S kočárkem za památkami v Náměšti nad Oslavou

Místo: Náměšť nad Oslavou

Dostupnost: autem, autobusem, vlakem

Kvalita cesty: asfalt, dlažební kostky, udržovaná parková cesta, povrch je vhodný pro kočárky a jízdu na kole

Délka trasy: cca 3 km

Občerstvení: poměrně velký výběr

Těšíte se na dovolenou s dětmi? Plánujete jednodenní výlet s příjemnou procházkou? Věřte, že stojí za to podívat se na zrenovovaný Zámek, řeku nebo na známou hrobku Haugwitzů.

Díky dnešní trase se podíváte na Náměšť nad Oslavou z výšky, projdete se nádherným Zámeckým parkem. Na Zámku se konají různé akce, kterými se můžete zabavit s celou rodinou. Po cestě se projdete po zrekonstruovaném kamenném mostě, kde jsou jak původní, tak opravené sochy. V Náměšti nad Oslavou se můžete zúčastnit různých kulturních akcí, zahrát si tenis a užít si jiné sportovní aktivity. Můžete se sem vracet nebo se ubytovat po delší dobu a seznámit se se vším, co vám zdejší prostředí může nabídnout.

Doprava

1. Vlakem a autobusem

Do Náměště nad Oslavou se můžete dostat vlakem na vlakové nádraží, odkud vás odveze autobus na požadovanou zastávku – Parkoviště na Zámku. 

2. Autem

Do Náměště nad Oslavou se můžete dopravit vlastním autem, které lze odstavit hned na několika místech. 

Start – Parkoviště na Zámku

Parkoviště u Zámku rozhodně minout nemůžete. Jakmile zde zaparkujete, můžete začít svou cestu. Z parkoviště se vydáte přes silnici vydáte na druhou stranu chodník a vydáte se nahoru. Na rohu zatočíte doleva pokračujete po štěrkové cestě. Na konci cesty shodou okolností žije umělecký kovář, který pořádá výstavy. 

Nicméně, pokud budete pokračovat po vyznačené trase, ocitnete se v Zámeckém parku, který vás zavede přímo do renesančního Zámku. Na Zámku si můžete projít hned 3 vyhlídkové trasy. Prohlídková trasa Královský a dětský apartmán je bohužel přístupný jen v letních měsících a o státních svátcích!

Jakmile si zde vše prohlédnete, vydáte se z kopce. Kopec je trochu prudší, takže opatrně. Pod kopcem uvidíte firmu Haspol, která rozesílá potraviny po celé republice. A v případě, že vám po cestě vyhládlo, kousek níže najdete Řeznictví a uzenářství U Stloukalů, kde podporují malochovatele v okolí. Jejich produkty jsou opravdu kvalitní a obsahují minimálně 90 % masa. Takže kromě masa si tu můžete koupit i něco na svačinu!

Komenského náměstí

Zde najdete malé obchůdky, kde se dá platit kartou, ale v určitých případech pouze hotově. Ale pokud chcete suvenýry, nebo hledáte nějakou drobnost či něco jiného, jste tu na správném místě. Pokud půjdete rovnou po vytyčené trase, půjdete kolem kostela sv. Jana Křtitele, kde se běžně konají bohoslužby. 

Hrobka Haugwitzů

Než se dostanete k hrobce Haugwitzů, trošku se projdete. V polovině 18. století se na panství usadili Haugwitzové, kteří si v letech 1822-25 nechali vystavět tuto nádhernou rodinou hrobku v Empírovém slohu. Roku 1994 Karel Antonín Haugwitze nechal hrobku zrekonstruovat a po své smrti byl zde i uložen.

Cesta k Hájku

Od hrobky Haugwitzů musíte jít zpět přes náměstí až ke kruhovému objezdu. Jakmile budete u něj, před sebou uvidíte sokolovnu, která byla letos zrekonstruována. V ní se konají plesy a společenské akce. Každopádně projdete okolo ní po asfaltové cestě, která vás dovede do Hájku. Zde se můžete příjemně osvěžit a nechat děti, aby se vydováděly na místním hřišti. 

Zpáteční cesta

Od Hájku vede nově vybudovaná cyklostezka, která slouží i pro běžné chodce, bruslaře nebo maminky s kočárky. Cesta vede kolem řeky a dovede vás zpět ke kamennému mostu. Zde už záleží na vás, jak jste přijeli. Buď můžete využít zastávku autobusu již u kamenného mostu (naproti Haspolu). A v případě, že jste přijeli autem, stačí se projít zpět na horní parkoviště, případně se tam můžete nechat vyvézt. 

Občerstvení

Občerstvit se můžete po celé trase. Například u Stloukalů, v Kebab point (kde najdete opravdu velký výběr jídel) na náměstí, v Penny nebo, než odjedete, můžete se vydat ze Zámeckého parkoviště výše na OSLAVAN. Zde najdete výhodné menu a lahodná jídla.

Mapa trasy


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.