Jak podpořit partnerku při těhotenství

Čeho by se otec měl zpravidla účastnit? Tedy kromě početí a radosti z pozitivního těhotenského testu je tu i několik dalších věcí, u kterých byste měli figurovat. Několik z vás ještě se svou ženou možná početí oslaví, ale každodenní povinnosti, zapojení do těhotenství a plánování porodu je z velké části na ženě. 

Někdy se i ukážete na porodním sále, ale málokterý z mužů přemýšlí o tom, jak být oporou pro ženu a dítě během porodu. Několik prvních dnů, týdnů nebo dokonce měsíců hledáte způsob či cestu, jak být s dítětem a v některých případech i se ženou. Jenže takto se ochudíte o mnohé.

Přečtěte si také

Proč se starat o ženu už v těhotenství?

Četné dotazy v oblasti epigenetiky, mikrobiologie a objevy ve výzkumu formování mozku v pozdějším období potvrzují, jak zásadní je období těhotenství, porodu a raného dětství pro pozdější vývoj dítěte. Žena navštěvuje gynekologa v průběhu těhotenství, a navíc může být v péči porodního specialisty, duly, sestry nebo kamarádky, ale v případě, že její manžel není součástí této péče, přichází o neuvěřitelnou příležitost připravit se na rodičovství a vytvořit pevný vztah se svým dítětem a ženou. Když je muž zapojen do péče o manželku a dítě od počátku těhotenství, setkávají se se vším společně, poznávají se hlouběji a plánují svou roli opatrovníků. 

Tělo ženy prochází v průběhu těhotenství mnoha změnami, jak fyzickými, tak hormonálními, a ty se mohou projevit i ve větších změnách temperamentu. Partner může být pro svou partnerku silnou oporou při všech těchto změnách. V případě, že to dokáže, prospívá to i dítěti, protože to s matkou prožívá v bříšku. Dobře provedená masáž nohou, zad a břicha jsou způsoby, jak zmenšit trápení napjatých svalů a uvolnění, které je klíčem k porodu bez komplikací. O porodních přáních ženy lze navíc hovořit v době masáže a průběžně se připravovat na porod, při kterém by měl být muž oporou své partnerce. Když je muž připraven na výkyvy své ženy a je si vědom toho, že dítě má nejspíš stejné pocity, může reagovat nečekaným způsobem, než by reagoval za běžných okolností.

Hledejte, ptejte se a učte se 

Než se vydáte do porodnice, zjistěte si informace o jednotlivých fázích porodu a o všem, co vás zajímá. Pomoci vám mohou i různé články o jednotlivých fázích. Pokud má váš partner zájem navštěvovat předporodní kurz, obvykle platí, že alespoň jeden z kurzů je věnován tatínkům. Lektorka vám poskytne všechny potřebné informace o tom, co se děje během porodu, a popíše mimo jiné úlevové polohy partnerky. To hlavní, co si z lekce odnesete, je pochopení vaší role v daný den.

TIP na článek: Porod — co musíte vědět a jak se na něj připravit?

Vždy mějte chladnou hlavu a naučte se pracovat se stopkami

Svůj úkol můžete začít plnit už doma. Pokud začnou kontrakce, nechte partnerku, aby se soustředila pouze na vás. Vezměte si stopky a zaznamenávejte, jak často kontrakce přicházejí a jak jsou dlouhé. Pokud se interval zkracuje, délka prodlužuje a dech vaší partnerky se prohlubuje, zůstaňte klidný. Sbalte si tašky do porodnice a pomalu se vydejte na cestu. Porod může začít také odtokem plodové vody. Děložní stahy se objeví až s odstupem času. Pokud odteče plodová voda, zjistěte její množství a zabarvení. Budete tak moci lépe předat informace zdravotnickému personálu.

TIP na článek: Co vědět o předčasném porodu

Snažte se být oporou a jízlivost si nechejte pro sebe

První fáze porodu je nejdelší. Kontrakce přicházejí jedna za druhou a žena je prodýchává podle potřeby. Pomozte jí zmírnit bolest a lépe se uvolnit tím, že jí ve sprše nahřejete bříško nebo jí namasírujete záda. Ujistěte se, že dostatečně pije, a dávejte jí menší kousky jídla, které jí dodá energii. Ideální je například hroznový cukr, sušenka nebo ovoce.

Postupem času se rodička přirozeně unaví a s ní i slova o tom, že nezvládne další kontrakci. V tuto chvíli je vhodné držet ji za ruku a pokusit se další bolest spolu prodýchat. Vaše partnerka je vždy hodna laskavých slov a doteků, ale ne vždy o ně stojí. 

Udržujte si odstup od hloupých otázek. V případě, že vaše žena nepotřebuje komunikovat, nevyčítejte jí to. Buďte chápaví! Tlumočte přání své ženy zdravotnickému personálu v případě potřeby a buďte ji vždy po ruce.

Samotný porod, emoce, štěstí a důležitý úkol

V rámci druhé fáze porodu přichází i samotné finále – dočkáte se příchodu malého na svět. Postavte se ke své partnerce a držte ji při tlačení hlavu a tiše ji podporujte, masírujte ji čelo, podávejte tekutiny a přesvědčujte ji, aby tlačila. Dítě přijde na svět, cítíte radost a musíte přitom splnit i následující. Pokud dotepe pupečník, netrapte se s jeho přestřižením. Po narození dítěte se lékař podívá na paní, počká na placentu a ošetří případná poranění. Na porodním sále zůstanete další hodiny, a pak se přesunete na oddělení šestinedělí. I zde ji buďte oporou a ochranou.

Co dělat doma?

Předtím, než si přivedete své miláčky zpět domů, pečlivě ukliďte. Nedovolte, aby žena a dítě přišli do nepořádku. Dbejte na to, aby si dostatečně odpočinuly a nezapojovaly se do úklidu vaší domácnosti. V případě, že máte možnost a vaše partnerka souhlasí, vyrazte na týdenní výlet. Nabídněte své družce pomoc se vším, o co vás požádá. Příchodem domů z kliniky pro ni začíná úplně nový rozvrh, který bude muset udržovat v chodu.

TIP na článek: Jak bezpečně cestovat v těhotenství

Ve zkratce je to velmi jednoduché. Muži vždy měli roli ochranářů. Bohužel dnešní doba je taková, že mnozí muži si myslí, že ženy jsou tu jen pro jejich potěšení a k odchovu jejich dětí. A nejhorší je, že mnohé ženy jejich přesvědčení posilují. Nicméně je dobré si uvědomit, jaké role kdo hraje a být si oporou navzájem. 

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.