Jak naučit dítě smrkat

Rýma a ucpaný nos jsou pro rodiče malých dětí strašákem. Běžné nachlazení zamává s denní rutinou celé rodiny a rozhodí i noční spánek. Vyhněte se bezesným nocím a naučte dítě smrkat co nejdříve. 

Jak vyzrát na dětskou rýmu

Miminka a batolata mají velmi jemnou nosní sliznici a klasické kapky do nosu ji mohou poškodit. Nepoužívejte spreje ani kapky do nosu pro dospělé. Obsahují vysokou koncentraci účinné látky, pořiďte dětské kapky s nižší koncentrací.

Pokud dítě neumí smrkat, tak musíte hleny odsávat odsávačkou. Odsávání také poškozuje nosní sliznici, tak to s ním nepřehánějte. Před odsáváním nos zvlhčete mořskou vodou ve spreji a po minutě odsajte. Teprve potom můžete aplikovat dětské kapky do nosu. 

Zaměřte se i na podpůrnou léčbu. Při ucpaném nosu zvlhčujte vzduch zvlhčovačem nebo nechte na topení mokrý ručník. Pomoci může i aromaterapie. Vdechování vonných esencí citronu nebo eukalyptu uvolňuje nosní sliznici. Větší děti můžete nechat inhalovat vodní páru nad hrncem, dejte však pozor na opaření. 

TIP na článek: Zvlhčovač vzduchu pro děti – ano nebo ne?

Kdy začít s nácvikem

Podle pediatrů je nejlepší věk na učení mezi 8. a 10. měsícem. V této době děti vše opakují a budou se vás snažit napodobit. Po prvním roce už bývají děti paličatější a mají svoji hlavu. Učení bude o něco náročnější, ale při troše snahy to určitě zvládnete.

TIP na článek: Jak naučit dítě učit se

Správná technika krok za krokem

Nejdříve naučte dítě foukat ústy. Až pochopí, co po něm chcete, tak začněte vyfukovat vzduch nosem. Přidejte kapesník a názorně dítěti předveďte, jak se smrká do kapesníku.

Nakonec naučte dítě smrkat pouze jednou nosní dírkou. Při opravdovém smrkání se vyvine větší tlak.

Nezapomeňte zkontrolovat, že dítě opravdu smrká a vše chápe. Některé děti jsou nadšené z povzbuzování a do kapesníku jen foukají. 

Zábavné učení

Zapojte do učení různé hry. Při vyfukování ústy a nosem jej nechte sfukovat ze stolu papírové balonky nebo pískat na píšťalku. 

Při smrkání do kapesníku napodobujte troubení slona nebo funění ježka. Jakmile dokážete udržet pozornost, tak vám učení půjde lépe. 

S učením začínejte, když má dítě dobrou náladu. Za každý úspěch dítě pochvalte a projevte patřičné nadšení. Časem můžete dítěti pořídit konvičku do nosu, která je ideální prevence proti respiračním infekcím. Pokud začnou v útlém věku, tak si snadněji zvyknou. 

Publikováno
V rubrikách Jak naučit

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.