Chcete mít při sportování dítě stále u sebe? Vyzkoušejte kočárek na běhání!

Běhání je pro některé osoby velmi důležité. Ti, co odmítají odpočívat a nechat regenerovat své tělo po těžkém výkonu, hledají různé způsoby, jak sportovat i s dítětem. Přece jste běhali před těhotenstvím a určitě i během něj, tak proč v tom nepokračovat viďte? Sice je dobré se určitou dobu po porodu začít hýbat a zpevnit pánevní dno a břicho. Ale chce to naplánovat opravdu dobře – není dobré se přepínat. Když dodržíte určité zásady a zajistíte bezpečí svému dítěti, bude pohyb s vaším dítětem možný.

Kočárek Thule Glide 2 je pro běžce jako stvořený. Je velmi lehký a disponuje aerodynamickým designem, který vám umožní co nejlépe běhat a pro lepší bezpečnost má integrovanou ruční brzdu.

Špičkový vozík nabízí rodičům podávat lepší výkony při běhu a poskytuje lepší komfort pro vaše dítě. Díky nastavitelnému odpružení a odnímatelným okénkům bude dítě jako v bavlnce.

Multifunkční vozík má hliníkový rám, který zajišťuje optimální ochranu dětí. Na přední části najdete bezpečnostní spojovací bod, a aby vás nikdo neohrozil, je vybaven reflexními prvky.

Obsah článku

Kdy můžete začít s běháním?

Odborníci doporučují začít běhat nebo jezdit na kolečkových bruslích s dítětem v kočárku až od šesti měsíců věku dítěte. Do té doby nejsou svaly dítěte dostatečně pevné a nedokáže samo udržet hlavu, takže mu nárazy nemusí dělat dobře. V případě, že potřebujete začít co nejdříve, je tu alternativa výběru běžeckého kočárku, na který stačí nasadit autosedačku. Samozřejmě za předpokladu, že autosedačka sedí dítěti tak, aby nedocházelo k prudkému pohybu hlavy.

Pokud jde o vás, bude pravděpodobně možné začít běhat po šesti měsících a v případě, že porod byl bezproblémový můžete začít běhat po třech měsících. Průběžně se o svém stavu poraďte se svým lékařem. A mějte na paměti, že klasické klidné procházky jsou pro vás a vaše zdraví to nejlepší. Tělo se 9 měsíců vyčerpávalo a prošlo porodem. Proto mu věnujte dostatek času na zotavení. Je dobré věnovat pozornost signálům, které vaše tělo vysílá. V případě, že vám po běhu něco dělá potíže nebo vám nějak škodí, přestaňte na chvíli cvičit a běhat a snažte se co nejlépe se zregenerovat. Mezi tím se snažte provádět cviky na pánevní dno…

Kdy je dobré chodit běhat?

Pokud jste byli zvyklí jít si zaběhat, kdykoli se vám zachtělo, s narozením dítěte se to změní. V případě, že si potřebujete jít zaběhat, budete si muset dávat pozor na malého cestovatele, kterého berete s sebou. V ideálním případě si běh uspořádejte na dobu, kdy je po jídle a blíží se čas spánku. Tak budete mít oba větší šanci na klidný běh.

Jak správně běhat s dítětem v kočárku?

A nyní se dostáváme k tomu, proč byste se měli zaměřit na hmotnost kočárku, který by měl mít buď pevná, nebo aretovatelná kola. V naprosto ideálních podmínkách toho využijeme, abychom mohli kočárek tlačit a běhat bez tlačení. Toho ale využijeme například někde na rovné cestě bez výmolů. Většinu cesty budete pravděpodobně muset kočárek tlačit. Zkuste ho tlačit jednou rukou a po určité době ruce vystřídejte.

