Zařiďte pokoj pro miminko jednoduše, vkusně a levně

Očekáváte příchod nového malého člena rodiny a chystáte se miminku zařídit pokojíček? To může být velká radost, ale také starost. Sepsali jste si seznam potřebného vybavení, ale máte pocit, že vám nebudou stačit finance? I pokojík pro miminko lze zařídit pohodlně, vkusně a přitom levně. Vyžijte věci, které již doma máte, a pořizujte nové v takovém provedení, které dlouho vydrží a s děťátkem poroste, nebo takové, které budete moci bez problémů měnit podle potřeby. 

A hlavně nezapomínejte na to, že miminko nebude vše potřebovat okamžitě, a že mnoho věcí můžete doplňovat postupně a finanční zátěž si tak rozložit. Čím tedy začít?

Základem je kvalitní postýlka

Vaše miminko nebude zpočátku potřebovat mnoho věcí. Hlavní kusem nábytku, který je nutno pořídit, je postýlka. Ať pořídíte kolébku nebo rovnou postýlku, dbejte na to, aby byla kvalitní a bezpečná. Rozhodně není potřeba, aby se jednalo o nový kousek. Zrenovujte si starou postýlku třeba po starším sourozenci nebo po dětech přátel. Získáte tak navíc naprosto originální kousek zařízení. Renovace postýlky není složitá a zvládne ji i průměrný kutil

Stačí táhnout všechny šroubky a spoje, odstranit nerovnosti povrchu a postýlku natřít. Pozor pouze při výběru barvy, děťátko se jí bude dotýkat a později i okusovat, musí být tedy odpovídat normám a neobsahovat žádné škodliviny.

Pokud se vám ovšem více líbí moderní nábytek do dětského pokoje, ani v tomto případě nemusíte utrácet majlant. Vůbec nic se například nestane, když dětská postýlka nebude z masivu. I materiály, jako je MDF nebo lamino, jsou dostatečně odolné, aby postýlka vydržela až do její výměny za větší model.

Zásadní je výběr matrace do postýlky

Pro děťátko je důležitější kvalita pořízených věcí než jejich množství. Proto je potřeba soustředit se na výběr matrace do postýlky. Jak vybírat dětskou matraci? Možná máte pocit, že čím bude matrace měkčí, tím lépe, opak je však pravdou. Tvrdší typy matrací napomáhají správnému vývoji dětské páteře a kostry. Lze zvolit pěnovou matraci s průduchy, které zaručí dostatečnou cirkulaci vzduchu, nebo přírodní varianty s výplní z kokosových vláken nebo z pohanky. 

Jestliže se miminko bude hodně převalovat, ušijte do postýlky mantinely, které předejdou možným nehodám. Před sluníčkem, prachem nebo hmyzem ochrání vaše maličké nebesa. K tulení a ke hře poslouží polštářek ve tvaru válce.

Kde bude postýlka stát

I umístění postýlky hraje svou roli ve spokojenosti a v pohodě dítěte. Většinou tráví miminko své první měsíce v ložnici rodičů. Později se však postýlka stěhuje do dětského pokojíčku a je potřeba najít pro ni to nejlepší místo. Nejvhodnější je takové umístění, kde bude teplo, klid a dostatek světla. Nejedná se však o místo pod oknem, zde hrozí průvan. Musí-li být postýlka pod oknem, mělo by být okno opatřeno pořádným závěsem. Lůžkoviny je potřeba ochránit patřičným povlečením. Pro miminka je nejvhodnější bavlna. Dobře saje pot, šetří pokožku maličkého, je prodyšná a vydrží dlouhou dobu.

Přebalovací pult nebo komoda

Přebalovací pult usnadní manipulaci s miminkem a přebalování, ale není právě nejlevnější a slouží jen po omezenou dobu. Pokud pořídíte komodu a přebalovací podložku, ušetříte místo a získáte praktické úložné prostory. Do zásuvek se vejdou plenky, oblečení, dětská kosmetika a další nezbytné předměty. Navíc se komoda dá použít i v době, kdy už dítě bude větší. Podložku můžete přemisťovat podle potřeby po bytě všude tam, kde budete potřebovat. 

Také komodu lze renovovat ze staršího kusu a barevně přizpůsobit ladění dětského pokojíčku. Stejný způsobem je možno postupovat i při pořizování regálů a polic. Renovací vytvoříte jedinečné kousky a ještě přitom ušetříte. Na klasickou skříň je ještě dost času, až bude děťátko větší.

Barvy a osvětlení

Při výběru osvětlení dejte pozor. Oči miminka jsou citlivé a silnější hlavní světlo by jim mohlo uškodit. Vhodnější jsou lampy s postupným náběhem světla a teplým odstínem, který působí měkce. Světlo by děťátku nemělo svítit do obličeje, takže se umisťuje dál od postýlky. Výmalbu zvolte střízlivější a v neutrálních tónech. Pokojíček pro miminko zútulníte obrázky nebo fotografiemi. Můžete vytisknout fotky rodiny a umístit je do jednotných rámečků. Vytištěné fotky blízkých budou děťátku příjemné, až začne rozeznávat obličeje. Výhodou je, že je můžete postupně obměňovat. 

Koberce a textilie v minimálním množství

Dokud miminko ještě neleze, nepotřebujete mít v pokojíčku koberce. Také přemíra textilních doplňků není na místě, budete muset důsledně udržovat pořádek a často uklízet, vytírat, luxovat a podobně, což v případě textilií není nejsnadnější.

I hračky pořizujte postupně, miminko jich zpočátku nepotřebuje příliš velké množství. Vhodné jsou takové, které může olizovat, okusovat a které pak lze snadno očistit. Ani později není koberec nejlepším řešením, udržuje se v něm prach a dítě si může odřít kolena. Lepší variantou jsou pěnové podložky nebo puzzle. Další doplňky a pestřejší výbavu si nechte na později, až bude děťátko větší a budete potřebovat podpořit jeho kreativitu.

Chcete poznat další typy, jak při mateřské ušetřit? Přečtěte si článek na blogu Skippay.cz.


Přečtěte si také

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.