Cestování s dětmi aneb tipy na věci, které je třeba zabalit s sebou

Každá věková skupina preferuje jiné věci a aktivity, a proto byste si měli cestu pečlivě zařídit. Cestovat s dětmi do 3 let je dnes vcelku jednoduché, ale je třeba přizpůsobit potřeby a výbavu. Bezpochyby by měli aktivní opatrovníci sebou mít kvalitní krosničky nebo nosítka, které budou pohodlné pro vás i vaše dítě. Menší děti jistě ocení zábavu a hry spojené s pohádkami, záhadnými postavičkami a honbou za pokladem. Ostřílenější děti potěší geocaching a orientační nebo testovací soutěže spojené s aplikacemi pro chytré telefony.

Vřele doporučujeme přibalit dětem na výlet pár her, které dokáží rozveselit i to nejmrzutější dítě. Vezměte si i dřevěnou hračku, kterou děti mají rády a na kterou nejsou zvyklé, a tak budou moci objevovat její taje. Taková hračka je dokáže udržet aktivní po dlouhou dobu. Pokud zařizujete zastávku na hřišti, nezapomeňte sadu pro pískoviště a případně i vhodné hračky do písku. Přednostně však nesmíte zapomenout nabalit všechny praktické věci!

Na co nezapomenout?

Kromě klasického oblečení a jídla je potřeba zabalit na výlet i jiné zcela nezbytné věci, které vám usnadní život a dítě bude spokojené. Podle názorů několika rodičů i bezdětných osob by se s dětmi nemělo cestovat. Často ostatní cestující ruší ječící děti, které rodiče neumí zkrotit a znepříjemňují tak výlet všem kolem sebe! Navíc, moc malé děti z výletů stejně nic nemají a nic si z něj nepamatují…

TIP: Už jste si vybrali na vaší dovolenou ubytování? Pokud ne, máme pro vás jeden horký tip na letošek po Česku. Máte rádi přírodu a děti už jsou trošku větší a jezdíte s nimi na kole? Potom zvažte navštívit Movary. My doporučujeme Pavlov a mrkněte na toto ubytování s dětmi na Jižní Moravě, kterým musí být více jak 2 roky. Tedy se i pohodlně vyspíte bez nočního breku.

Ale pokud si stojíte za tím, že vyjedete i s dítětem nebo dětmi tak si naplánujte všechny akce, které chcete stihnout a podle toho balte – cyklosedačky, krmení na cesty, cyklistické helmy, ergonomická nosítka, dětské batohy, kufříky, cestovní polštářky, cestovní postýlky a přibalit na takovou událost můžete i rodinná trička.

Pokud hledáte rady, jak si usnadnit krmení dětí během výletu, určitě si přečtěte nás blogový článek Krmení na cestách – jak si ho ulehčit?

Cyklosedačka

Dětské sedačky můžete rozdělit hned podle několika kritérií – podle toho kde je umístěná, nebo jak se dá uchytit či podle polohování. Bezpečnost dítěte by pro vás mělo být na prvním místě, proto vybírejte takové sedačky, které splňují normu EN 14344. K cyklosedačce se dají pořídit i různá příslušenství – speciální tyče, díky kterým cyklosedačku upevníte i na atypické rámy, pláštěnka, či zámek.

Hamax Siesta je samostatná polohovací sedačka, která je vhodná pro děti od 9 měsíců do 22 kg. Díky výškově nastavitelným opěrkám nohou, ochranou před výpletem kola a 3bodového upínacího popruhu je zcela bezpečná!

Ergonomická nosítka

Ergonomické nosítko je výborné, když chcete mít dítě co nejblíže u sebe. Využijete jej při výletech do přírody, kam se s kočárkem prostě nedostanete. Na trhu najdete nepřeberné množství, a proto se rovnou vrhněte na ty, které zaručí bezpečí, komfort a zdravou polohu tělíčka. Nosítka vybírejte podle věku dítěte – šátková, jednovelikostní nebo rostoucí (ta jsou vhodná jak pro batolata, tak pro miminka).

TIP na článek: Nebaví Vás chodit s kočárkem? Zkuste nosítko!

Součástí výbavy jsou často dosti praktické věci. Některé příslušenství však ve výbavě nejsou, proto je raději dokupte: chránič popruhů, slintáček, novorozenecká vložka, kapuce, pláštěnka, kapsička či ledvinka.

CHICCO Nosič dětí je jednoduchý a intuitivní. Je určený pro děti od narození až do 9 kg. Dokonale se přizpůsobí vám i vašemu dítěti a doprovází vás i vaše dítě během růstu.

Cestovní postýlky

Cestovní postýlka může učinit cestování s malými dětmi mnohem méně náročné. Ať je to, jak chce, je důležité vybírat přesně. Na trhu je k dispozici velmi široký výběr – modely se liší cenou, hmotností, rozměry nebo doplňky. Většina cestovních postýlek má obdélníkový tvar, ale existují i čtvercové varianty. Ve složeném stavu mají obdélníkové modely roztažený tvar a silnější svazek, čtvercové tvary po složení nezapřou svůj tvar a jsou obvykle ve štíhlejším obalu. Rozmyslete si, co pro vás bude méně náročné na přenášení a skladování.

TIP na článek: Jak vybrat dětskou postýlku

Cílové skupiny dětí, pro které jsou určeny, uvádějí výrobci maximální váhu, věk či výšku dítěte. Věnujte pozornost poslednímu specifikovanému údaji – několik výrobců uvádí, že postýlky jsou vhodné až do čtyř let nebo 86 cm. Nicméně normální vzrůst tříletého dítěte bývá až 102 cm.

Chcete dopřát svým dětem pohodlnější cestování? Pak je KINDERKRAFT SELECT tou pravou volbou. Postýlku složíte během chvilky a můžete ji s sebou vzít kamkoliv. Najdete u ní spoustu dalšího příslušenství, které si dítě zamiluje!

Čemu věnovat pozornost?

  • Skládací mechanismus musí být opatřen dětskou pojistkou, aby jen dospělí mohli skládat a rozvinout lůžko,
  • Cestovní postel musí být stabilní i na méně rovném povrchu (rostlina, stan, nerovná podlaha),
  • Lůžko musí mít alespoň dvě strany vyrobené z látky, která umožňuje dobře projít vzduch,
  • Síťovina musí mít mezery o největší šířce 7 mm, které by se neměly zvětšovat,
  • Boční strany musí dosahovat výšky nejméně 50 cm od horní výšky matrace na spaní,
  • Rohy matrace musí být dobře zaobleny. V případě, že jsou na rozích ochranné kryty, měly byste je pevně ovinout, aby se o ně děti nemohly zachytit,
  • Častým zabudovaným doplňkem je boční vstup na zip,
  • Některé modely mají výškově nastavitelné matrace,
  • Všímejte si jak, se dá matrace vyčistit, někteří výrobci používají materiály, které jsou odolné vůči znečištění.

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.