Jak vybrat dětskou postýlku

Postýlky pro miminka jsou poměrně jednoduché výrobky, ale existuje několik modelů, které neposkytují dětem nezbytnou bezpečnost. Nejčastějším problémem jsou nebezpečné štěrbiny a otvory, kde mohou uvíznout jejich prsty, ruce a nohy, ale především i hlava dítěte. Proto je dobré si uvědomit všechna nebezpečí a dávat si na ně pozor.

Stabilní postel s designem srdce z materiálů eko, MDF a borovicové dřevo. Postýlku lze nastavit do tří poloh: horní (kdy děťátko leží), střední (dítě sedí) a dolní poloha (kdy děťátko stojí). Postýlka rovněž disponuje oblými bezpečnými hranami.

Obsah článku

Co musí každá dětský postýlka mít?

  • Bezpečnost – každý model by měl splňovat normu ČSN EN 716 – 1
  • Komfort – komfort musí být miminku poskytnut nejen při spánku. Miminko musí mít dostatek prostoru pro pohyb a při spánku mít dostatečnou oporu.
  • Pohodlný přístup – k dítěti se rodiče musí umět dostat rychle, aby mu mohli pomoci nebo mu být nablízku bez zbytečného namáhání.

Podle čeho se rozhodovat při výběru postele? 

Postýlky mohou být vyrobeny z odlišných materiálů, které mají různé vlastnosti a schopnosti. Z jakých možností máte na výběr? 

  • Dřevěné lůžko může být na trhu dobře známou stálicí – Dřevěné dětské postele jsou jednou z nejpřednějších široce využívaných. Materiál vyniká svou houževnatostí, přírodním designem, postele jsou okouzlující a teplé na dotek a vyšší hmotnost je navíc činí stabilními. Nejčastěji se vyrábějí z borovicového, bukového nebo dubového dřeva, které nemá tendenci vytvářet třísky.
  • Kovová palanda vydrží po mnoho generací – Kovové postele jsou méně rozšířené, ale jejich předností je velká odolnost a jednoduchá údržba. Nevýhodou může být chlad a tvrdost materiálu, která však zajišťuje dlouhou životnost. Kromě toho je třeba brát v úvahu vyšší hmotnost lůžka. 
  • Látková palanda se snadno přemisťuje – Textilní palandy jsou ideální tam, kde se s postelí běžně manipuluje. Jsou lehké, snadno se přenášejí a lze je rychle složit. Jsou jemné na dotek, takže nehrozí, že by je děti poškodily. Nosná část postele je zpravidla vyrobena z plastu. Většina cestovních lůžek má tuto konstrukci.

TIP: Jak naučit dítě spát v postýlce

Z jakých konstrukcí máte na výběr? Které si zvolit a které ne?

Kojenecká postel by měla být pohodlná nejen pro dítě, ale také pro jeho opatrovníky. V postýlce můžete často s dítětem manipulovat a sklánět se spolu s dítětem, takže celá konstrukce by měla tuto práci co nejvíce usnadnit. Jaké druhy postýlek jsou nejběžnější a jaké jsou jejich výhody? 

Postel se zatahovacími bočnicemi 

Vysoká postel má jednu nebo dokonce obě zatahovací bočnice. To poskytuje dostatečný prostor při ukládání nebo zvedání dítěte. Rodiče se nemusí při zvedání nebo pokládání dítěte kroutit. Stahovací boky nabízejí užitečný přístup při kojení dítěte, přebalování lůžka atd.

Dětská postel s odnímatelným bokem 

U těchto postelí lze jeden podélný bok zcela vyjmout nebo zasunout pod rám postele. Tato varianta je ideální pro děti, které rády odpočívají v těsné blízkosti rodičů. Palandu lze tedy přisunout do blízkosti rodičovské postele. Dítě bude během odpočinku chráněno ostatními třemi stranami.

Postel s výsuvnými příčkami 

Tyto modely jsou ideální pro malé děti, které ocení vysouvání příček, díky čemuž mohou bezpečně vylézt z lůžka nebo do něj volně vstoupit. Zbývající příčky jim zajistí, aby nevypadly během spánku. Umožňují dětem bezpečné lezení a příčky lze také podle potřeby vyjmout a znovu nainstalovat.

Proč byste měli zvážit koupi kolébky?

  • V rozšíření na lůžka existují také dětské podpěry, které obsahují speciální design, který umožňuje jemně houpat s kojencem, aby usnul. 
  • S kojencem lze houpat, což způsobí, že dítě rychleji usne. 
  • Díky jejich menšímu rozměru jsou ideální pro kojence. Kolébky jsou vyráběny se stříškou, polštářem na spaní, potahem na polštář na spaní atd.

Co dokoupit k dětské postýlce

Pokud jste si již vybrali postel, měli byste se zaměřit na vybavení, které je základem pro pohodlný a zdravý odpočinek vašeho dítěte. 

