Výlet s kočárkem na Hrad Bítov

Prvotní známky o hradu Bítov pochází z 11. století, kdy jej vlastnili Přemyslové. Hrad plnil zčásti zabezpečení česko-rakouské hranice. Po Přemyslovcích připadl Bítov Lichtenburkům, kteří přesunuli centrum do další části ostrohu, postavili gigantickou pevnost s dalšími třemi věžemi a postavili hradní kapli. Dalšími majiteli byli Streinové ze Švarcenavy a po nich Jankové z Vlašimi. Svou současnou novogotickou podobu získal zámek přestavbou v 19. století v majetku rodu Daunů.

Obsah článku

Po postupu dalších majitelů přešel zámek v roce 1912 do rukou rodiny Hassů, rodiny velkostatkářů ze západních Čech a výrobců porcelánu. Konečný majitel hradu Bítov Jiří Haas ml, na hradě zřídil jednu z největších zoologických zahrad té doby a psinec s až 200 druhy psů. Po jeho smrti měl některé vycpané v jejich oblíbené pozici, sbírka čítá 49 vycpaných psů, ostatní byli pohřbeni na hřbitově. K obyčejným lidem se Jiří Haas mladší choval ohleduplně a štědře.

V roce 1945 přišli partyzáni s příslušníky komunistické strany k aristokratovi Jiřímu Haasovi, aby se pěšky vydal do Rakouska. Baron se se svým hradem a zvířaty nemohl rozloučit, a tak se ve svém pokoji zastřelil. Stále existuje hypotéza o jeho smrti. Hrad byl poničen a vydrancován, zvířata vyhladověla. Pár jich vzali zemědělci, další byli vypuštěni do volné přírody. Bítov, který převzal stát v roce 1949, byl otevřen pro návštěvníky.

Cesta k Hradu Bítov

Při příjezdové cestě uvidíte velkou restauraci, kde mají dřevěné sochy. Zde se můžete později stavit na jídlo. Ale pokud chcete na hrad Bítov, budete muset pokračovat ještě trochu dále. Parkoviště nepřehlédnete a zaplatíte zde malý poplatek. 

Jakmile si vše nachystáte, můžete se vydat z kopce k hradu. Kopec je to slušný, proto si toho sebou neberte mnoho! Každopádně se vám cestou naskytne výhled na Želetavku, po které se budete moci v případě zájmu také svést. Nezapomeňte si nastudovat plánek okolí, protože za jeden den můžete navštívit více jak jeden hrad!

Hrad Bítov

  • I. okruh Palác – pokoje a sály, jedinečná novogotická výmalba, Sala terrena, zoologická sbírka tuzemských a zahraničních živočichů. Největší sbírka vycpaných psů na světě. Kuchyně, v létě je návštěva doplněna výstavami historické hudby. Délka prohlídky je cca 60-70 min.
  • II. okruh Zbrojnice – Sbírka zbraní zejména z konce 16. a 17. století. Středověké zbraně, střelné zbraně, věci z islámské oblasti. Délka prohlídky je cca. 30 min.
  • III. okruh Hladomorna a mučírna – prezentace se nachází v nejzachovalejší části hradu, věži z první poloviny 13. století. V obytné části věže byla zámecká věznice s hladomornou z roku 1679. Mučírna s replikami nástrojů. Délka prohlídky je cca. 30 min.
  • IV. okruh vstup do hradu bez průvodce – Prohlídka nádvoří, novogotická kaple, hradní zahrady barona Jiřího Haase a sezónní výstavy. 

Bítovský psinec

Jak je psáno výše, baron miloval psi, a tak si založil psinec. V rámci prohlídky se na něj můžete podívat. Neberte to jako úchylku nějakého blázna. Lidé každý den na planetě dělají daleko horší a hanebnější věci, než je toto. A můžete věřit tomu, že baron své psi opečovával velmi dobře – od něj by se měli učit mnozí majitelé psů!

Procestujte, co se dá

Pokud si prostudujete místní tabuli, jistě mile rádi zjistíte, že zde existují cesty, po kterých se můžete vydat. Dopředu si můžete naplánovat i 3denní výlet s tím, že tu někde přespíte. Chvilku se tu zastavit a prohlédnout si místní historii.

Jak se sem dostanete?

  • Autobusová doprava: nejbližší autobusovou zastávku naleznete v Bítově, naproti Obecnímu úřadu. Odtud jezdí vlaky do Znojma, Moravských Budějovic a Jihlavy. K hradu dojdete asi 2 km dlouhou lesní cestou nebo silnicí.
  • Vlaková doprava: nejbližší železniční stanice je od Bítova vzdálena téměř 16 km v Šumavě s napojením na Jihlavu a Znojmo. Zde musíte přestoupit na autobus do Bítova.
  • Lodní doprava: tato doprava funguje v červenci. Zastávka je konkrétně pod hradem – 10 minut chůze lesem po cestě do kopce. Loď je umístěna na hrázi Vranovské přehrady ve Vranově nad Dyjí. Délka tratě pod hradem Bítov je 14,5 km.

Parkoviště

Je tu vybudované vcelku nové parkování nad hradem, zde budete moci zastavit své vozidlo za cenu 40 Kč za auto do 3,5 tuny, motocykl. Autobusy, karavany, vozidla nad 3,5 t to mají za 100 Kč. K hradu půjdete 600 m z kopce po asfaltové cestě.

Je tabu parkovat přímo před hradem bez zásadního povolení od úřadu v Bítově. Zdarma zde mohou parkovat vozidla zaměstnanců a vozidla s razítkem ZTP, ZTP/P (zdravotně postižení občané). Naštěstí je zde povoleno zastavit autobus se špatně pohyblivými občany na základě povolení (potvrzení rezervace) zaslaného hradní organizací.

Mapa


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.