Který čaj je vhodný v těhotenství?

Těhotenství může být pro mnoho žen výjimečně krásným obdobím, ale je plné mnoha různých omezení a pravidel, která je třeba dodržovat, aby se dítě dobře vyvíjelo a vše šlo snadno. Stejně jako alkohol by neměl být na pořadu dne, není ani vhodné pít velké množství kofeinu, který může negativně ovlivnit vývoj dítěte. Jaký čaj tedy pít v těhotenství? To se dozvíte v dnešním článku.

Čaj s plody šípku, rooibosem, meduňkou a černým rybízem potěší každou maminku.

Bylinný čaj z kontryhele obecného dokáže příznivě ovlivnit průběh těhotenství a porod.

BIO čaj pro těhotné ženy Apotheke je u budoucích maminek velmi oblíbeným doplňkem stravy.

Obsah článku

Proč říct kofeinu ne? 

Pro začátek si připravme krátké hypotetické okénko o tom, proč kofein nemusí být tou nejlepší myšlenkou. Není tak nebezpečný jako alkohol — tedy v případě, že si maminka jednou za čas vychutná sklenku tmavého čaje, pravděpodobně se nestane nic neobvyklého. Každopádně v případě, že byste kofein vyžadovala ve velkém množství a často, může to naopak ovlivnit váhu plodu. Obvykle hlavně kvůli skutečnosti, že vyvíjející se dítě nemá chemické látky potřebné k odbourávání kofeinu. V malých dávkách tedy není na škodu, ale v případě, že si kofein nemůžete odpustit, navštivte svého odborníka, který vás bude informovat.

Jakým čajům se raději vyhnout? 

V těhotenství nesmíte pít zásadně tmavé čaje, zelené čaje a oolongy, které mají vysoký obsah kofeinu. Tmavý čaj obsahuje až 59 mg kofeinu, což je množství srovnatelné s kofeinem ve sklenici kávy. Zelený čaj obsahuje méně, téměř 35 mg v jedné porci. Kromě tří výše zmíněných čajů (a samozřejmě kávy) byste neměli pít bylinky, před kterými by vás mohl varovat váš lékař. Zkrátka a dobře se obvykle nedoporučují aloe, pelyněk, šalvěj nebo kočičí dráp. Ale i máta, kterou četné dámy pravidelně vyhledávají pro její oživující chuť, nemusí být rozumná.

TIP: Káva a těhotenství – jaká jsou rizika?

Které bylinky nevyužívat? 

V těhotenství byste se měli soustředit na svou obvyklou stravu obyčejné, čili nejen na čaje, ale i na bylinky, které se dodávají v několika směsích a nejsou zcela rozumné pro konzumaci. Například bylina známá jako uña de gato – v češtině ji budete znát jako kočičí dráp. Je to rostlina, která schopně povzbuzuje organismus a „vyplavuje“ vše, co do zdravého těla nepatří. 

Ve vašem případě je to plod… Kočičí dráp je krásná zajímavá rostlina. Pochází také až z Amazonie. Ale vy ji vidíte kolem velmi často. Mezi ty známější a v rámci českých zemí známější (k čaji se to příjemně hodí, že?) patří aloe, pelyněk nebo šalvěj. Ani ty byste neměli pít. Měli byste také omezit pití a využívání bylin, jako jsou: 

  • Řebříček
  • Máta peprná 
  • Zeměžluč

Prostě žádné byliny, které vyvolávají děložní stahy.

TIP: Únava v těhotenství – jak se s ní vypořádat?

Které byliny v těhotenství ano? 

Naopak, některé z bylin, které objevíte v čajích, vám uleví, uvolní vás a přispějí k vašemu zdraví. Několik z nich zahrnuje: 

  • Meduňka
  • Kopřiva 
  • Šípek 
  • Rakytník
  • Hluchavka 
  • Kontryhel 

Všechny tyto byliny najdete v čajové směsi pro těhotné od české společnosti Nobilis Tilia, která se specializuje na běžné kosmetické přípravky a doplňky stravy. Ke konci těhotenství je to obráceně. Zatímco na začátku žádné stlačování dělohy nevyžadujete, na konci těhotenství už ano. V té době vám doporučujeme požívat čaje obsahující maliník a jahodník. Tyto byliny životaschopně nabízejí pomoc při přípravě těla na nadcházející porod. Také není překvapivé, že je to často primární rada, kterou vám dají vaše babička nebo maminka. Nechráněný sex a maliníkový čaj nabízejí pomoc při nastartování porodu nejlépe. Je předepsáno požívat ho od 36. týdne těhotenství.

Co byste si měla ideálně vybrat? 

Všude se neustále snaží objevit vaši osobní pohodu a pro každého je nabídka na trhu tak široká, že si z ní může vybrat každý. Jako těhotná žena máte tolik možností, takže nemusíte ztrácet naději. 

TIP: Co jíst a nejíst v těhotenství

Zohledněte zelené a černé čaje bez kofeinu

Pokud se v těhotenství nechcete vzdát svých zbožňovaných černých nebo zelených čajů, nemusíte ztrácet naději. Všechny se dají sehnat v bezkofeinové podobě, ale se stejnou chutí. Z tmavých čajů můžete zkusit indický Darjeeling, který je opravdu chutný. Černé čaje bez kofeinu však nejsou ničím neobvyklým — naopak, budete je moci objevit v každém obchodě s potravinami. Mnohem kurióznější je bezkofeinový zelený čaj. Můžete tak sehnat chutný senchu bez kofeinu.

Bylinkové čaje 

Pokud si zvyknete na chuť různých bylinek, máte vyhráno. Kromě toho, že chutnají opravdu skvěle, jsou také bohaté na vitamíny, minerály, stopové látky a celou řadu dalších důležitých látek. Zde opět najdete směsi rozmanitých bylinek a také jednotlivé bylinky, které můžete pít jen tak nebo si z nich připravit vlastní směsi. Stále jste na pochybách, co si vybrat? Prozkoumejte tak internetové a kamenné obchody a budete mít jasno raz dva!

Čaj s plody šípku, rooibosem, meduňkou a černým rybízem potěší každou maminku.

Bylinný čaj z kontryhele obecného dokáže příznivě ovlivnit průběh těhotenství a porod.

BIO čaj pro těhotné ženy Apotheke je u budoucích maminek velmi oblíbeným doplňkem stravy.

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.