Co si vzít do porodnice

Zabalení tašky do porodnice jasně signalizuje, že den D se opravdu blíží. Není třeba panikařit, ale také nenechávejte vše na poslední chvíli. Balit se ve stresu vám na klidu rozhodně nepřidá. Nachystejte si vše potřebné a užívejte si krásy těhotenství. 

Kdy nachystat tašku do porodnice

Tašku do porodnice si nachytejte ideálně měsíc před plánovaným termínem porodu, to je zhruba 36. týden. Nic se však nestane, když si tašku sbalíte dříve. Pokud vás uklidňuje, když máte vše pod kontrolou a nachystané, tak se nachystejte klidně už v šestém měsíci. 

Dokumenty na jednom místě 

Zvláštní pozornost věnujte dokladům a dokumentům, které budou u porodu potřeba. Když je zapomenete, tak samozřejmě porodíte i bez nich, ale přiděláte si zbytečně další starosti. 

Konkrétně si připravte tyto dokumenty:

  • Těhotenský průkaz
  • Kartičku pojištěnce
  • Občanský průkaz nebo pas
  • Oddací list
  • Prohlášení o otcovství, pokud nejste oddáni
  • Prohlášení o jménu (lze vyplnit dodatečně)

U příjmu vás čeká spousta otázek na zdravotní stav a podpis informovaného souhlasu. Některé porodnice mají na internetových stránkách vyvěšené potřebné dokumenty, které si můžete vyplnit a podepsat v klidu doma a jen je odevzdáte. 

Porodní plán

V současné době je běžné přicházet k porodu s vlastním plánem. Jde o soupis přání a požadavků, které od porodu očekáváte. Porodní plán konzultujte se svou osobní porodní asistentkou nebo s nemocnicí. Některé nemocnice jsou k přáním rodiček vstřícnější a toužíte-li po porodu bez zásahů, tak si najděte porodnici nakloněnou přirozeným porodům.

Možná se setkáte s nepochopením ze strany zdravotníků při konzultaci. V takovém případě se raději poohlédněte po jiné porodnici, protože nepřátelské prostředí vás může psychicky rozhodit a to není žádoucí.  

Každá porodnice je jiná

Veškeré vybavení do porodnice upravte dle požadavků své vybrané porodnice. Na internetových stránkách najdete vše, co budete potřebovat. Některé nemocnice dávají k dispozici nejen oblečení, ale také kosmetiku nebo poporodní vložky pro matku. 

Taška na porodní sál

Věci na porodní sál si zabalte do zvláštní tašky, kterou partner odnese domů. Při porodu jde především o vaše pohodlí, proto si přibalte věci, které vám porod zpříjemní.

Oblíbené pití a malá svačinka 

Posilněte se svačinou plnou energie. Ideální je ovoce, které obsahuje rychlý cukr. Ideální je ovoce, které obsahuje rychlý cukr anebo oříšky. Na pití volte tekutiny bez bublinek a kofeinu. Stoprocentní džusy dodají cukr a zároveň dobře chutnají. 

Gumové pantofle nebo žabky

Pro pohodlné přecházení mezi toaletou, vanou a sprchou budete potřebovat pantofle. Abyste si z porodnice neodnesla plíseň na nohou, tak si vezměte obuv vhodnou do sprchy. 

Pohodlná košile

Počítejte s tím, že při porodu zašpiníte vše, co budete mít na sobě. Rodit v parádní noční košilce není dobrý nápad a klidně si vezměte erárního anděla. 

Balzám na rty a teplé ponožky

Většina maminek trpí u porodu na suché rty, takže balzám určitě přijde vhod. Také je jim teplo, ale mají studené nohy, což dokážou vyřešit teplé vlněné ponožky. Jsou to jen malé drobnosti, ale zajistí vám potřebný komfort. 

Aroma difuzér

Rozprašte svoji oblíbenou uklidňující esenci a oddejte se porodu. Ideální je například citron, levandule nebo esence na míru od vaší porodní asistentky. 

Přenosný reproduktor a oblíbené písničky

Uvolněte se díky hudbě. Nalaďte se na porodní vlnu díky písničkám nebo si pusťte afirmace na uklidnění a dodejte si sílu do dalších chvil. 

Masážní olejíček, napářka 

Masáž zad nebo napářka hráze vám udělají dobře. Některé porodnice nabízejí napářku jako standardní službu. V jiných se musíte spolehnout sami na sebe. 

