Jak se po porodu dostat bezpečně zpět do formy

Po porodu se řada žen cítí slabá a bez chuti postarat se o sebe i o své tělo. Po porodu je důležité dát si čas na zotavení a přizpůsobení se novému životnímu stylu. Po určité době však znovu přichází motivace a touha vrátit se k oblíbeným činnostem, mezi které patří i získat zpět svou formu. Cvičení zde může být účinným nástrojem k obnově tělesného i duševního zdraví. Není však vhodné hned po porodu začít s intenzivními cvičebními plány. Důležité je přizpůsobit cvičení fázi, ve které se tělo nachází.

Kdy a jak začít cvičit

Cvičení po porodu by mělo být postupné a mělo by respektovat vaše tělo, které prošlo velkými změnami během těhotenství a porodu. Nejlepší je začít s mírnou aktivitou, jako je chůze, jóga, plavání nebo jízda na kole. Poté můžete postupně přidávat další cvičení, jako jsou cviky s míčem nebo trénink s činkami. 

Je důležité uvědomit si, že každá žena je jiná a může mít odlišné potřeby. Pokud bylo těhotenství komplikované a vyskytovaly se obtíže během porodu, je nezbytné se poradit s lékařem, než začnete s jakýmkoli cvičením. Navíc cvičit nemusíte vždy sama. Lze se zapojit do  různých skupin pro maminky a děti, kde se můžete setkat s dalšími ženami v podobné situaci a cvičit společně. Také lze zvážit sjednání osobního trenéra, který vám pomůže sestavit cvičební plán přizpůsobený individuálním potřebám a naučí správnému provedení cviků.

Poslouchejte své tělo

Na začátku cvičení je důležité začínat pomalu a postupně zvyšovat intenzitu a délku cvičení. Například procházky mohou být skvělým způsobem, jak začít se cvičením a postupně se přesouvat k náročnějším cvičebním plánům. Při cvičení je také důležité poslouchat své tělo a neignorovat příznaky jako únava, bolest nebo krvácení. Pokud se tyto příznaky vyskytnou, je třeba cvičení okamžitě přerušit a konzultovat s lékařem. Některé druhy cvičení jsou pro novopečené maminky mnohem vhodnější než jiné. 

Například jóga nebo pilates mohou být prospěšné při posílení svalů pánevního dna, což může pomoci s problémy jako je inkontinence. Kardiovaskulární cvičení, jako je chůze, běh nebo plavání, mohou pomoci s obnovou fyzické kondice a zlepšením nálady. Je potřeba mít na paměti, že péče o novorozence může být fyzicky namáhavá, takže cvičení by nemělo být příliš náročné na energii.

Nabízí se řada různých aktivit

Kromě fyzických výhod může cvičení po porodu pomoci s emocionální pohodou. Novopečené maminky se mohou cítit izolované nebo stresované kvůli novým výzvám, které mateřství přináší. Cvičení se nabízí jako skvělý způsob, jak se dostat z domu, setkat se s dalšími maminkami a najít si čas jen pro sebe. Mateřská dovolená se tak stane krásnou dobou, na kterou bude maminka ráda vzpomínat. Kromě tradičních způsobů cvičení mohou ženy po porodu využít také další aktivity jako například jógu s miminkem, taneční lekce nebo bruslení pro maminky s kočárky či skupinové procházky s dalšími maminkami. Výsledky cvičení po porodu mohou být různé, a proto je důležité být trpělivá a neporovnávat se s ostatními. 

Každá žena má své individuální tempo a přístup k obnově těla po porodu. Vždy je nejlepší začít pomalu a postupně, aby se minimalizovala rizika a získaly se maximální výhody pro tělo a mysl.

Kondici a sílu dodá indiánský běh

Běh je oblíbeným způsobem, jak získat sílu a udržet si postavu. Jenže po porodu není návrat k běhání tak jednoduchý. Jako vhodný začátek se proto nabízí indiánský běh. Jedná se o běh, který má dlouhou tradici u amerických indiánských komunit. Jde o skvělou formu cvičení, která může pomoci ženám po porodu zlepšit kondici a sílu. Nejlepší čas začít s indiánským během je po šestinedělí, kdy už by žena měla být schopná pohybovat se bez bolesti. Začíná se pomalu s krátkými vzdálenostmi a postupně se zvyšuje tempo a délka běhu. Stejně jako při jakémkoli jiném cvičení je důležité dát si dostatek času na zahřátí svalů a kloubů. Začíná se pomalou chůzí, rozšířením a rotačními pohyby. Postup je pomalý. Není příliš zaměřen na rychlost nebo délku běhu, jestliže žena s během začíná. Je důležité poslouchat své tělo a postupovat pomalu.

S vytrvalostí se výsledek dostaví

Pokud se maminka cítí unavená nebo má potíže, je potřeba zpomalit nebo si dát přestávku. Při běhu je nutné udržovat správnou techniku běhu, vzpřímené držení, rovnoměrné kroky a při pohybu využívání celého těla. Dýchat je potřeba zhluboka a rovnoměrně. Důležitá je pohodlná obuv a oblečení a dodržování pitného režimu. I když se vše bude zpočátku zdát náročné, je potřeba vydržet. Stačí zpomalit a přidávat postupně. Odměnou bude dobrá kondice a také psychické zotavení a relaxace.


Přečtěte si také

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.