Jak zařídit dětský pokoj a co by v něm nemělo chybět

Každé dítě potřebuje své malé království a na rodiče tedy připadne úkol zařídit ho tak, aby v něm bylo vše, co potřebuje. Vybavit dětský pokoj ovšem není jen tak. Existuje nespočet druhů vybavení a různých doplňků, které jsou určeny do dětského pokoje. V tomto článku se zaměříme právě na to, co by v pokoji Vašeho dítka nemělo chybět.

Obsah článku

Postel jako základní kámen dětského pokoje

Postel je jedním z nejdůležitějších prvků dětského pokoje. Kvalitní spánek je důležitý v každém věku a v tom dětském obzvlášť. Při výběru dbejte na výšku dítěte a délku postele, aby se dítě v posteli nemuselo krčit a mělo dostatek prostoru pro spánek. Dalším důležitým faktorem je prostor v dětském pokoji. 

Pokud vybavujete malý pokoj, zvažte patrovou postel, pod kterou můžete umístit stolek nebo vytvořit hrací koutek. Patrovou postel využijete i v případě, že pokoj obývají dvě děti. Další možností je postel s přistýlkou, kterou jednoduše vysunete. V případě, že byste o přistýlku neměli zájem, můžete zvolit variantu postele se šuplíky, do kterých uložíte například ložní prádlo nebo dětské hračky.

Úložný prostor je praktický a edukativní

Kromě prostoru ke spánku potřebuje dítě také prostor, kam se uloží jeho věci. Ať už se jedná o dětské oblečení nebo hračky, každá věc by měla mít své místo, aby se dítě naučilo pořádku. Volit můžete z různých komod a skříní. Pokud nechcete do pokoje dávat více kusů nábytku, skvělou volbou jsou dětské šatní skříně. Vejde se do nich totiž mnohem více věcí a navíc si můžete vybrat z vnitřního uspořádání skříně to, které bude pro Vás nejvíce vhodné. Vždy vybírejte stabilní skříň z nezávadného materiálu, abyste zabránili nechtěnému úrazu.

Šatní skříň navíc můžete doplnit o úložný prostor na hračky, kterým mohou být například úložné boxy. Zaberou ve většině případů méně místa než komody a často jsou navrženy tak, abyste boxy mohli případně vrstvit. Nedávejte však na sebe příliš mnoho boxů! Dítě by do nich mohlo při hraní strčit a mohlo by dojít k nehodě.

Místo pro hraní nesmí chybět

V každém dětském království je potřeba místo, kde si dítě bude moci hrát. Skvělým pomocníkem jsou dětské stolečky s židličkami. Dítko si na nich může malovat, vyrábět nebo ho využít k hraní si na čajové dýchánky, večeře v restauraci a podobně. V neposlední řadě jsou stolečky skvělým předchůdcem psacího stolu, které dítě bude využívat ve školních letech.

Při výběru dětského stolečku dbejte na výšku dítěte, aby pro něj stůl a židle nebyly příliš malé nebo naopak velké. Na trhu však tento nábytek najdete i s funkcí výškového nastavení, což Vám značně ušetří práci s výběrem vhodné velikosti. Vybrat si můžete ze stolečků určených přímo k hraní, které disponují úložným prostorem, výtvarných stolečků, které jsou uzpůsobeny kreativním činnostem, a ze stolečků univerzálních, které se hodí naprosto k jakémukoliv druhu zábavy.

Kromě dětských židliček můžete do pokoje koupit i teepee. Tento malý stan můžete umístit do rohu pokojíčku a vybavit ho polštářky a dekami, které udělají stan pohodlným místem pro hraní.

Nezapomeňte na osvětlení

Aby dítě na hraní si a zábavu dostatečně vidělo a nekazilo si oči, je velmi důležité do pokoje pořídit dostatečné osvětlení. To vybírejte podle počtu a polohy oken v místnosti. Dalším důležitým faktorem je velikost místnosti, odstín nábytku a také zdí. Pokud v pokoji převládá tmavá barva, je třeba pokoj více osvětlit. Dětské osvětlení můžete vybírat z lustrů, nástěnných svítidel, lampiček a také nočních světel, které jsou vhodné nejen pro ty nejmenší. Design světel můžete při výběru konzultovat s Vaším dítkem, které si samo vybere barvu a motiv, který mu bude nejvíce sympatický.

Tip: Důležité jsou také různé dekorace. Vhodné jsou například dekorační nálepky na stěnu s veselými motivy – nikde nepřekáží a přitom zaujmou na první pohled.


Přečtěte si také

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.