opatření je dosáhnout doby, kdy je dítě donošené. V každém případě by si žena měla hlídat klid na lůžku, zpravidla v léčebném centru. Zde dostává dávky hořčíku, antimikrobiální léky nebo léky, které tlumí děložní činnost. Přesto v některých případech dojde k ukončení těhotenství až ve 37. týdnu těhotenství. V takovém případě je matka ponechána na oddělení, kde se miminku dostane důležité péče ihned po porodu.

TIP: Únava v těhotenství – jak se s ní vypořádat?

Pokud udržení stavu až do doby, kdy je dítě donošené, je bráněno nedostatečnou funkcí děložního čípku, může být provedena malá operace k posílení uzávěru dělohy. Obvykle se provádí přímým stehem, které fixuje děložní hrdlo. To v tu chvíli udržuje plodový vak na místě. Steh se odstraní zhruba dva týdny před porodem. Obvykle se jedná o nenáročnou metodu, která může předejít předčasnému porodu!

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.