Kvalitní matrace na spaní je pro dětskou postýlku základem 

Pokud potřebujete svému dítěti zaručit zdravý a ničím nerušený odpočinek, nade vší pochybnost vyberte vhodnou matraci na spaní. Tvrdost polštáře na spaní do postýlky by měla mít stupeň 3-4, tj. střední tvrdost. Příliš jemná nebo příliš tvrdá podložka na spaní by mohla mít nepříznivý vliv na vývoj páteře vašeho dítěte. Matrace na spaní musí být navíc dostatečně prodyšná, aby bylo možné předejít nadměrnému pocení dítěte. Dávejte si pozor na průmyslové, nepropustné potahy – vyberte si fleecový nebo bavlněný materiál.

Hledejte prodyšné přikrývky a polštáře

Tyto dvě věci pro kojence jsou základním vybavením postele. Polštáře jemně chrání hlavičku dítěte, zatímco přikrývky je chrání před chladem. Univerzální opěrky polštářky s výřezem pro hlavičku jsou dostupné, aby se zabránilo zploštění hlavy během prvních měsíců života dítěte. Nezapomínejte ani na kvalitní dětské povlečení. My doporučujeme to od Decodoma.cz.

Ochranné mantinely do postýlky

Abyste předešli tomu, že se děti poraní o boky postele, pořiďte si polstrované potahy, které se šněrují po stranách. Mantinely mohou mít podobu polštářků, copánků a podobně, a neuvěřitelně zlepšují pohodlí a komfort prostředí postele. Připojují se pomocí šňůrek nebo suchých zipů.

Zajistěte dítěti ochranu a bezpečí při odpočinku

Aby se miminka cítila v postýlce pohodlně, kupte ji se stříškou, která zajistí bezpečné prostředí a zastíní miminko pro klidný odpočinek. K postýlce se připojí pomocí držáku stříšky. Budete si moci vybrat z velkého výběru materiálů a barev, které budou ladit se zbytkem lůžka.

TOP 6 postýlek pro každého

Spánek je mnohem lepší, když je vám vaše dítě nablízku. Už nemusíte vstávat z postele, protože vaše dítě je hned vedle vás ve své vlastní postýlce. Zatímco vaše dítě odpočívá, vy budete moci v klidu odpočívat hned vedle něj. Tímto způsobem bude pouto mezi vámi více upevněno a noci budou pro vás oba klidnější. Next2Me postýlka je jedinečná, výškově nastavitelná skládací postýlka, kterou stačí připojit k posteli, takže budete mít své miminko neustále nablízku, aniž byste museli vstávat. Také ji jediným pohybem přeměníte v kolébku.

JOY od společnosti Kinderkraft je pokročilou cestovní postelí, kterou si jednoduše můžete vzít všude s sebou. Obsahuje silnou konstrukci s rychlým skládáním a rozkládáním. Obsahuje také dvojnásobný bezpečnostní systém proti samovolnému skládání pro větší bezpečnost dítěte. Cestovní postýlka se velmi snadno přepravuje, skládá se do kompaktních rozměrů a po složení ji lze uložit do zavazadlového prostoru. Navíc má síťované strany, které zaručují dětem cirkulaci vzduchu.

Stabilní postel s designem srdce z materiálů eko, MDF a borovicové dřevo. Postýlku lze nastavit do tří poloh: horní (kdy děťátko leží), střední (dítě sedí) a dolní poloha (kdy děťátko stojí). Postýlka rovněž disponuje oblými bezpečnými hranami.

Samuel postýlka disponuje řezbou jedné ovečky a výsuvnou bočnici. Postel je vyrobena z borovicového dřeva. Najdete ji v několika barevných provedeních: bílá, bříza, borovice, kaštan. Při používání můžete využít hned 3 polohy roštu. Pro miminko se rošt využívá ve vyšší poloze, aby bylo méně náročné se k němu dostat, jakmile se začne přitahovat předtím, než se naučí sedět, měli bychom rošt spustit do nižší polohy. Jakmile dítě udělá své začátečnické krůčky, je rozumné dát mřížku do nejnižší polohy, aby dítě z lůžka nevypadlo.

Kojenecká závěsná kolébka Homba pro dítě (0-12 měsíců) je výjimečně odolná proti poškození. Je pohodlná a příjemná pro ukládání kojenců k odpočinku. Dítě se díky úžasnému houpání snadno uklidní a odpočívá – tak jako u maminky v bříšku. Silná textilie, ergonomická poloha pro kojence, vyvýšená hlava proti refluxu, to vše nabízí. Uvnitř každé kojenecké kolébky Homba je antialergický polštářek na spaní s pohankovými struky (antialergická, hnětoucí, antibakteriální podložka na spaní). Je tedy ideální pro denní odpočinek dítěte.

Chicco Baby Hug postýlka 4v1 je speciálním pomocníkem při péči o dítě, která kombinuje 4 položky v jednom. Od lůžka a židličky až po hodovací židličku nebo pohodlné křesílko. Tento multifunkční společník vám umožní mít své miminko v domácnosti vždy po ruce, bezpečně a pohodlně od narození do 3 let.


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.