Jak bezpečně cestovat v těhotenství

V případě, že přijmete bezpečnostní opatření, je druhý trimestr ideálním obdobím pro výlety a odpočinek, který si zasloužíte. Když je maminka v dobré náladě, bude v dobré náladě i miminko, a na to nikdy nezapomínejte. V prvních týdnech těhotenství je lepší vynechat větší cestování. Odborníci nedoporučují cestovat v prvním trimestru kvůli vyššímu riziku nežádoucího konce těhotenství. Ale v druhém trimestru už budete moci vyrazit, nicméně i tak hrozí jisté riziko.

Je však lepší nejezdit do horkých a dusných tropických oblastí. Váš krevní oběh pracuje v tomto období na plné obrátky a teplo by vám nedělalo dobře. Ideálním místem pro vaši dovolenou, může být destinace, kde teploty nepřesahují 28 °C. V případě, že se rozhodnete vyrazit do hor, nezůstávejte v nadmořské výšce nad 1 800 metrů nad hladinou moře. Kvůli nízké hmotnosti vzduchu zde můžete pociťovat nedostatek kyslíku. Stejně tak vaše dítě.

Obsah článku

Kdy necestovat v těhotenství vůbec?

Cestování se nedoporučuje v případě, že máte rizikové nebo vícečetné těhotenství (pokud čekáte dvojčata), v případě, že máte těhotenskou cukrovku, vysoký krevní tlak, problémy s placentou, špinění nebo jiné problémy související s těhotenstvím. Neměla byste se pokoušet riskovat ani v případě, že jste v minulosti prodělala předčasný porod nebo potrat.

Nezapomeňte na správné načasování

Nejbezpečnější, a tedy i nejužitečnější doba pro cestování je mezi 18. a 24. týdnem těhotenství. Komplikace spojené s normálním těhotenstvím se obvykle vyskytují v prvním a třetím trimestru. V prvním trimestru vám kromě rizika předčasného porodu nebo potratu, může zkazit radost i nadměrná slabost a nevolnost. Ve třetím trimestru je opatrnost více než vhodná, a to i v případě, že těhotenství probíhá bez komplikací. 

Dejte si čas na správný výběr destinace

Při výběru druhu dovolené a zejména cíle je nutné mít na paměti, že vývoj nenarozeného dítěte mohou antagonisticky ovlivnit nemoci, nehody a jiná nebezpečí, které se občas vyskytnou. Je rozumné udržovat si strategický odstup od cesty do zemí se zvýšenou pravděpodobností nákazy, a tedy i nutností cestovního očkování. Doporučuje se, aby těhotné ženy nezažily očkování živými látkami. 

Mezi ně patří očkování proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím, planým neštovicím, tuberkulóze nebo žluté zimnici. Neživé protilátky jsou v těhotenství považovány za bezpečné. V každém případě je lze v tomto případě těhotným ženám podat po zvážení lékaře.

TIP: Pokud zrovna plánujete vaší dovolenou a vybíráte vhodnou destinaci, podívejte se na vyhledávač dovolených Skrz.cz. Najdete zde všechny různé typy odpočinku, od dovolených u moře, pobytů v Česku i v zahraničí a poznávacích zájezdů.

Nepodceňujte očkování, malárii a virus Zika

Existují nemoci, u kterých skutečně očkování neposkytne pomoc. Jednou z nich je střevní nákaza, na kterou jsou těhotné ženy mimořádně náchylné. Nákaza může být skutečným problémem pro blaho nejen matky, ale navíc i dítěte. Proto je rozumné nenavštěvovat v těhotenství oblasti, kde tato nemoc převládá. V případě, že se z nějakého důvodu nemůžete vyhnout cestování do těchto míst, obraťte se alespoň na lékaře pro cestovní nemoci. Je nutné se zeptat na rizika, pomoc a prevenci!