Volná ruka mezitím pomáhá pohybu v rámci stejného způsobu jako při běhu bez kočárku. Ovšem, kdykoliv se může stát, že budete muset kočárek tahat oběma rukama. Když se to stane, mějte na paměti, abyste se o kočárek příliš neopíraly. Snažte se udržet páteř vzpřímenou, v ideálním případě byste měli cítit, jak pracují svaly celého středu. Chůze by měla být za kočárkem o něco kratší, ale šlapeme normálně, jak jsme zvyklí, v ideálním případě přes přední část chodidla.

VýhodyNevýhody
+ Aerodynamické design– Moc nezvládají těžký terén
+ Brzda zabudovaná v držadle– Některé modely jsou dražší
+ Velká kola 
+ 5–ti bodové zabezpečení 
+ Odpružená konstrukce 
+ Velmi lehká konstrukce 

Jak vybrat kočárek na běhání?

Běhat byste mohli teoreticky s každým kočárkem, nicméně ne vždy kočárky nabízí dostatek pohodlí a bezpečí. Pokud máte nějaké známé, kteří mají kočárky, vyzkoušejte si, jak lehké či těžké to s nimi je. Kočárky na běhání bývají mnohem lehčí a jsou speciálně navrženy pro kondiční běhy. Mnohdy mají i větší kola! Menší kolo v předu vám usnadní řízení a manévrování kočárku. Mělo by být aretováno, aby kočárek držel správný směr a lehčí přejetí nerovného terénu. Kočárky by zároveň měly disponovat huštěnými pneumatikami a odpružením. Na nejlepší kočárky pro běhání se můžete podívat v našem článku Nejlepší kočárek na běhání.

Proč byste se měli dívat po kočárcích na kondiční běh?

Při běhání s kočárkem vám může, vytvářet kočárek menší či větší odpor. Proto jsou kondiční kočárky vyráběny jinak než ty klasické.

  • Kondiční kočárky disponují lehkým hliníkovým rámem
  • Mají aerodynamický design pro snížení odporu
  • Zahuštěné a velké pneumatiky pro hladkou jízdu
  • Lepší ovládání brzdy pro bezpečnost dítěte

Dát přednost univerzálnímu či speciálnímu kočárku?

Někteří rodiče kupují kočárek tak, aby si mohli zaběhat a zároveň využívat kočárek klasickým způsobem. Takové kočárky poznáte díky tomu, že jejich přední kolečko lze nastavit do fixní i otočné polohy. To se bude hodit především těm, kteří nechtějí kupovat kočárky na každou příležitost. Hledejte takové kočárky, které mají odnímatelná kolečka (která by měla být i mnohem větší než u klasických kočárků).

Pokud hledáte spíše joggingové modely, musíte se smířit s tím, že jsou o něco větší než ty běžné. I po poskládání a odejmutí kol budou stále větší. Pokud tedy plánujete časté vyjížďky autem, musíte dávat pozor na prostor v kufru vozidla.

Zkoumejte i bezpečnost kočárku

Ke sportu patří i jisté nebezpečí. Děti jsou křehké bytosti! Kočárek by proto měl disponovat pružným závěsným systémem nápravy, který dokáže absorbovat všechny otřesy. Dále by měl kočárek mít pětibodový bezpečnostní pás, který by měl vést přes ramena, boky a mezi nohama. S bezpečností jde ruku v ruce i ochrana před sluncem. Z tohoto důvodu mějte po ruce stříšku. Některé stříšky disponují i průhledným krytem, který lze spustit před dítě.

TOP 3 produkty

Kočárek Thule Glide 2 je pro běžce jako stvořený. Je velmi lehký a disponuje aerodynamickým designem, který vám umožní co nejlépe běhat a pro lepší bezpečnost má integrovanou ruční brzdu.

Špičkový vozík nabízí rodičům podávat lepší výkony při běhu a poskytuje lepší komfort pro vaše dítě. Díky nastavitelnému odpružení a odnímatelným okénkům bude dítě jako v bavlnce.

Multifunkční vozík má hliníkový rám, který zajišťuje optimální ochranu dětí. Na přední části najdete bezpečnostní spojovací bod, a aby vás nikdo neohrozil, je vybaven reflexními prvky.


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.