Bezpečnost v pronajatém bytě: Jak zajistit, aby byl váš nový domov bezpečný pro děti

Děti jsou často jako z divokých vajec, neposlouchají rodiče a potom za nimi chodí uplakané s bolístkou. V určitých případech se ale dá takovým situacím předcházet, a to i v domácnosti. Jak? Přinášíme sedm tipů, jak doma zvýšit bezpečnost.

Zdroj: Caleb Woods, unsplash.com

Ve vlastním i pronajatém

Zajistit bezpečný domov pro své ratolesti je prioritou každého rodiče. Nezáleží, zda se jedná o byt či dům v osobním vlastnictví, nebo v pronájmu; aby se mohlo předcházet nehodám, mělo by být dané prostředí co nejvíce child-friendly. Ve vlastním lze prostor přizpůsobit podle svého, v pronajatém se však musíte řídit mj. i podmínkami, které uvádí nájemní smlouva. Vzor takové smlouvy je volně dostupný na internetu a najdete v něm všechny důležité kolonky, které by s vámi měl majitel bytu či domu při předávání projít. V případě, že byste chtěli v domácnosti cokoliv upravovat, je ovšem vždy potřeba se na daném procesu domluvit. Na co je pak třeba dát pozor?

Zabezpečení oken a dveří

Pokud máte malé děti, je zabezpečení oken a dveří zásadní. Instalací bezpečnostních zámků, mříží a uzamykatelných okenních klik můžete předejít velice nebezpečným situacím, jako například pádům nebo „útěkům“, a zajistit tak klidný pobyt vás i vašich dětí v domě.

Ostré předměty a nebezpečné látky

Nože, nůžky nebo jiné ostré nástroje ukládejte do uzamykatelných skříní nebo míst, která jsou mimo dosah dětí. Stejně tak zajistěte i čisticí prostředky, chemikálie či léky. Dětem byste zároveň měli vysvětlit, že k těmto předmětům nemají přístup, protože jsou pro ně nebezpečné.

Elektrické zásuvky

Zaslepení elektrických zásuvek ochrannými kryty je snadný a efektivní způsob, jak zabránit dětem v zasunutí prstů nebo cizích předmětů. Přesuňte také kabely elektrických spotřebičů nahoru či mimo dosah dětí, aby se minimalizovalo riziko úrazů.

Přizpůsobení nábytku

Děti jsou zvědavé a mají tendenci se opírat o nábytek nebo po něm lézt. Proto ke stěně upevněte ty kusy, které by se mohly převrátit či spadnout. Zároveň opatřete hrany stolů a skříní speciálními ochrannými páskami či krytkami, jež v případě pádu utlumí náraz.

TIP na článek: Jak zařídit dětský pokoj a co by v něm nemělo chybět

Dětské zábrany

Možná máte doma schodiště nebo zkrátka nechcete, aby se vaše batole dostalo do některé z místností, kde by mu hrozilo nebezpečí. Tady postačí buď jednoduché uzamčení dveří, nebo pořízení dětské bezpečnostní zábrany.

Protiskluzové povrchy

Pro zvýšení bezpečnosti dítěte je vhodné domácnost vybavit také protiskluzovými koberci a podložkami. Tyto produkty snižují riziko uklouznutí a pádů, což je zvláště důležité v dětských pokojích a oblastech, kde děti často pobíhají.

Pravidla v kuchyni

Obecně platí, že kuchyně je pro dítě nejnebezpečnější místností v domě. Mohou se říznout o nůž, najít kuchyňské čisticí prostředky nebo se třeba popálit o plotnu. I když všechny nebezpečné prostředky odstraníte mimo jejich dosah, nejpodstatnější je důkladné vysvětlení všech rizik spojených s kuchyňským prostorem.

TIP na článek: Jak upravit domácnost, aby byla bezpečná pro malé děti?

Na něco holt musejí přijít samy…

I když se budete snažit sebevíc a aplikujete všechna zmíněná opatření, děti jsou zkrátka děti a zvědavost mnohdy zvítězí nad poslušností. Nic jim v takovém případě nevyčítejte, pokud se samy spálí, třeba se z toho do příště poučí. A pokud ne, je třeba jim danou věc vysvětlit o něco důrazněji.

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.