Další nebezpečí, před kterým vás očkování nezajistí, hrozí v zónách, kde se projevuje infekce virem Zika. Pokud se těhotná žena dostane do kontaktu s infekcí, může to výrazně ovlivnit celý plod a narodit se s tělními vadami. Konkrétně je třeba se vyhnout cestám do Brazílie, ale i do dalších zemí Jižní a Střední Ameriky, kde se tato nebezpečná infekce drasticky rozšířila.

Cestujte v těhotenství, ale podle pravidel

Při cestování si zařiďte pohodlí a bezpečí. Nejezděte do míst, kde hrozí nebezpečí onemocnění nebo životně nebezpečných infekcí, do míst s vysokými nadmořskými výškami, vysokými teplotami nebo špatnými podmínkami v rámci hygieny. Vyhýbejte se vodě z kohoutku a stravě ze stánků. Vyvarujte se saun, bazénů, potápění a namáhavého cvičení až do doby po porodu a šestinedělí.

Jak na létání v těhotenství?

Létání není v těhotenství zakázáno, ale je jednoznačně zakázáno pro ženy ve 3. trimestru, tj. od 28. týdne těhotenství. Jak je psáno u různým cestovních společností, potřebujete potvrzení od lékaře a rovněž i doporučení co dělat, když nastane nečekaná situace. V každém případě se nepřepínejte, sedněte si do uličky blízko záchodu a snažte se během letu se protahovat a procházet. Pro více informací přečtěte si blogový článek Létání letadlem v těhotenství.

TIP: Nejlepší kočárek do letadla? TOP 5 nejlepších kočárů

Jak na bezpečnou jízdu autem v těhotenství?

Pro cestování v těhotenství je nejvhodnější auto. Kdykoli zastavíte, budete si moci odpočinout, projít se a najíst se. Nestresujte se žádnými pomluvami o nebezpečích spojených s bezpečnostními pásy a airbagy pro těhotné ženy. Poznatky ukazují, že s nimi jste vy i vaše dítě mnohem více v bezpečí než bez nich. Proto se neustále připoutávejte tak, aby spodní pás vedl pod břichem přes pánev a bederní pás přes břicho mezi prsy. Zraněním airbagem lze předejít tak, že se posunete dál od palubní desky nebo volantu a změníte polohu volantu tak, aby nesměřovalo přímo na vaše břicho.

Je bezpečnější jezdit autobusem a vlakem?

Pokud se rozhodnete, jeďte raději vlakem než autobusem. Cestování je pohodlnější, méně drncavé, často je vybaven i jídelním vozem, kde se občerstvíte a ve vlastním kupé se můžete prospat. Navíc ne všechny autobusy mají toaletu a povinné zastávky se dělají téměř po 2 hodinách. Tímto způsobem se však nemůžete řídit dostatečným pitným režimem.

Čím se musíte řídit během těhotenství a cestování

  • Pohyb a čerstvý vzduch v horách vám oběma udělají dobře, ale náročné výstupy odložte.
  • Jděte svým vlastním tempem. Vaše dítě pozná, jakmile jste spokojená, a ocení, že je s vámi.
  • Mějte na paměti, že byste měly být opatrné a šetřit se. Odložte jakékoli vzrušující cesty, dlouhé procházky nebo potápění. Co takhle lázeňský nebo wellness program?
  • Při cestování je mimořádně důležité dbát na pitný režim. Pijte hodně vody a choďte pravidelně na toaletu. V případě, že tyto přestávky odložíte, přivodíte si onemocnění močových cest.
  • Vyberte si místo poblíž uličky a projděte se alespoň každou půlhodinu. I když sedíte, každou chvíli pohněte nohama, abyste posílili krevní oběh.
  • Necestujte samy. Přítomnost milované osoby je uklidňující, a to i v případě, že se nic neděje.
  • Vyberte si místo v blízkosti záchodu.
  • Noste s sebou lékařkou zprávu a kontakt na svého gynekologa.
  • Na letištním terminálu využijte přednostního odbavení a na několika místech budete moci sedět v klidu a nechat personál, aby se o vše postaral.
  • Také na letišti buďte v klidu. V případě, že se něco stane, bude vám k dispozici lékař z lékařské služby na letišti!

Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.