Peníze a občerstvení pro doprovod 

Pokud se porod protáhne a vy jste odjeli z domu ve spěchu, tak mějte po ruce alespoň pár mincí do automatu. Váš doprovod bude taky potřebovat jídlo a pití, aby vás vydržel podporovat až do konce. 

Taška na šestinedělí 

Na oddělení šestinedělí si připravte jednu část věcí pro sebe a druhou část pro miminko. Vše přizpůsobte dané porodnici a ročnímu období.

Věci pro matku: 

Župan a noční košile

Oddělení šestinedělí je pořádně vytopeno, takže župan je spíš na zahalení než na zahřátí. Noční košili volte s hlubším výstřihem nebo přímo kojící. 

Kojící podprsenka a vložky do ní

Kojící podprsenku kupte o číslo větší, protože po porodu se prsa nalijí mlékem a mohou být až o dvě čísla větší. Prsní vložky zabrání protečení mateřského mléka. Prodávají se jednorázové nebo látkové pratelné vložky. 

Síťované kalhotky a poporodní vložky

Po porodu vám budou několik dní až týdnů odcházet očistky a pro zachování hygieny si oblékejte jednorázové kalhotky a používejte speciální poporodní vložky. 

Ručníky 

Vezměte si raději několik tmavých ručníků, protože po celé šestinedělí odchází očistky a nechcete mít své bílé ručníky špinavé. Doporučujeme používat zvláštní ručník na intimní partie. 

Krém na bradavky

Než si zvyknete na kojení, tak budou vaše bradavky chvíli citlivé a bolavé. Po kojení je namažte hojivým krémem, který koupíte v lékárně. V případě poranění aplikujte hydrogelové polštářky z lékárny. Bolestivé kojení je důsledkem špatného přisátí, proto kontaktujte laktační poradkyni z nemocnice nebo svoji soukromou. 

Nafukovací kruh nebo polštář s otvorem 

Pár dní po porodu bude sezení nekomfortní. Pokud máte porodní poranění, tak ještě více. Ulevit si můžete nafukovacím kruhem nebo měkkým polštářem. Poproste sestry o led a bolestivá místa zchlaďte. 

Oblíbené jídlo

S nástupem kojení pociťuje spousta maminek velký hlad a žízeň. Alespoň v začátcích se nesnažte o žádné drastické diety a dopřejte tělu výživnou stravu. Nemocniční jídlo je mnohdy nedostatečné, tak si přibalte vlastní zásoby na doplnění energie. 

Hygienické potřeby 

Nezapomeňte ani na klasické hygienické potřeby jako je hřeben, mýdlo, tělový krém, krém na obličej, zubní kartáček. V prvních dnech si miminko zvyká na vaši vůni, tak vynechejte veškerou parfemovanou kosmetiku. 

Věci pro miminko:

Oblečení

Oblečení vám ve většině nemocnic zapůjčí. Pokud trváte na svém, tak si zabalte několik body, legíny, overal a ponožky. Na novorozeneckém oddělení je teplo, takže není třeba dítě navlékat. 

Jednorázové plenky a přebalovací podložky 

Na pobyt vám vystačí jedno balení plenek o 30 kusech. Vezměte jej, i když plánujete látkové plenky, v nemocnici není prostor na odkládání znečištěných plen a bude to pro vás zpočátku výrazné ulehčení. 

Látkové plenky

Bavlněné nebo bambusové pleny jsou nepostradatelné na otírání pusinky nebo mléka po kojení. Do porodnice vám jich stačí pět až deset.

Dětská kosmetika

Ve většině porodnic vám půjčí svoji kosmetiku, ale obvykle jde o konvenční značky. Chcete-li bio nebo přírodní dětské přípravky, tak si vezměte svoje. Rozhodnete-li se, že kosmetiku vůbec nechcete, tak vezměte jen krém na opruzeniny. 

Dudlíky, lahvičky, sunar 

Ani jednu z těchto věcí nepotřebujete. Dudlík může pokazit techniku přisávání a alespoň prvních pár týdnů se mu vyhněte. Pokud si do nemocnice berete preventivně sadu na přikrmování, tak počítáte s neúspěšným kojením. Nevzdávejte se při prvním nezdaru. Umělé mléko můžete koupit kdykoliv v případě potřeby. 

Až pojedete domů 

Na cestu domů si nachystejte oblečení pro miminko dle ročního období. Pojedete-li autem, tak mějte nachystáno kvalitní vajíčko s novorozeneckými vložkami. Nezapomeňte ani na oblečení pro maminku, která při porodu ztratila těhotenské bříško. Oblečení, ve kterém přišla, může být volné nebo znečištěné plodovou vodou či krví.


Přečtěte si také

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.